Otec na materskej, matka na rodičovskej - prosím o radu

marionluna
2. jan 2021

Ahojte, idem hned k veci zakladne udaje -

Manzel aj ja sme zamestnani na zmluvu na neurcito

Momentalne sme obaja na materskej- on s 23m synom, ja s 3m dcerou

Kedze mame takyto maly vekovy rozdiel, potrebujeme byt este spolu doma dalsieho pol roka po tejto materskej , proste je to narocne s dvoma detmi pre jedneho teda on by chcel plynulo prejst na matersku s dcerou, na co ma uplne narok avsak ak chcem byt doma aj ja vraj spolocne nemozeme poberat matersku a rodicovsky prispek hoci na dve rozdielne deti. A teda - ja by som sla na rodicovsku dovolenku so synom bez naroku na rod príspevok a on by bol teda na materskej s dcerou, viem ze ja by som si musela platit zdravotku avsak ako je to so zamestnavatelom? Jemu je jedno ci som len ma rod dovolenke alebo poberam aj prispevok? Resp co sa meni tym ze si platim zdravotku na rodicovskej dovolenke? Ostatné odvody platí za mňa zamestnávateľ? Potom ak by sme sa teda takto rozhodli, v den keď jemu skonci materska na druhy den uz nastupi na matersku s dcerou nie som si ista ze ci nam to vyjde presne na dni ze ja skoncim matrrsku a on na druhy den nastúpii s dcerou, chapete co myslim, ze mozu sa tie materske aj prekryvat? A dalej, ja ked pojdem len na tu rodicovsku dovolenku bez naroku na prispevok, kde vsade to mam nahlasovat? Po manzelovej materskej s dcerou potom opat nastupim na rodicovsky prispevok s dcerou do jej 3 rokov. Resp. Viete mi poradit niekoho kto nam v tomto pomOze? Je nejaky poradca co sa tohto tyka aby sme to mali korektne? Aj si zaplatime v pohode len chceme 100 percentne informacie co a ako robit aby to bolo ok.

Dakujem z rady

zalka
2. jan 2021

Pokiaľ staršie dieťa nedáš do škôlky, tak ty zdravotku platiť nemusíš, nahlásiš sa ako rodič starajúci sa o to staršie dieťa a ZP platí za teba štát. A v zamestnaní ťa budú viesť stále na rodičovskej dovolenke, až ti skončí MD a im to oznámiš.

adalmba
2. jan 2021

@marionluna prepáč túto otázku, detičky máte zdravé a vy ste zdraví? Inak nechápem,ako to je s 2 deťmi náročné, že sa musíte o ne starať doma obaja. ( Viem že, teraz má niektoré ukamenuju)

esminka85
2. jan 2021

@marionluna ja som bola doma a nic len si platis zdravotku...zamestnavatelovi nedavaj vediet, nie si totiz v ochrannej lehote, ale nema sa to ako dozvediet ;)

draik
2. jan 2021

@esminka85
Píšete bludy, radšej to zmažte.

esminka85
2. jan 2021

@draik akoze bola som tak..potom na dalsej materskej..moj zamestnavatel o tom netusi..tak akt problem???

evkao
2. jan 2021

@esminka85 v akej ochrannej lehote? Pre zamestnavatela je zena do ukoncenia 3.roku dietata na rodicovskej dovolenke (ak sa nerozhodne nastupit do prace skor), nezaujima ho, ci v tom case sedi doma alebo pracuje niekde inde, alebo co ine robi....
akurat to, ze ste boli na dalsej materskej zrejme Vas zamestnavatel vie, kedze to je potrebne nahlasit

marionluna
autor
2. jan 2021

@adalmba nekomentujem, pytam sa vecne otazky na ktore chcem dostat odpoved, dakujem, btw mame narok byt obaja doma pokial mame dve xeti do 3 r, tak nechapem takytmo podrypavajucim otazkam..

marionluna
autor
2. jan 2021

@zalka tak naozaj nemusim platit zdravotku? Cize ja sa nahlasim na urade prace ze sa staram o to starsie dieta a to je na to nejake tlacivo ci ako? Cize zamestnavatelovi neoznamujem nic?

