Nestíham reťazový pôrod, ako to riešiť?

zuzkalibka
27. nov 2019

Ahojte, chcela by som sa opytat ci mate niekto skusenosti s '' nestihnutym retazovym porodom"😆 v roku 2017 som poberala materske a presla na rodicovske kt stale poberam a budem poberat do 3/2020 kedy moj prvorodeny dovrsi 3roky,,na dalsiu MD by som mala nastupit v maji 2020..len otazka znie ako vykryt obdobie medzi koncom RD a zaciatkom MD? Do prace sa vratit na 2mes. nemozem nakoľko nemam kam dat syna😏tak neviem ci mam poziadat o neplatene volno alebo nejaku dovcu docerpat alebo ako sa tato situácia rieši 😏
Za vaše reakcie ďakujem 😘

liz_lemon
27. nov 2019

dovolenka, pripadne PN

agbu0108
27. nov 2019

@zuzkalibka akurat som v tej sytuacii ale mne isli iba o dni. Zo synom som na rodicaku do 2decembra a na matersku som mala nastupit 8decemrba. V praci povedali ze mam 21dni dovolenky ze bez problemov vieme vykryť aj cely mesiac keby trebalo ze bezne sa to tak robi. V socialnej som sa tiez pytala a tam povedali ze obvykle dovolenky si zeny nechavaju na potom alebo preplatit a daju sa na pn radsej. V praci ani s tym nemali najmensi problem, podstate im je to jendo lebo tak ci tak sa zena nevrati. Ide iba o dohode no umna sa dalo dohodnut s dr ze napise o 5dni skorsi datum na md takze 2ho dec mi skonci rodicak a od 3dec som na md 🙂 povedal ze je to iba pravdepodobny termin takze to nemoze nikto brat ako istota. V tvojom pripade odporucam pn.

zuzkalibka
autor
27. nov 2019

@agbu0108 ďakujem len neviem ci mi PN neovplyvní MD😏

motylik21
27. nov 2019

@zuzkalibka skús skupinu Do práce po MD/RD..... tam Ti poradia.... mne to tiež nevychádzalo, RD mi skončila v septembri, na ďalšiu MD idem v januári, poradili mi tam zobrať si jeden deň dovolenky a potom ísť na PN až do nástupu na materskú.... ak som to správne pochopila, tak deň dovolenky bol potrebný, aby mi vznikol nárok na PN.... dovolenka má vplyv na výšku materskej, PN nie.... aj keď ja by som na tú PN kvôli rizikovému tehotenstvu musela ísť tak či tak.

zuzkalibka
autor
27. nov 2019

@motylik21 ďakujem 😊skusim sa aj tam poradit👍

mogaa
27. nov 2019

@zuzkalibka musíš si obnoviť NP - čiže 1deň nastúpiš alebo si vyčerpáš dovolenku a potom PN

zuzkalibka
autor
27. nov 2019

@mogaa ďakujem... Takze 3.3 maly dovrsi 3roky do vtedy asi som NP a kvazi 4.3 si vezmem 1den dovolenky a od 5.3 nastupim na PN az do nastupu na MD dobre tomu rozumiem🙈? 😊

katrinka8
27. nov 2019

@zuzkalibka - ja by som si v prvom rade zistila, koľko dní dovolenky mám,a podľa toho sa zariadila. Mne totiž vyšla dovolenka medzi dvomi deťmi niečo cez 20 dní, a to som si ešte niečo aj nevyčerpala, a potom po druhej RD (tiež som to tak asi mala, že 4 mesiace medzi RD a následnou MD, ale šla som do práce) mi ostalo nejakých 58 dní...
Možno sa Ti tam skráti tá doba medzitým výrazne. Nemáte niekoho, kde by ste staršie dieťatko mohli dať? Starí rodičia napríklad? Aby si na nejaký mesiac-dva nastúpila do práce?

mogaa
27. nov 2019

@zuzkalibka inak v jednej debate to tu už bolo a myslím že evittam tam hovorila že je možné ísť aj hneď aj na PN, ale ja keď som volala do práce, bolo mi povedané nech nastúpim na 1/2dňa do práce a 1/2dňa dovolenka a potom som bola na dlhodobej OČR

mogaa
27. nov 2019

@zuzkalibka a ano tak ako píšeš v deň kedy by si mala nastúpiť si nahlás dovolenku.....zároveň si zisti koľko môžeš starú dovolenku prenášať aby ti neprepadla(? to si nie som istá či to vôbec je možné lebo ej tam to medziobdobie medzi dvomi materskými

evka64
27. nov 2019

@zuzkalibka ja som tiez nestihla....po skonceni RD som brala z prace dovolenku, tym sa ti obnovi nemocenske poistenie...matersku mam taku istu ako prvu

zuzkalibka
autor
27. nov 2019

Ďakujem dievčatá tak asi v prvom rade zavolam zamestnavatelovi a zistim si ake su moznosti😆malého žiaľ nemám kam dať na to obdobie starí rodičia sú ešte pracujúci...

