Nestíham reťazový pôrod

ewka943
28. aug 2024

Ahojte. Mate prosím niekto reálnu skúsenosť? Nestíham reťazový pôrod. Dcérka v polke októbra dovŕši 3 roky nástup na materskú 6tyzdnov pred termínom vychádza koniec novembra. Mate prosím niektorá skúsenosť s tým ze ste čerpali určitý počet dní dovolenky a neovplyvnilo vám to výpočet novej materkej? Pripadne Mate skúsenosť s nástupom na materskú 8 týždňov pred termínom ak nie ste riziková? Nerada by som mala nižšiu materskú ako tu prvú. Keďže pri výpočte prvej boli rôzne bonusy a prémie započítané tak bola celkom fajn. Ak sa vezme len DVZ kvôli čerpacej dovolenke hrozí ze bude výrazne nižšia. Ďakujem za každú skúsenosť.

petteri
28. aug 2024

Môžeš kľudne nastúpiť na materskú 8 týždňov pred predpokladanym pôrodom

petamich
28. aug 2024

Nastup na matersku mas tento rok, cize cerpanie dovolenky v tomto roku (ak mas) ti vypocet materskej neovplyvni, kedze nestihas retazovy porod, tak materska sa bude pocitat z pravdepodobneho vymeriavacieho zakladu, ktory nahlasi zamestnavatel (aky plat by si mala ak by si v roku 2023 pracovala) a ten nemusi vobec zohladnit nejake potencionalne premie, bonusy atd. takze je mozne, ze dalsia materska bude nizsia (alebo rovnaka alebo vyssia, kedze nejde o retazovy, zalezi od toho co nahlasi zamestnavatel, ak iba aktualnu hrubu mzdu, tak bude nizsia) a nastupit 8 tyzdnov pred mozes, aj ja som sla a nebola som rizikova

ewka943
autor
28. aug 2024

@petamich ďakujem pekne takže tak ako som si aj myslela. Tak musím len dúfať ze ta materska nebude až o toľko horšia. Nevadí. Aj nejaká je lepšia ako žiadna.

petamich
28. aug 2024

@ewka943 drzim paste! 🙂

lilinka88
28. aug 2024

@petamich len ťa trochu poopravím - pravdepodobný vymeriavací základ nie je koľko by zarobila v roku 2024, ale pravdepodobný vymeriavací základ na platenie nemocenského poistenia v mesiaci, v ktorom vzniká nárok na dávku, rozumej koľko v hrubom by zarobila v mesiaci, v ktorom v tomto prípade nastupuje na materskú, ak by ho odpracovala celý

lilinka88
28. aug 2024

@ewka943 môžeš nastúpiť kedykoľvek v rozmedzí 6-8 týždňov predt termínom pôrodu, to je na Tebe ktorý dátum si zvolíš, ale aj keby si išla tých 8 týždňov, tak nestíhaš reťazovú materskú a teda platí to, čo je napísané vyššie, materská sa ti vypočíta z toho, čo uvedie zamestnávateľ ako tvoj príjem.

petamich
28. aug 2024

@lilinka88 och dakujem velmi pekne za opravu a ospravedlnujem sa za nekorektnu informaciu

mimi852021
28. aug 2024

@ewka943 ja som to riešila tiež a neboj sa materská druhá nemôže byť nižšia ako bola predchádzajúca... Ale treba ísť na PN alebo ideál na materskú skôr.

lilinka88
29. aug 2024

@mimi852021 nemáš pravdu. Akonáhle bude mať ukončenú RD a až neskôr pôjde na materské, neplatí podmienka,že ďalšie materské nesmie byť nižšie ako predchádzajúce. To je iba vtedy, aj ide na materské ešte počas RD a zároveň sa materské počíta z pravdepodobného základu. Ona ale nestíha nástup na materskú ešte počas RD

lilinka88
29. aug 2024

@petamich veď to bola len drobnosť.

ewka943
autor
29. aug 2024

@lilinka88 rozumiem skôr ide o to ze keď by som astúpila skôr teda tych 8 tyzdnov na MD tak to "hluché" obdobie medzi RD a MD viem vykryť dovolenkou. Ak pôjdem 6 týždňov pred termínom asi mi nebude stačiť dovolenka ktorú tam mam odlozenu. Ďakujem za rady

ewka943
autor
29. aug 2024

@mimi852021 hej toto som niekde čítala že musím byť na PN uvidíme do októbra ci bude dôvod na PN. Len teda nemám reálnu skúsenosť ci vtedy môže byť materská nižšia.

petamich
29. aug 2024

@ewka943 retazovy porod nestihate, PN moze pomoct vykryt to "hluche" obdobie ale negarantuje to, ze vdaka tomu, bude materska ako prva, plati to co tu uz bolo napisane, bude pocitana z PVZ a ten ano moze byt aj nizsi

mimi852021
29. aug 2024

@ewka943
@ewka943 pri on materská nižšia nebude ale dovolenku necerpajte

lilinka88
29. aug 2024

@mimi852021 vysvetlite mi prečo by pri PN nebola nižšia materská. Lebo to nie je pravda. Kľudne môže byť aj nižšia, zvlášť ak predtým boli vo vym. základoch rôzne odmeny, bonusy a pod a teraz by zamestnávateľ nahlásil čisto hrubú mzdu

mimi852021
29. aug 2024

@lilinka88 nie PN .... Asi som sa zle vyjadrila. nová materská nebude nižšia ako stara materska.

lilinka88
29. aug 2024

@mimi852021 v dvoch komentároch autorke radíš aby šla na PN a zároveň,že nebude mať ďalšiu materskú nižšiu. Ale ona svoju materskú už nevie ovplyvniť. Nepomohla by jej ani PN, ani skorší nástup na materskú