evkao
2. jan 2021

@marionluna nie, zamestnavatelovi neoznamujes nic, ako osoba starajuca sa o dieta do 6 rokov sa nahlasis na zdravotnej poistovni, ak ti skonci materska a uz by si zacala aj poberat RP (kym skonci materska manzelovi), tak na urade prace nahlasis zrusenie poberania RP
tej otazke od @adalmba sa necuduj, ty si napisala, ze potrebujete byt spolu doma, lebo pre jedneho je to narocne - ako to potom robia tie zeny, co su doma same s dvoma detmi, alebo nebodaj maju dvojicky?
Pravo na to vyuzit manzelovu matersku, ak ma na nu narok, ti nikto neupiera

marionluna
autor
2. jan 2021

@evkao nechapem stale co je na tom divne, je jasne ze starat sa o dve deti je narocne, ak teda mozu byt spolu doma manzelia, preco by to nevyuzili? Ako nechapem absolutne tomu co sa tu riesi.. Uprimne mi je luto ak je nejaka zena s 2 detmi do 3 rokov sama doma a nevyuzili druhy matersku atd.. My to vyuzit chceme a planujeme pretoze sa chceme detom venovat plnohodnotne a nie povrchne

adalmba
2. jan 2021

@marionluna ja mám 3 deti do 3 rokov. Právo? Možnosť čerpania MD aj otcom je. Môj manžel sa zvládol starať sám o dvojčatá bol na MD (samozrejme po mojej MD) a ja som makala v práci. Prišlo 3tie ja som na MD a manžel pracuje. Ale tak zas nie je chlap ako chlap a matka ako matka. Ja nepodryvam len sa pýtam.

marionluna
autor
2. jan 2021

@adalmba ja urcite neplanujem pracovat dokym dcera nenastupi do skolky a manzel chce byt doma aby si co najviac uzil obe deti ak sa to da. Cize my to mame takto. Teraz skor hladam odpovede na moje otazky ako riesit co kto ako kde s kym. Kazdy nech si zije zivot ako chce. Som v skupine kde sa ma riesit tema prispevkov vecne a nie o tom ako kto co zvlada. Stale som vsak nedostala odpoved. Dakujem za pochopenie

mogaa
2. jan 2021

@marionluna dostala si odpoveď....súbežne sa nedá poberať MD+RD, len 2MD...

evkao
2. jan 2021

@marionluna a na co si nedostala odpoved? iba sa pytam, lebo ja som ti napisala, kde sa musis nahlasit

nely1704
2. jan 2021

Autorka, keď zadávate otázku na Modrého koňa a aspoň zbežne sledujete diskusie, musíte rátať s takými odpoveďami 🤷‍♀️ neviem odpoveď na Vašu otázku, ale poradím Vám aspoň tak, že ja by som išla sa pýtať kompetentných , napr na sociálku, zdravotku a pod., tu Vám ľudia dajú 4 rôzne odpovede a aj tak si nemôžte byť istá o ich dôveryhodnosti . + veci sa môžu meniť zo dňa na deň, zvlášť teraz keď je nový rok a covid, takže aj keď niekto mal podobnú situáciu ako Vy pred rokom , či dvoma, nemusí to byť aktuálne...

anniii
2. jan 2021

@marionluna Ahoj, my teraz s manželom riešime presne to isté. Ak mám správne informácie (mám ich potvrdené od (Sociálnej poisťovne a ÚPSVaRu, ale od zdravotnej poisťovne ešte nie), tvoja jediná povinnosť je oznámiť zdravotnej poisťovni, že po skončení MD ťa bude Sociálna poisťovňa evidovať ako osobu starajúcu sa o dieťa do 6 rokov a teda máš nárok, aby za teba štát platil zdravotné poistenie (toto jediné ti neviem zaručiť, lebo tlačivo som poisťovni odovzdala, ale ešte nemám odpoveď - ak to tak nie je, výška odvodu je, myslím, 70,91 €). Sociálna poisťovňa ťa zaeviduje automaticky, netreba im nič oznamovať. Keďže si zamestnaná a nežiadaš o rodičovský príspevok, ani ÚPSVaRu netreba nič oznamovať. Zamestnávateľovi som oznámila, že po MD plánujem ostať na RD najneskôr do 3 rokov veku mladšieho dieťaťa. O tom, že budem na neplatenej RD, nevedia a ani to nepotrebujú vedieť, lebo pre nich sa nič nemení. Nárok na RD máš do 3 rokov veku dieťaťa bez ohľadu na poberanie rodičovského príspevku. Inak, my sme sa takto rozhodli, lebo môj manžel je učiteľ a vyšlo to tak, že tieto dve materské za sebou mu presne pokryjú jeden celý školský rok, takže to takto bude najlepšie pre neho aj pre osobu, ktorá ho zastupuje. Okrem toho si veľmi užívame byť všetci štyria spolu doma. Obdivujem ženy, ktoré sa samy doma starajú o dve a viac malých deti. Ja neviem a nikdy nebudem vedieť, aké to je, ale nevadí mi to a nemyslím si, že som preto horšia matka. Zaplatíme za to stratou jedného príjmu, ale stojí nám to za to.

