Otec na materskej dovolenke 1 mesiac - návrat do práce

hahahab
20. jún 2024

Ahojte,
čakame druhe babatko a ak sa vsetko podari, tak v decemri je tu 🙂

Ja ako otec dietata planujem ist vo februari 2025 na matersku dovolenku. So zamestnavatelom mam dobre vztahy a matersku dovolenku by som chcel cerpat iba mesiac a po mesiaci by som sa chcel vratit naspat do prace a poberat dalej uz len rodicovsky prispevok. Manzelka pred tehotenstvo nepracovala, takze jej materska neprinalezi a tiez rodicovsky prispevok ma v tejto nizsej sume. Takze zjednodusene-chcem ist na mesiac na matersku, aby som potom mohol popri praci poberat vyssi rodicovsky prispevok. Vidite v tejto mojej predstave a plane nejaky zadrhel? Ja si to tiez prezistim so zamestnavatelom, ci to nebude pre firmu narocne-procesne, papierovo, ze na 1 mesiac pojdem na matersku dovolenku a po mesiaci sa vratim.

Dakujem Vam za vsetky rady alebo informacie,ktorych sa mozem chytit 🙂

paciko9
20. jún 2024

@hahahab samozrejme ze sa to moze. Ale ak chcete poberat vyssi rodicak, tak sa musi vycerpat cela materska pokial mam info. A druha vec je ta, rodicovsky prispek sa moze poberat len jeden. Neviem ako to mate vekovo, ale neda sa ze, vy jeden na jedno dieta a mazelka na druhe dieta

petamich
20. jún 2024

@paciko9 nie, nemusi sa vycerpat cela materska, aby bol narok na vyssi prispevok

petamich
20. jún 2024

@hahahab vy musite mesiac vopred informovat zamestnavatela, idete pobera matersku na mladsie ano? ak ano, manzelka nech sa zaeviduje v zdravotnej poidsto ako osoba starajuca sa o dieta do 6 rokov (bude mat zaplatenu zdravotku), vy materska a nasledne ten vyssi rodicovsky prispevok, manzelka bez naroku na prispevok

paciko9
20. jún 2024

@petamich nebudem sa hadat, ale nech si to zisti pan este, len som to citala niekde a uz to neviem najst. Skusenost namam

blaazi
21. jún 2024

@hahahab treba vyriesit situaciu mamicky, pokial nebude poberat rodicak, aby boli za nu platene odvody minimalne do zdravotnej poistovne

hahahab
autor
21. jún 2024

Dakujem,
Manzelka teda po porode bude poberat fo februara roficovksy prispevok, potom si to prerusi, ja pojdem na matersku na jeden mesiac a potom uz po materskej budem poberat rodicovsky prispevok ja. Okej, uz len poriesit mojho zamestnavatela, nejako to dohodmut,aby som bol mesiac na tej materskej a po mesiaci aby som sa dostal na rovnaku poziciu v praci, kedze praca ma bavi a aj so zamestnavatelom sa viem vzdy dohodnut. Inak

isal som na urad prace, ktory vyplaca rodicovsky prispevok a tam mi odpovedali:
Dobrý deň,

podľa § 4 zákona o rodičovskom príspevku je suma rodičovského príspevku:

„(1) Rodičovský príspevok je

a) 345,20 eura mesačne,

b) 473,30 eura mesačne, ak sa oprávnenej osobe, ktorá o rodičovský príspevok požiadala, pred vznikom nároku na rodičovský príspevok vyplácalo z dôvodu starostlivosti o toto dieťa materské alebo obdobná dávka ako materské v členskom štáte.“

 

Pri žiadateľoch – otcoch – nemusí byť vyčerpané celé obdobie materského.

lilinka88
21. jún 2024

@hahahab možno by stačilo čerpať po pôrode 2 týždne otcovské a nemusíte sa tak pripraviť o nárok na materské do 3 rokov dieťaťa