Otcovská materská dovolenka

juri272
9. jan 2023

Dobrý večer prajem, chcel by som sa spýtať či je možne riešiť moju situáciu. Vec sa ma takto :

Máme 15 mesačne dvojičky a mesačnú dcérku, manželka berie materskú na mesačnú dcérku a ja som chcel ísť na materskú s dvojickami, všetko by bolo fajn a všetko som bral zodpovedne, pani na socialke mi povedala ze musím mať výpoveď od zamestnávateľa a keď chcem robiť z domu tak môžem ale iba na dohodu a 10 hodín týždenne, tak som tak spravil výpoveď mam ku dňu 4.1.2023 a dohodu na inej pozícii u toho istého zamestnávateľa od 5.1.2023 , dnes prišlo zo socialky našej uctovnicke, citujem: ( Dobrý deň,

Poprosila by som vás za pána xxxxxnar. xxxxx - pán si uplatnil materskú od 05.01.2023. Materská nie je z ochrannej lehoty, nakoľko mu po ukončení pracovného pomeru ku 04.01.2023 hneď následne vznikol ďalší pracovný pomer ( dohoda) ochranná lehota mu padla. Materskú si môže pán uplatniť len z tej novej dohody vzniknutej od 05.01.2023. Poprosím Vás zaslať informáciu kedy naposledy pán fyzicky pracoval (a samozrejme na túto dohodu nesmie vykonávať žiadnu pracovnú činnosť) a poprosím zaslať PMVZ za mesiac 01/2023 ( z dohody). Tiež treba pána informovať, že nárok z OL nemá. Je možnosť s tím niečo ešte urobiť, stiahnuť výpoveď? stiahnuť Dohodu? Ďakujem za odpoveď s pozdravom Juraj

Ďakujem.

54tinka54
9. jan 2023

@juri272 kvôli čomu si podával výpoveď? Veď si si mal žiadať z toho pracovného pomeru ktorý by aj naďalej trval a nevznikol by tento problem.

54tinka54
9. jan 2023

@juri272 a skúsila by som sa vyhovoriť že sa stala chyba a materskú si žiadaš od 4.1.
Lebo výpoveď neviem či môžeš dodatočne stiahnuť.

paciko9
9. jan 2023

Ako nakieho pana ste davali vypoved? Moj muz tak zacal poberat materske, aj pracuje po pri tom, tusim mu dali dodatok k zmule ale vypoved nedal. Sice neviem poradit, ale skor ste to mali riesit s uctovnickou ako s pani zo socialky. Lebo toto je blud co vam poradila. Pripravila vas o materske podla mna.

juri272
autor
9. jan 2023

@54tinka54 to mi povedala na okienku na záhradníckej pani keď som riešil tu 14-dňovú otcovsku že keď chcem potom poberať materskú musí byť výpoveď

juri272
autor
9. jan 2023

@paciko9 snažím sa to riešiť

iv007
9. jan 2023

Neverim ze toto poradila pracovnicka SP..Isto povedala vypoved?! Nie vylucenie poistenia a novu dohodu?

juri272
autor
9. jan 2023

@iv007 naozaj povedala, toto som napísal tej pani zo socialky co ma dnes kontaktovala

