Ochranná lehota a nárok na materské

nightrover
8. aug 2017

Ahojte, mám otázku ohľadom ochrannej lehoty a materskej. Od 1.1.2017 som nezamestnaná a otehotnela som vo februári, čiže bez NP a teda bez nároku na materské (aj keď som celý rok 2015 aj 2016 pracovala a mala NP). Teraz v júli som bola mesiac riadne zamestnaná od 1.7. do 31.7., ale pracovný pomer sa skončil. Znamená to, že sa mi vďaka tomu obnovilo NP a som teraz v ochrannej lehote a teda s nárokom na materské? Vďaka za všetky odpovede 🙂

majusqa77
8. aug 2017

presne tak

nightrover
autor
8. aug 2017

@majusqa77 Dakujem. A nevies nahodou - ak som bola u noveho zamestnavatela menej ako 90 dni, vypocitava sa DVZ zo zamestnania, ktore som mala predtym? Cely 2015 aj 2016 som bola u jednej firmy.

sorayaardente
8. aug 2017

Materska sa vyratava za posledne 3 mesiace pred materskou, ak si zamestnana...ak si nezamestnana, a mas odrobenych 270 dni a platenu zdravotku aj socialku, tak sa ti vyrata za predchadzajuci rok iba.

evittam
8. aug 2017

@sorayaardente Ak si zamestnana u toho istého zamestnávateľa tak VZ pre MD je predchádzajuci rok pred nástupom na MD, 90dni je to len v prípade ak zmenis zamestnavatela. A musi to byt 90dni bez PN a OCR.

evittam
8. aug 2017

@nightrover Tvoj VZ pre MD bude hrubý príjem za r.2016.

sorayaardente
8. aug 2017

@evittam co je OCR?

nightrover
autor
8. aug 2017

@evittam Super, dakujem 😊

evittam
8. aug 2017

@sorayaardente Ošetrenie clena rodiny-napr.ak mas chore dieta a zostanes s nim doma tak ti pediater vypise OCR, alebo aj na manzela, clena rodiny.

sorayaardente
8. aug 2017

@evittam Ďakujem 🙂

evittam
8. aug 2017

@sorayaardente Rado sa stalo.
@nightrover