Odvody počas rodičovskej dovolenky

jazula
15. júl 2022

Ahojte, mám otázku na tému RD a odvody. Priateľ bol dva mesiace na materskej, tú ukončil k 30.6. a 11.7. si dal žiadosť na UPSVAR o rodičovský príspevok s tým, že žiada RP od 1.7. On je s dcérkou (14m) doma a normálne sa o ňu stará, ja som v práci na plný úväzok. V soboty chce chodiť do práce, má Dohodu o vykonaní práce (tá istá, z ktorej bol na materskej). A teraz otázka. V práci mu zaplatia odvody za odpracované dni. Po zvyšok mesiaca bude poistencom štátu a bude za neho odvádzané ZP štátom, ako keď je mamička na RD? Treba sa niekde náhlasiť, alebo o to žiadať (ešte okrem žiadosti o rodičovský príspevok)? Dá sa prihlásiť aj na sociálku, aby sa mu doba na RD rátala do dôchodku (to mi kamoška spomenula, že keď bola pred pár rokmi na RD, bola sa zahlásiť aj na sociálke ako poistenec štátu, neviem ako je to teraz)? Ďakujem 🙂

maris5
15. júl 2022

Teraz ked si na RD uz sa nehlasi samostatne na socialku. Robia to uz automaticky.

mogaa
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jazula
autor
15. júl 2022

@maris5 Čiže stačí, že si človek požiada o rodičovský príspevok, automaticky sa to berie, že je na RD a nemusí ďalej riešiť odvody? To by bolo super. Mzdárka u priateľa v práci ma dnes značne zneistila, čo sa týka odvodov..