Otec na materskej - aké povinnosti má voči zamestnávateľovi?

1979andrejka
25. jan 2019

Poprosím o info ,
MD mi konci 31.1.19 od 1.2 do 17.2 si čerpám dovolenku od zamest.,chceli by sme aby išiel muž na materskú, aký dátum je nástupu na MD je najlepši
A ake povinosti mám ja voči zamestnávateľovi( mám zmluvu na neurčito) ak ostanem doma - musím mu znovu oznámiť že nebudem poberať rodicak alebo nemusím len si budem sama platí ZP?
Ďakujem 😉

sarinka2012
25. jan 2019

@1979andrejka Ahoj, materská musí nadväzovať, vybavujete to súbežne, ty na úrade že nebudeš poberať po materskej rodičák a partner že nastupuje na materskú (28 týždnov). Čo sa zamestnávateľa týka tak je jedno akú máš zmluvu, možes unho ostat evidovaná len ked sa dohodnete na neplatenom volne na toho pol roka a potom pokračuješ v rodičáku , inak žial skusenosti mám také že zamestnávateľ povie že skončila ti materská tak bud nastúpiš alebo ked nechceš nastupiť, neplatené volno ti nedáme ,takže podaj výpoveď. Čiže určite sa musíš dohodnúť so zamestńavateľom, nie len oznámiť ze si budeš sama platiť ZP ale ak máte dobré vzťahy možno ti neplatené volno naozaj povolí, do toho ja samozrejme nevidím.

1979andrejka
autor
25. jan 2019

@sarinka2012 ďakujem za info , mne išlo hlavne o to že mu musím oznámiť že chcem neplatne voľno - toto som nevedela 👍 lebo slm čítala že nemusím zamestnávateľovi nič dat vedieť , že jemu je jedno ..kde som čo som 😂 atd ... ďakujem pekne

sarinka2012
25. jan 2019

@1979andrejka Pokiaľ je mu to jedno tak je to v pohode 🙂 ale určite to nahlás že ostávaš dobrovolne doma a teda nahlas si neplatené volno kym pojdeš zase na rodičák, pretože zamestnávateľovi nebudu sedieť výkazy do sociálky, on ťa bude evidovať ako na materskej a úrad už nie kedže ju ukončíš a tým pádom to v mesačnom výkaze nebude sedieť a sociálka na to upozorní tvojho zamestnávateľa a on to musí tak či tak upraviť a je korektnejšie keď to mate vydiskutované vopred. Samozrejme vaše vzťahy nepoznám tak neviem čo by spravil ale je tam aj možnosť že ked sa naštve tak povie že si mala nastupiť do práce po ukončení materskej - nenastupila si takže hrúbe porušenie a výpoveď, to ale zachádzam do extrémov ale právo by na to mal 🙂

1979andrejka
autor
25. jan 2019

@sarinka2012 veď práve mame dobre vzťahy a nechcem obchádzať 😀ďakujem ešte raz , za poradenie ... pekný deň prajem

lavender21
25. jan 2019

Nesúhlasím s @sarinka2012. Zo zákona máš nárok na rodičovskú dovolenku do troch rokov dieťaťa a je len na tebe, či budeš, alebo nebudeš poberať rodičovský príspevok. Zamestnávateľovi by si mala oznámiť, že končíš materskú dovolenku a nastupuješ na rodičovskú dovolenku, to je všetko čo ho zaujíma. Žiadne neplatené voľno čerpať nemusíš. Ak by šiel manžel na materskú 2.2., tak máš ešte nárok na rodičovský príspevok za február, čo je cca 220€. Jeho materská vôbec nemusí nadväzovať na tvoju, môže nastúpiť kedykoľvek do troch rokov veku dieťaťa. Ty sa musíš do 8 dní od jeho nástupu na materskú prihlásiť ako samoplatca na zdravotnej poisťovni a budeš si hradiť cca 67€ mesačne.
@1979andrejka