Obidvaja na materskej

dajda459
19. feb 2019

Dobrý večer. Chcem sa spýtať ako to teda je,ak by chcel ísť manžel na MD. V auguste sa nám narodi druhé bábo a dcérka bude mať vtedy 2,5r. Chceli sme aby manžel išiel na MD s mladším a ja ostanem na RD zo staršiu.ale vraj sa nemôžem v 1domacnosti poberať aj materská aj rodicovsky hoci každé na iné dieťa. Bola by tu možnosť,aby manžel išiel teda na MD so staršiou (ostane doma) a ja na MD s novorodencom? Keďže som mala pracovnú zmluvu napísanú len na polovičný úväzok tak materská mi vychádza toľko čo rodičovský prispevok,takže u mňa je jedno čo by som poberala. Pracovať nemôžem keďže ešte študujem externe na VŠ tak ,by bolo fajn aby som dostávala aspoň tých 220€.
Ďakujem a prajem pekný večer

ujaju
19. feb 2019

Môže byť doma iba jeden pokiaľ viem. Čiže buď pôjdeš ty znova na materskú s mladším alebo dokončíš teraz rodičák a v auguste pojde na md muž ale tým pádom budeš musieť ísť na úrad práce. Jedno aj druhé poberať nemôžete

dajda459
autor
19. feb 2019

@ujaju áno to som sa dočítala. Ale vraj dve materské sa môžu poberať. Tak že čo je na tom pravdy :/

jankalukasova
19. feb 2019

@dajda459 podla noveho zakona mozete obaja poberat materske. Muz na starsie dieta a ty na to mladsie. Nemozete akurat subezne poberat naprikla rodicak a materske alebo dva rodicaky... ale dve materske ano. Takze napr. ku dnu kedy nastupis na matersku (6 tyzdnov pred porodom) moze manzel nastupit na matetsku s dcerou.

jankalukasova
19. feb 2019

@ujaju mozu poberat subezne dve materske ak maju narok.

evittam
20. feb 2019

@ujaju To je pekna hlupost. Od 1.1.2019 mozu byt obaja rodicia na MD.
Alebo uz aj minuly rok mohol byt muz na MD a zena na RD bez naroku na RP. Ziadny úrad práce.😉 Najskôr si naštuduj a potom rozdávaj rady. Urobis sluzbu nielen sebe.

evittam
20. feb 2019

@dajda459 Suhlas s
@jankalukasova
Otazka je ci ty mas nárok na MD. Pises, ze si mala zmluvu. PP teda skoncil?
Btw.ak by si mala narok na MD tak nie je jedno co poberas-ty si nemôžeš vyberať. MD je prednostns davka aj keby si mala dostávať menej nez RP, UPSVaR ti doplatí do vysky RP od narodenia dietata. Ďalšia vec ak mas narok na MD treba požiadať o príspevok na starostlivosť na staršie dieťa,na ktory mas nárok do 3rokov staršieho alebo do 6tyzdnov mladšieho dieťaťa.

ajka0207
20. feb 2019

@evittam prosim ta, na ten prispevok je narok este pred porodom, či az po porode, resp. kedy treba podat ziadost?

evittam
20. feb 2019

@ajka0207 Po pôrode. Potrebuješ RL.

dajda459
autor
20. feb 2019

@evittam zatiaľ pp neskončil. Na ten príspevok na starostlivosť na staršie dieťa ,nie je tam podmienka že dieťa musí chodiť do škôlky? Ak nebude môcť ísť manžel na MD na staršiu,tak určite pôjde do školy. Čítala som o tom prispevku ale akosi som z toho blbec. Môžem napríklad.on teraz požiadať a poberať ho do 3r staršieho a keď sa narodí druhé tak po 6t zaniká? Alebo môžem oň požiadať až keď sa druhé narodí a budem ho dostávať len tých 6t? Čo su necelá 2m? V akej výške je ten príspevok?

guglina
20. feb 2019

@dajda459 ahoj, na ten príspevok na starostlivosť o dieťa máš nárok iba ak vykonávaš zárobkovú činnosť alebo študuješ dennou formou, pričom za zárobkovú činnosť sa v tomto zákone považuje aj poberanie materského avšak max. do 6-tich týždňov veku mladšieho dieťaťa. Ak nechodí do škôlky tak výška príspevku je cca 40e, ak bude chodiť tak podľa faktúry zo škôlky až do 280e. Žiadosť podávaš až keď sa bábo narodí, ak sa nemýlim tak máš na to pol roka takže stačí to podať spolu s žiadosťou o príspevok pri narodení dieťaťa, vypláca sa za celý mesiac takže ak teda nebude chodiť do škôlky tak ti vyplatia naraz 80e.

dajda459
autor
20. feb 2019

@guglina ďakujem

dajda459
autor
20. feb 2019

@guglina a je to k RP alebo namiesto neho?

evittam
20. feb 2019

@dajda459 Narok mas ako pisem, starsie dieta nemusí chodit nikam, dostaneš 41,10Eur/mesiac ak mas narok na MD, pocas 6tyzdnov od narodenia mladsieho max do 3rokov staršieho. RP samozrejme nedostanes ked budes mat MD.

dajda459
autor
20. feb 2019

@evittam ďakujem . A k tomu hlavnémuco som sa pýtala na začiatku v diskusii,ja možné aby manžel išiel na MD so staršiou a ja na MD s mladším ?

evittam
21. feb 2019

@dajda459 Ano-na to som uz odpovedala. Ak mas narok. Na to si neodpovedala ty. PP trva?

dajda459
autor
21. feb 2019

@evittam áno pp trvá

evittam
21. feb 2019

@dajda459 Tak plati co som uz napisala