Novela sociálneho zákona od 1.1.2012

tigri
7. dec 2011

Zaujimalo by ma, ci podla novely socialneho zakona, ktora ma platit od 1.1.2012, sa bude zvysovat materske aj mamickam, ktore nastupili na MD uz v roku 2011. Ja by som mala nastupit na matersku 29.12. a ak by mi ostala materska po starom, tak by som prisla o dost penazi kvoli 3 dnom, to by sa mi viac oplatilo nastupit na matersku az od 1.1.2012. Viem, ze doteraz to bolo tak, ze zakon platil pre vsetky mamicky aj retroaktivne, ale nechcem sa na to spoliehat a na nete sa mi nic jednoznacne z doveryhodneho zdroja nepodarilo najst.

dorka21
12. dec 2011

Písali, že sa bude zvyšovať všetkým co už sú na materskej. 😉

lemge
13. dec 2011

@dorka21 takze mne ked materska konci 25.1.2012,este zvýšia?,je to tak:?

dorka21
13. dec 2011

Hej, za január,by si už mala dostať tú vyššiu sumu.

tinna88
13. dec 2011

Ahojte, ja by som sa chceôa spýtať ohľadom rodičovského príspevku. Malá má 2roky a 2 mesiace, od februára ju dám na 2 -3 hodinky do škôlky, je medzi dospelými a pýta sa mi medzi deti, keď ideme okolo škôlky plače...
Moja otázka ale je, že ak budem doma, či mi nezoberú rodičovský príspevok.
Ďakujem Maťa

heln
2. jan 2012

Ahojte, ako čítam tak schválili zvýšenie materskej. Pôvodne bol návrh aj materskú predĺžiť z 34 týždňov na 40, a to asi neschválili, že? Materská mi končí 8. januára a potrebovala by som vedieť, že kedy si mám dať potvrdiť tlačivo na sociálke a do koľkých dní by som mala požiadať o rodičovský príspevok na úpsvare. Ide mi totiž o to, že bývam v inom meste než mám trvalý pobyt a práve sa mi veľmi nehodí sa preháňať s bábom autom sem a tam. A ako hľadám, tak sa k tomu nejak neviem dopátrať. Ďakujem.
@tinna88 myslím, že kvôli dvom hodinám v škôlke Ti rodičovský nikto brať nebude, skús sa spýtať mamičiek v škôlke, prípadne, ešte hľadaj na nete, dosť sa o tom písalo, za akých podmienok bude rodičovský zachovaný, len si to nepamätám, lebo sa ma to ešte netýkalo.

lucia.kl
2. jan 2012

@heln ty už si si mohla rodičovský vybavovať, ale v podstate máš čas do konca januára, len aby si stihla dostať RP aj za január už vo februári... takže čím skôr tým lepšie, mne povedali, že môžem prísť aj mesiac predom...

heln
2. jan 2012

@lucia.kl aha, ďakujem, ale nerozumiem aj tak, lebo na úrade keď som žiadala o príspevky, tak mi dali tlačivo na sociálku, pričom mi povedali, že mi to potvrdia po ukončení poberania materskej, preto neviem kedy....

heln
2. jan 2012

viete mi ešte poradiť, či a čo treba oznamovať zamestnávateľovi?

lucia.kl
2. jan 2012

@heln mne to na sociálke vypísali ešte pred skončením materskej, oni to majú v počítači, že kedy ti končí, takže s tým nebol žiaden problém...

heln
2. jan 2012

@lucia.kl dík, už som si to tiež zistila 🙂 , že mi to potrvdia aj skôr, lebo to majú v počítači, aj to som sa dozvedela, že mi to potvrdia v BA, lebo v BA mám zamestnávaťeľa,
ozaj, náhodou nevieš do akej lehoty, treba požiadať o rodičovský na úrade po ukončení materskej? lebo mám trvalý pobyt v BB a teraz v januári sa mi to trochu komplikuje, lebo chodím do školy do trnavy a mám šesť skúšok a ešte s malou poradňu a musím súrne k zubárke 😀 😀 😀 , takže vôbec neviem, kedy zbehnúť do BB, navyše manžel bude potrebovať na to dovolenku a to musí nahlásiť trošku skôr....
pozerám že máš dvojičky, mne jedna malá dala dosť zabrať, s dvojičkami si to vôbec neviem predstaviť 😅 😉
@tinna88 pozri:
http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/sta...
z toho vyplýva, že kľudne môžeš, teda ak tomu dobre rozumiem.

lucia.kl
2. jan 2012

@heln myslím že aj pol roka spätne preplácajú, takže si myslím, že aj keď pôjdeš vo februýri tak sa nič nestane...

heln
2. jan 2012

@lucia.kl ďakujem, asi to tak bude, takže sa nemusím stresovať.

heln
4. jan 2012

no, len tak pre zaujímavosť, keby to niekoho zaujímalo a bol by v podobnej situácii,
tak toto všetko som si včera overila v sociálnej poisťovni na infolinke, že mi materská končí 8.januára a že mi to potvrdia aj skôr, lebo to majú v počítači, tak som dnes vyslala manžela do poisťovne, nech mi to dá potvrdiť a povedali mu, že si máme tam zavolať po šestnástom, lebo budú nové tlačivá aj na to potvrdenie a aj na žiadosť o rodičovský, ktorý bude tiež zvýšený....... nuž, neviem, prečo mi to potom nepovedala tá teta na tej infolinke, tak dúfam, že po tom šestnástom mi nepovedia zase niečo iné...... 😅 😀 😠

stanka77777
10. feb 2012

Ahojte, ak by ste mali záujem, prečítajte si články o materskej a rodičovskej dovolenke na stránke najpravo.sk. V predmetných článkoch je množstvo potrebných informácií a cenných rád k problematike materskej a rodičovskej dovolenky a ku všetkému, čo s nimi súvisí.

Tu sú linky na vyššie spomenuté články:

http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-ka...

http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-ka...