Otec na materskej - postup

zdena12345
12. okt 2016

ako musi postupovať otec, zamestnanec, keď chce ísť na materskú? Musí ísť na soc. on, alebo to vybaví zamestnávateľ? Keď si ja budem rušiť rodičovský príspevok, ten si zruším deň pred jeho nástupom na materskú? V akom časovom postupe? Teda asi najskôr na upsvar kde mi dajú potvrdenie že nepoberám rodičovský a potom s tým papierom má ísť manžel na soc. alebo ho dať zamestnávateľovi?

jancika275
12. okt 2016

Manzel nech ide na socialku tam mu daju tlacivo, ktore mu potvrdia v praci a on to zanesie naspat na socialku. Tam musi dat este prehlasenie s tvojim podpisom ze mu davas do starostlivosti dieta. Ty chod na urad prace a povedz ze ziadas o odobratie rodicaku k nejakemu datumu a oni to tam s tebou spisu.

zdena12345
autor
12. okt 2016

@jancika275
dakujem🙂

sisa0
12. nov 2016

Poradite mi? V sucasnosti som na rodicovskej pri 2 rocnom dietati. Ak by chcel moj manzel nasupit na matersku, ja musela by som zrusit rodicak. Pred materskou som pracovala a po troch rokoch mozem opat nastupit do prace. Na upsvar sa teda nemozem evidovat. Existuje nejaka moznost, aby soc. a zdrav. platil za mna stat? Alebo musim byt samoplatcom?

elizita
12. nov 2016

@sisa0 mas 3 moznosti: 1.samoplatca 2.vypoved a upsvar 3.brigada s vykazovanim prace kazdy den

sisa0
12. nov 2016

Dakujem za info. Prave som sa tu niekde docitala o moznosti byt ˇˇFyzická osoba starajúca sa o dieťa do veku šesť rokovˇˇ Teda zostat na rodicovkej dovolenke, ale nepoberat ziadny príspevok. Ak som to spravne pochopila tak v takejto situacii by soc. poistovna mohla za mna platit doch.poistenie. Este pozriem aka je moznost so zdrav.poistenim.

sponkaa
12. nov 2016

@sisa posledná 4. možnosť je PN-ka bez nutnosti dávať výpoveď a registrovať sa na UPSVar 😉

nivea777
12. nov 2016

@sisa0 no pozistuj si veru.. lebo ked otec bude na MD tak sa bude starat on o dieta cize ty asi nebudes moct byt osoba starajuca sa o dieta ked on bude ta osoba

sponkaa
12. nov 2016

@nivea777 manžel môže byť na materskej, ale popritom môže pracovať aj na pracovný pomer, alebo dohodu, no nie na tú, z ktorej mu plynie materská, ale pracovať môže, prípadne ak má živnosť, môže pracovať na živnosť aj brať materskú.

nivea777
12. nov 2016

@sponkaa to ja velmi dobre viem :D

katriona1
12. nov 2016

@sisa0 abys mohla využít možnost být osoba starající se o dítě do 6ti roků musela bys mít ještě jedno dítě 🙂

sisa0
13. nov 2016

@katriona1 no to aj mam, aj ked v marci 2017 uz bude mat 6 rokov. Takze by to teoreticky slo aspon na par mesiacov 🙂

sisa0
13. nov 2016

@nivea777 mam starsie 5 rocne dieta, tak mozno by to slo na neho vybavit.

lauricka
13. nov 2016

@sisa0 ano, na tych par mesiacov to tak mozes urobit, aj ja tak som. Moje dvojky budu mat 5 rokov.

pauli17
24. sep 2017

Zdravim ak ja nejdem na matersku ale manzel tak od kedy moze nastupit?

evittam
24. sep 2017

@pauli17 Po 6tyzdnoch od narodenia dieťaťa.

pauli17
24. sep 2017

Fu ha nejak neskoro ale diky

triscene
25. sep 2017

Taka otazocka od otca 🙂
Cakame druhe, ktore by sa malo narodit zaciatkom decembra a prvy synator bude mat v aprili 2018 3 roky. Chceli by sme to spravit tak, ze zena by nastupila s drobcom na matersku a prerusila by si rodicovsku a ja by som cca tri mesiaca potiahol so starsim matersku s tym, ze by ho zobral do svojej starostlivosti ako si to vyzaduje zakon.

Ak chapem spravne tak treba ist na socialku po tlacivo, zamestnavatel mi to potvrdi a ja to tam odnesem. Tipujem, ze so zenou musime si dohodnut datum mojho nastupu a ona predtym doda na socialku papier o zrusenie rodicovskeho prispevku asi den pred mojim nastupom. Chapem to spravne a je mozny nastup na matersku so starsim pre otca, ked materska bude zaroven poberana na ine dieta?

Dakujem 🙂

veronikamagocova
12. feb 2018

Zdravím chcem sa spýtať keď chce ísť manžel na materskú ma 12 rokov rovnakú zmluvu a teraz mu zmenia napr. Od 1.3 2018 do 31.8. 2018 dajú mu ze vykonáva inú pozíciu môže ísť od 1.3 na tu materskú alebo musí mať zmluvu iba na dohodu ďakujem za odpoveď

nivea777
12. feb 2018

@veronikamagocova môže nastúpiť na MD 27.2 povedzme a od 1.3 mať novú zmluvu na inú pozíciu

veronikamagocova
13. feb 2018

@nivea777 dobrý môže to byť tak ze dostane dohodu o zmene pracovnej zmluvy. Ze zmena profesie od 1.3 do 31. 8a keď toto uplynie tak sa vráti spet k svojej starej zmluve

nivea777
13. feb 2018

@veronikamagocova no neviem ci zmena bude dobre.. radejsej nova zmluva,na inu náplň a kľudne na urcito do konca materskej

matej9992
12. feb 2019

Ahojte. Prosim vas ako je to zo ziadostou o rodicovsku pre otca 0d 1.1.2019? Nakolko som zamestnany na tpp musim ist najpr na socialnu poisťovňu tam mi daju tlacivo ktore potvrdi zamestnavatel? Za akych okolností mi moze zakazat ist na matersku zamestnavatel? Alebo treba priniest nejake potvrdenie od doktora ako je to ked ide na matersku zena?

Ďakujem