Odsťahovanie sa do Španielska a materská zo Slovenska

mim365
2. sep 2024

Ahojte, rozmýšľame nad presťahovaním sa do španielska. Aktuálne som na materskej dovolenke s dvomi deťmi. Respektíve pred mesiacom mi začal plynúť rodičovský príspevok a nárok na jeho poberanie by som mala mať až do decembra 2026. Približne o tri mesiace by sme chceli odísť natrvalo zo Slovenska, je teda možné aby som naďalej poberala rodičovský príspevok z našej krajiny? A ak by som ho poberala, myslíte že by som vedela nejakým spôsobom brigádovať/pracovať na polovičný úväzok v španielsku? A so zdravotníctvom by to bolo ďalej ako, boli by ma ochotný vyšetriť alebo by som si tam musela zvlášť platiť dáke odvody?

Za každú radu, info vopred ďakujem 🙂

katkaseiner
2. sep 2024

Som len laik ale ak chces zit v inej krajine, tak si tam budes musiet platit nejake poistenie/odvody... to urcite...
A pride mi divne ze materska/rodicovska zo SR je dobra, ale zit budes v Spanielsku... nie neidem ta nahlasit, tiez by sme radi odisli zo Slovenska, ale necakala by som ze budem dalej dostavat rodicak a rodinne pridavky. To by som urcite musela ukoncit tu.

zic
2. sep 2024

@mim365 no, len tak vseobecne... mozes zvolit 2 pristupy:
1, oficialny - ked tam budete byvat, mala by si si tam nahlasit nejaku formu trvaleho (prechodneho) pobytu... z toho budu vyplyvat urcite zmeny v poisteni, poberani davok a pod (je mozne, ze potom by si mohla prist o ten rodicovsky?... mozno toto nemusite riesit hned, ale az po case, ked sa zabyvate)
2, neoficialny (toto by som mono riesil zo zaciatku)... kedze sme v Schengene, tak nikto nezisti, kedy a ci ste sa odstahovali. Das si zatial cestovne poistenie, pri nejakej vaznejsej veci by si asi pricestovala na Slovensko... Pokial si na materskej ,tak poistenie plati stat...

Potom, ked by si skoncila s materskou, tak by som urcite preklopil status na oficialny se vsim vsudy...

pieksamaki
2. sep 2024

@mim365. Presun vecných dávok vedia poradiť na UPSVR.....

alickapusinka
2. sep 2024

Skôr než chcete ísť si pozisťuj všetko potrebne.

mim365
autor
2. sep 2024

@katkaseiner nejde o to, že materská/rodičovská zo SR je dobrá. Skôr ide o to, že doteraz som žila tu, kde som aj prispievala do sociálnej poisťovne, keďže všetky odvody zo zamestnania som platila na Slovensku. Vďaka tomu mám aj nárok na spomínané dávky. Avšak v španielsku som doteraz nič neodvádzala a tým pádom predpokladám že na nič nárok nebudem mať. Osobne nevidím nič zle na tom, že štát do ktorého som ja mesacne davala peniaze, mi to len odpláca 🤷 a taktiež sa nesnažím ho okradnúť, len sa pýtam či má niekto s tým skúsenosť a či sa to dá nejakým spôsobom prepojiť. Neviem nikdy som nič takéto neriešila, neviem ako to funguje a preto hľadám pomoc.

guiseppinka
2. sep 2024

Je velmi pravdepodobne, ze ak muz zacne pracovat v spanielsku, tak ti rodicak a pridavky (tie isto) stopnu a budes ich musiet ziadat v spanielsku. Jedine, ak by si tam bola iba byvajuca a poistena stale na svk (ak si pred materskymi pracovala) a v E by si sla cez nejaky ten formular neviem ake cislo..

monika4487
2. sep 2024

no z nasej skusenosti.... zdravotne nam platia cez manzelovu pracu, pridavky na deti idu jemu v sume ako je standardna pre danu krajinu. Rodicovsky prispevok ak je nieco podobne v Spanielsku tak ti daju spanielsky. Ale to pochybujem, ze nieco take maju. Lebo aj tu na nas pozerali ako na neviem co ... . Samozrejme rodicak nam na SR stopli.

pieksamaki
2. sep 2024

@mim365 áno....ale naozaj najskôr pogoogli informácie na nete...a tam nájdeš adekvátne formuláre.... s tým ze UPSVr by ti viac mali povedať...každá krajina má asi špecifiká....sociálneho systému...411

https://www.employment.gov.sk/files/slovensky/u...

lucik194
2. sep 2024

hlavne nezabudaj, pridavky v ES nie su tri roky..... a odporucam zacni sa ucit jazyk, bez neho sa nepohnes.

