Odvody do ZP počas MD/RD.

elizita
13. sep 2019

Ahojte, od 1.1. 2020 mi vznika povinnost platit minimalne preddavky do zdravotnej. Od januara som na MD, pokracujem RD. Prijem za rok 2019 ocakavam podobny ako v r.2018. Kedze som aj poistenec statu, je mozne, ze mi potom v konecnom zuctovani za r. 2019 a 2020 vznikne preplatok? Ci jednoduche je to tak, ze jednoducho ten minimalny odvod je uz bez ohladu na vysku prijmu? Za predchadzajuce roky mi vysiel nedoplatok vzdy len nejaku smiesnu sumu.

rybka16
13. sep 2019

@elizita Je to tak, že na RD budeš od 1.1.2020 platiť preddavky podľa ročného zúčtovania. Ale nevzťahuje sa na teba minimálny vymeriavací základ, lebo si v súbehu, keďže na RD si aj poistenec štátu. Čiže ak ti v ročnom zúčtovaní vyšiel preddavok nižší ako minimálny, platíš ten. Keby si nebola na RD, platila by si v tej určenej minimálnej výške. V ďalšom zúčtovaní ti tak môže vyjsť aj preplatok, lebo ty nemáš určené to minimum, ktoré musíš platiť v podstate bez ohľadu na výšku príjmu. Čiže platíš dajme tomu mesačne 40 €, hoci inak je minimum tých 70 či koľko, a po ročnom zúčtovaní ti ešte môžu aj vrátiť, ak si mala nižšie príjmy a vyjde to tak.

rybka16
13. sep 2019

Akurát som to teraz riešila, lebo som prechádzala z MD na RD. Len ja platím preddavky už teraz, keďže povinnosť mám už roky.

elizita
autor
13. sep 2019

@rybka16 praveze mi dali tych 70 cosi, co nie je podla rocneho zuctovania... mam ist nahlasit ze idem na rd?

elizita
autor
13. sep 2019

@elizita ja mam zivnost od augusta 2017, do aprila 2018 som bola s 1.dcerou na RD..

elizita
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
elizita
autor
13. sep 2019
rybka16
13. sep 2019

Pozri sa do riadku 7 vo výpočte preddavku v tom zúčtovaní za 2018. Tam máš výšku preddavku, ktorú vypočítali. Ak to bolo menej ako 70,91 €, tak v riadku 8 máš upravený preddavok na túto výšku, ale na RD musíš platiť len ten reálne vypočítaný z riadku 7.

A áno, musíš nahlásiť, že si ukončila MD a že si na RD.

elizita
autor
13. sep 2019

@rybka16 aha, mam tam 70 a v pripade subehu 10 🙂

rybka16
13. sep 2019

@elizita Tak super. 🙂