agbu0108
28. nov 2019

@zuzkalibka neoplyvni ti to. Md sa bude ratat z predpokladaneho prijmu co ti zamestnavatel uvedie

agbu0108
28. nov 2019

@mogaa dovolenka neprepadne ked si na md. Ja mam teraz uz 21dni plus sa prirata z novej materskej tak o 3 roky budem mat uz vyse 30daco plus vtedy novu plus 35dni co hovorila pani na personalnej ze sa to prenasa az navtedy ked nastupim do prace. Vtedy po skonceni rodicaku si obvykle mamicky vycerpaju stare dovolenky a az potom nastupia do prace

mogaa
28. nov 2019

@agbu0108 hej len tam je to, že aautorka bude 2mesiace už v "práci" či bude čerpať dovolenku alebo PN....
@zuzkalibka inak ak chceš mať viac peńazí do nástupu na MD tak jednoznačne čerpaj dovolenku- predsa len je to lepšie platné ako PN a nebudeš ani obmedzovaná vychádzkami čo by si na PN-ke bola....

laska201
28. nov 2019

Tiez som to takto nestihala medzi poslednym porodom.no ja som to mala takto:tehu som zistila 3 mesiac pred koncom rd.cize maly mal uz skoro 3 roky.no vysli nam zle vysledky z alergolologie takze som si vybavila predlzeny rodicak plateny maleho som mala uz sice prihlaseneho do skolky ale neodporucili mi ho davat no miesto mi pani riaditelka drzala.takze v robote mi dali na vyber bud vypoved alebo pn no a tak som sla na pn.a bola az do nastupu na md.no pre mna to bolo vlastne aj super.rodicak zo sr mi chodil normalne plus na cesky ucet chodila pn.

agbu0108
28. nov 2019

@mogaa od 1.1.2019 vysiel novy zakon podla ktoreho je mamicka chranena a nemoze mat nizsiu matersku nez predtým. S pn sa to nepokazi kedze sa md rata vzdy z roku pred nastupom na md kedy mamicka bola na rd takze sa to pocita z predpokladaneho prijmu. Dovolenka sice je lepsie platena ale na socialke povedali ze je vyhodnejsie ist na pn a dovolneku si nechat preplatit alebo preniest lebo potom bude mat viac ked bude nastupovat z druhdho rodicaku do prace. Zaciatky v skolke su tazke. Mne maly bol teraz skoro 3 mesiace doma. Kebyze som v praci tak by ma uz ztade asi vyhodili a na taketo pripady je dobre nechat si dovolenku. Ale samozrejme je to na kazdej ako sa sama rozhodne. Ja len zato pisem lebo som teraz pondelok pobehala vsetky irady aj pracu aj kamoska pracuje v socialnej tak som pozistovala vela info.

laska201
28. nov 2019

Len pozor na dovolenku.ja som takto prisla o 8dni co mi prepadla.ale tak to bolo v cr.z celeho roku 2007 som v 2008 cerpala 2 tyzdne este 8 dni mi zostala.potom som sla na pn do nastupu na md a uz po md som tych 8dni stratila lebo som ich nevycerpala na ten dalsi rok.takze aj na toto pozor aj tu to chcu uzakonit ze dovolenka prepadne

laska201
28. nov 2019

A dalsie roky som uz poctivo v cr mala dovolenku a tu na sk uz rodicak.

zuzkalibka
autor
28. nov 2019

Ďakujem veľmi pekne 😊

ruzicka111
19. júl 2021

@agbu0108 ahoj, tak som sa tu nejako dočítala, prosím Ťa ty si bola v takejto situácii? Že teda si druhu matersku dostala rovnakú ako prvu? Ďakujem

zuzkalibka
autor
19. júl 2021

@ruzicka111 ahoj no mne tam nevychadzal prechod z RD na ďalšiu MD lietali mi tam 2mesiace...ja som sa dohodla so zamestnávateľom ze sa vratim do prace na ten čas, ale dosiel covid v tom čase takze nakoniec som odrobila až 4dni a dr ma vypisala na PN aby chranila mna a dieťa, takze som z PN potom šla rovno na dalsiu MD... Este som si stihla vycerpat dovolenku ktoru som nadobudla počas prvej MD... Aa čo sa tyka peniazkov prvu MD som mala asi o 100€ vyssiu ako teraz druhú na zaklade čoho a ako to bolo ratane či sa to vypocitavalo aj na zaklade tých '' odpracovanych (odPNkovanych) 2mes neviem 🤷‍♀️

ruzicka111
19. júl 2021

@zuzkalibka aha, vďaka tak ja som po skončení rodicaku išla na druhý deň hned pn.lebo mne to robilo cca 3 mesiace a moja práca nieje vhodná pre tehotné a ani by som nemala kde nechať mladšieho

zuzkalibka
autor
19. júl 2021

@ruzicka111 no tak po PN prejdes hned na dalsiu MD 🤷‍♀️😊

ruzicka111
20. júl 2021

@zuzkalibka áno, len neviem aka bude vyska materskej, lebo ten priemer z ktorého mi pocitali pri prvom mi pocas rodicaku klesol z 37€ na 21€.. čo je dosť rozdiel... len niekde som sa dočítala, ze materská nemôže byť nižšia ako prvá a inde,že to závisí od zamestnavatela..

zuzkalibka
autor
20. júl 2021

@ruzicka111 neviem veru ako to je vsade sa inak clovek docita ako vravis, ale druhu MD som mala tiez nizsiu uz si nepamatam presne ale o vyse 100e mesacne to bolo menej ako prva MD