Dobry večer prajem, naozaj neviem kde nastala chyba, robil som všetko ako mi bolo povedané na sociálnej poisťovni, čo sa tej materskej týka. Bolo mi povedané že musím mať výpoveď TPP pomeru (čo som priniesol pracovníčke sociálnej poisťovne dňa 4.1.2023)ale zároveň môžem robiť na dohodu z domu 10 hodín týždenne (čo som tiež priniesol ako dohodu pracovníčke sociálnej poisťovne dňa 4.1.2023),chcel som mať proste všetko v poriadku aby nebol problém, pozrela si to a povedala že to je v dobre všetko a akurát vám som mal poslať kópiu tej dohody, ale nestihol som ten týždeň lebo sme sa ponáhľali s deťmi do Starej Ľubovne 5.1.2023 skoro ráno a tá dohoda ostala doma lebo 6.1.2023 sme mali krst, všetko som naozaj splnil a aj mi nič nebolo povedané na sociálnej poisťovne, že je nejaká chyba,alebo že treba niečo doplniť, zmeniť,alebo že materská sa mi bude rátať s dohody, čo by som určite riešil ešte v ten deň so zamestnávateľom manželka teraz poberá materskú na novo narodenu dcérku( Elenku 24.11.2022) a ja som chcel začať na Hanku od 5.1.2023 keďže som mal výpoveď ku 4.1.2023,tak ako mi bolo povedané že môžem a mám nárok, tak teraz som zúfalí lebo neviem čo mám robiť keďže naša účtovníčka po e-mailovej komunikácii s manažérom prevádzky ničomu nerozumie a nevie čo má urobiť, mne ide o čas ktorý asi už ani nemám, keďže neviem vôbec čo urobiť aby som mohol poberať tu materskú z mojej mzdy na TPP všetko som riešil osobne na Záhradníckej 153/4872 na okienku. Aj po narodení mojej ďalšej dcéry Elenky som riešil 14-dňovú otcovsku a postupoval som presne tak ako mi bolo povedané do telefónu, že aké tlačivo treba a to prebehlo všetko v poriadku, už tam pri odovzdávaní mi bolo povedané že môžem riešiť aj materskú keďže máme aj dvojičky, tak aj postupne s každým dieťaťom, naozaj keby som vedel v tom chodiť a bol by som viac zbehli v týchto veciach tak by som to urobil ale naozaj som postupoval len podľa pokynov. Posielam vám všetky papiere čo mám uložené a prosím vás poraďte mi čo mám robiť prídeme do Bratislavy až v stredu okolo 13.00 ak niečo by trebalo priniesť konkrétne vám (tlačivo, zmlúvu, alebo neviem čo tak to prinesiem) ale ja som úplný laik. Nesostal by som doma na materskej keby sme mali iba dvojičky ale tak prišlo tretie dieťatko tak musím pomôcť manželke.
Ešte raz vás prosím poraďte mi.

Ďakujem za odpoveď s pozdravom xxxxxxxx

Tel.č xxxxxxxx

54tinka54
9. jan 2023

@juri272 no to sa mi normálne nechce veriť že by také niečo povedala… možno si ju len zle pochopil?
A ak si si istý že ti to povedala tak ak vieš jej meno isla by som za ňou osobne a ak by ti to znova zopakovala tak sa dožadovať jej nadriadeného že ti podala zlé informácie a žiadaš o nápravu.

juri272
autor
9. jan 2023

@54tinka54

2x pred materskou som tam volal a potom osobne a stále to isté

konulka20
9. jan 2023

@juri272 s paniami zo socialky by som neriesila nic, kazda ine povie😡mne pred par rokmi povedali, ze vydajom nepridem o sirotsky dochodok.Vydala som sa a ? Prisla som o jediny prijem, musel sa starat o mna len manzel:( snad sa vam podari otocit situaciu na vasu stranu

juri272
autor
9. jan 2023
juri272
autor
9. jan 2023

@juri272 hore v pravo je razítko aj OL, mala v rukách aj výpoveď a aj dohodu, povedala že to je všetko v poriadku

54tinka54
9. jan 2023

@juri272 no dobre len teraz to nemáš ako dokázať že ti to takto povedali. Keby si to mal napr v mailovej komunikácii že sa máš o čo oprieť a sťažovať sa. Čiže teraz len nájsť tú konkrétnu pani ktorá ti to povedala a riešiť to s jej nadriadeným. Alebo to skús vybaviť tak, že v žiadosti nastala chyba a na tú materskú si chcel nastúpiť od 4.1. To si mal ešte ten TPP, tým pádom by ti materskú rátali z toho.

juri272
autor
9. jan 2023

@konulka20 dobrý večer asi ani nie, ale snažím sa

juri272
autor
9. jan 2023

@54tinka54 to je pravda ze to nemám ako dokázať ale skúsim čo sa dá, a keby som si ja pametal meno 🙏🙏

54tinka54
9. jan 2023

@juri272 držím palce lebo ozaj by to bola veľká škoda kvôli takému nedorozumeniu prist o vyššiu materskú. Hlavne nech účtovníčka zatiaľ nič neposiela do SP ohľadom tej dohody čo si žiadali, kým to nedoriešiš.