nika11103
2. jan 2021

@marionluna možno niektoré trošičku “závidia” že si môžete dovoliť byt doma s deťmi a oni možno nie ... ako nemyslím to v zlom ja chápem aj jednu aj druhu stranu , ak chcú byt doma obaja rodičia nevidím na tom nič zle, nemusíme do nej hneď rýpať a nejakým spôsobom súdiť, takisto viem že milión rodín funguje tak že otec (väčšinou) do práce chodiť musí a v niektorých rodinách dokonca aj mamička musí ísť skôr do práce, takze to je tiež v úplnom poriadku . Nerobme si zbytočne nervy, nevytáčajme sa, keď jej viete poradiť poraďte, keď nie nechajte tak, každý má svoj kolobeh života a rodiny iný a je to v poriadku, tak aj tak . Želám veľa zdravicka všetkým ❤️

petrisa213
2. jan 2021

@marionluna nebudeš musieť platiť nič. Keď ti skončí MD, na úrade práce podas žiadosť o zastavenie vyplácania príspevku (treba k tomu potvrdenie zo socialky ze muž je na materskej) a v zdravotnej poisťovni sa nahlásis ako osoba starajuca sa o dieťa do 6 rokov 🙂 takže nebudeš musieť nič platiť. (túto možnosť nemajú maminky ktoré majú iba jedno dieťa, preto ti môže niekto tvrdiť ze si musíš platiť sama) inak ja mám Dôveru a toto som si vedela sama zmeniť cez elektronickú pobočku 🙂 a zanestnavatelovi nemusíš nič nahlasovať. Jemu je jedno ci si na rodičovskej s príspevkom alebo bez príspevku

stefi_k
2. jan 2021

Neberte to ako rypanie, len ma to zaujima. Z čoho žijete, ved materska je len alikvotna čast mzdy a o rodičovskom prispevku ani nehovorim to je len almužna.

zalka
2. jan 2021

@stefi_k ved materská je 75% z hrubej mzdy .. tj. cca plná výška čistej mzdy ... ak sú obaja na MD netratia nič, potom pridu o jeden príjem na tých 28t čo bude len muž poberať MD.

evkao
2. jan 2021

@stefi_k alikvotna cast? Materska vychadza zhruba tak isto ako plat v cistom, a rodicovsky prispevok nie je az tak zanedbatelna suma (oproti nie tak davnej minulosti)

petrisa213
2. jan 2021

@stefi_k materská je 75% hrubého takže je to aj približne to isté ako výplata. A ak máš reťazový pôrod je vypočítaná z predpokladaného platu takže ja som mala druhu materskú ešte vyššiu ako prvú a vyššiu aj ako výplatu ako keď som ešte robila 😁😁

jakoma
2. jan 2021

@marionluna ani neodpovedaj na tie komentare ze ako si tvoj chlap dovolil ist na matersku a ako ste sa opovazili byt doma pol roka spolu😅 ked nieco pravny stat umoznuje, treba to vyuzit.. nie kazdy si potrebuje na dochodku spominat,ako nevybral ziadne volno na ktore mal narok, makal vkuse 40 rokov a je teraz akoze frajer.. poradit neviem,ale fandim tomuto rozhodnutiu!

marionluna
autor
2. jan 2021

@stefi_k muz ma najvyssiu matersku plus ma szts druhu robotu, cize nam to na zivobytie staci.

adalmba
2. jan 2021

@marionluna možno ho hrizie svedomie, keď ťa tehotnú v marci 3m podvádzal a odišla si od neho. Potom chápem, že chce byť s vami. Aspoň je doma.

anniii
2. jan 2021

@stefi_k My zatiaľ obaja poberáme materskú, ktorá je v podobnej výške ako naše platy, v mojom prípade dokonca trochu viac. Keď sme išli na materskú, povedali sme si, že skúsime žiť z jedného príjmu, aby sme to zvládli, keď bude dostávať materskú už len manžel. Vďaka koróne sa nám to celkom darilo, lebo nikam nechodíme, takže sme ušetrili niekoľko tisíc. Ak ich neminieme, kým budem bez príjmu, chceme za ne chlapcom urobiť detskú izbu 🙂

martinkatinka
2. jan 2021

@adalmba ved je to pol roka, nech to teda vyuziju, tento system to zrejme dovoluje 🤷😉 no o dve deti sa treba starat dlhsie ako pol roka, takze potom to bude musiet z vacsej casti zvladat autorka sama, kedze vacsinu dna bude manzel v praci, plus ma este druhu pracu 😉

adalmba
2. jan 2021

@martinkatinka súhlasím, nechcem byť za zlú, nech si každý žije, ako vie. Len ma zaujímalo ako je to náročné s dvoma deťmi. Nič viac 🤔😉

luciannka83
2. jan 2021

Napis do skupiny pravne poradenstvo. Tam ti odborne pomozu.

luciannka83
2. jan 2021

@adalmba 🙈 ale si hnusna😅😁