do toho hladaj pracu v sukromnej sfere (teda pokial nemas spanielcinu B2/C1), lebo v statnej sa nezamestnas

olimuc
2. sep 2024

Rodicovsky a materska v Spanielsku 3 roky neexistuje, su to 4 mesiace, takze narok by si nemala na nic. Akonahle sa prihlasis na byvanie mas narok na poistenie kt ide cez seguridad social … ako nahle si tam prihlsena, nevies byt subezne poistene na Svk ako samoplatca … jedine, ak sa neprihlasis - kadejakych ludi mimo systemu je dost … takze tam Problem nevidim, ale tym padom nema manzel narok pri danovom na odpis nicoho… ale tak by sa to dalo. Mozes si platit samostatne nejaku Mútua privatne a lekar ta zoberie. Len SS je v niektorych veciach stale lepsia … RP a brigada subezne mozne nebudu, lebo RD neexistuje a akonahle ta prihlasia do SS si pracuju a a neviem ci Svk este nieco doplati. Polovicne uvazky sa velmi v Spanielsku nenosia ak nie si nejaky brutalny odbornik. Neviem aku mas recovu uroven, ale bez spanielciny sa moc nepohnes. Ak chces poberat RD oficialne sa nestahuj a nehladaj pracu, zaplat si privatne poistenie.

lucik194
2. sep 2024

@mim365 polovicný uvazok uf, to ani neviem, ci niekto ponuka..... neviem o nikom kto by mal.....
plus vie aspon jeden z vas po spanielsky? Isli by ste , ze aspon muz tam bude mat pracu? ze si poziada na SK o presunutie v ramci firmy? a kam do ktorej oblasti?
lebo si treba uvedomit , ze v ES je 5 uradnych jazykov a napr. v Katalanskej oblasti v beznom zivote budet potrebovat aj tu katalanstinu......
Fajn uvazky su v statnej a verejnej sprave, ale tam sa bez jazyka nedostanes, nech by si bola akykolvek odbornik a taktiez sa tam strasne dlho caka na pracu......
Za mna ak sa raz prihlasit do systemu v ES, nebudes moct byt v systeme v SK, neexistuje byt v dvoch systemov naraz......

olimuc
2. sep 2024

@lucik194 do statnej spravy sa nedostane musela by spravit na oposiciones na neviem kolko bodov aby skoncila nad ciarou a potom cakat kolko a kde je volnych miest. Byvaly tety studoval 3 roky intenzivne a 2 krat robil skusky a je to hardcore - na prvy krat spravil ale nemal dostatok bodov na miesto, na druhykrat to vyslo a to mal fakt hlavu ako melon, recovu barieru ako miestny nemal. Na statnu spravu zabudni … musis hladat v privatnom sektore ale pockaj si po RD a nauc sa jazyk ak ho nemas na perfektnej urovni.

lucik194
2. sep 2024

@olimuc vsak to pisem to musi mat v prvom rade jazyk ..... to sme sa zatial nedozvedeli uroven. na statnu urcite c1 a lokalnu b2
to ostatne som ani nepisala, kedze o spanielcine tu nepadlo ani slovo.... z jej strany 😉

mim365
autor
6. sep 2024

@lucik194 áno muž by chcel požiadať o presun v rámci zamestnania, chceli by sme niekde asi okolo Valencie, možno severnejšie Alicante. O katalánsku viem a tomu by som sa chcela celkovo vyhnúť 😅 fu do štátnej správy sa asi nehrniem, to som naučená zo Slovenska že to sú asi celom teplé miesta 😂😅 ale dúfam že pri hľadaní zamestnania mi pomôže bachillerato ktoré mám, nakoľko som chodila na bilingválnu školu, takže španielčinu mám aj papierovo na C1, ale len maturitu bez certifikátu 🤷

mim365
autor
6. sep 2024

A volala som aj na UPSVR, kde mi povedali, nakoľko Španieli nemajú možnosť RD, tak by mi mali rodičovský príspevok stále platiť zo Slovenska, ako sekundárne zodpovedná krajina

lucik194
6. sep 2024

@mim365 jaj tak to potom si v spanielcine v pohode, ale urcite si rychlo dorob aspon DELE, ono to pomoze, teraz na jesen byvaju terminy, urcite by som dorobila teraz B2 to zvladnes v pohode, a potom v maji by som supla C1

minimalne oprasis gramatiku, teda pokial ju nepouzivas kazdy den.
https://bratislava.cervantes.es/sk/diplomy_span...

a vo Valencii su dva oficialne jazyky, co si pamatam tak v pomere 2/3 ku 1/3 (par rokov dozadu, teraz neviem) spanielcina verzus "valenciano" ci ako sa to vola, co je odnoz katalanstiny..... teda napisy ale vo Valencii co si ja pamatam boli hodne v katalanstine

ale ratajte s tym , ze v lete sa tam uvarite...... a zacni si zvykat na ryzu, tie ryzove polia vsade okolo Valencie 🙂
aj ked v posledne roky, stale viac zmensuju produkciu, ale je to zazitok vidiet ich

olimuc
7. sep 2024

Pokial mas Spanielciu na C1 nemas Problem. Ja nemam ziaden certificat a nemal som Problem pri hladani zamestnania. Samozrejme bola potrebna vynikajuca anglictina a bili nemcina. Po katalansky sice rozumiem ale nerozpravam a nikomu to nikdy nevadilo (Barcelona), samozrejme zamestnanie bolo vzdy len v privatnom sektore