54tinka54
9. jan 2023

@juri272 nemáš niekde jej podpis keď si jej doniesol papiere? Podľa podpisu by si ju vedel nájsť.. kolegyne by isto vedeli ktorá sa tak podpisuje.

iv007
9. jan 2023

@juri272 odhlaska aj nova dohoda sa predsa posiela elektronicky, SP nevyzaduje papierove doklady.Kde by to preboha vsetko zakladali? Volaj rano uctovnicke nech ti neukoncuje PP

juri272
autor
9. jan 2023

@iv007 už som jej písal. Ďakujem

juri272
autor
9. jan 2023

@54tinka54 nič mi nedali iba som si mohol za sklom odfotiť to co som sem dal

luliu
9. jan 2023

@zalka sa vyzná, snáď poradí

@juri272 tá výpoveď bola riadna blbosť.....

juri272
autor
9. jan 2023

@luliu áno, ale nie z mojej hlavy, keď vám toto povedia na sociálnej poisťovni tak určite by ste spravila možno chybu aj vy, a pritom som chcel iba žene pomôcť doma s deťmi.

luliu
9. jan 2023

@juri272 ono je dobré si naštudovať predtým ako niečo spravíš, určite by som nedala len tak výpoveď, snáď si si vedomý, že ľudia pred materskou bežne výpoveď nedávajú.

petamich
9. jan 2023

na muza sa vztahuju tie iste podmienky ako na zenu (az na par nuans), to ti neprislo zvlastne, ze by kazda zena dala pred nastupom na MD vypoved? 🤷‍♀️ a nebolo cudne, ze na 14-dnovu otcovsku (ktora je len castou z celeho naroku) si vypoved dat nemusel?

no stiahnut vypoved, ukoncit dohodu a poziadat o materske znovu z pracovneho pomeru, ktory nezanikol

zalka
9. jan 2023

@juri272 súhlasím s
@petamich stiahnuť výpoved, stornovať dohodu, za dni od 5.1. do stiahnutia výpovede teda jej stornovania, čerpať dovolenku, vypísať novú žiadosť o materské, s aktuálnym dátumom ... a tú dohodu vôbec neriešiť ..
inú možnosť nevidím.
Lebo aj keby si zrušil dohodu, zrušil materské, a znovu sa zamestnal tak by si mal MD len z minima lebo by si sa zamestnal u toho istého zamestnávateľa.
Takže len storná ti pomôžu.
A ak chceš pracovať radšej si založ živnosť.

sabiii
9. jan 2023

@juri272 stale mas narok na materske z povodneho pracovneho pomeru. Na to, aby ti vznikol narok z dohody by si musel mat odpracovanych minimalne 90 dni.

zalka
9. jan 2023

@sabiii netrep ... píšeš hlúposti,
tým čo spravil si zrušil ochrannú lehotu, a ak nič nespraví tak bude mať nárok na MD len z dohody ... čo bude o hodne nižšie ako pôvodné zamestnanie ...

sabiii
9. jan 2023

@zalka ano, ochranna lehota sa mu zrusila, ale nevznika mu materske z novej dohody. Vychadzam z vlastnej skusenosti, kedy som pocas ochrannej lehoty zacala pracovat na dohodu(nebola som si vtedy vedoma zrusenia ochranej lehoty), ale tym ze som odpracovala len cca 40 dni, tak som mala narok na materske vypocitane z predchadzajuceho zamestnania. Boli to vsak rozdielne firmy.

zalka
9. jan 2023

@sabiii áno a zadávateľ je stále v tej istej zamestnaný, čiže u neho ak by zrušil dohodu a zamestnal sa tak by bolo rátané z minima. Ako ja len nechápem, že tak mu hnusne zákerne "poradili" v SP.

sabiii
9. jan 2023

@zalka dakujem za ozrejmenie