Neschválenie tehotenskej dávky - sociálna poisťovňa

mamka176
7. sep 2021

Dobrý deň, chcem sa opýtať či nemáte niekto podobnú skúsenosť alebo viac informácií. Do júla som bola na pandemickom rodičovskom so synom, od augusta som zamestnaná, keďže som tehotná, žiadala som si tehotenskú dávku začiatkom augusta. Prišlo mi rozhodnutie že mi ju k 9.6 (13tt tehotenstva) neschvaľujú lebo som vtedy nebola zamestnaná a teda nemocensky poistená. To mi je jasne že k takému dátumu som nemala nárok, preto som si ju žiadala až v tom auguste od kedy som bola zamestnaná. A teda otázka znie, či nie je možné aby mi tu dávku schválili až od augusta od kedy mám na ňu nárok. Na tu žiadosť sa žiaden termín od kedy to chcem neuvádzal, len predpokladaný termín pôrodu. Má zmysel sa odvolávať, čo im napísať aby to pochopili? Ďakujem za každú pomoc.

loginexistuje
7. sep 2021

posudzuje sa narok ku dnu dovrsenia 13tt ak nemas vyedy narok uz ju nedostanes

lienka.7
7. sep 2021

@mamka176 pokial viem, tak podmienky musis splnat k tomu 13 tt. Cize to ze si si ziadala neskor s tym nic nema. Oni to doplatia aj spatne, aj ked ziadas neskor. Preto ti ju podla mna neschvalili.
Odvolat sa mozes, ale myslim ze ti to k nicomu nebude... pripadne mozno sa mylim a poradia ti tu baby daco.

lienka.7
7. sep 2021

@mamka176 vyrataju si to presne podla predpokladaneho TP. Na stranke SP mas k tomu tabulku. Cize tam vedia podla toho, v ktorom tt si bola a musela splnat podmienky.

nafka0483
7. sep 2021

@mamka176 Nemas im co napisat aby pochopili. Splnenie podmienok a teda narok sa posudzuje k 13tt. Ak k 13tt nesplnas podmienky, tak je totalne jedno, ze ich splnis den po tom, o tyzden, o 3 mesiace. Nevznikne ti narok neskor.

Rovnako ako sa narok na matersku posudzuje ku dnu porodu. Ak splnis podmienky o mesiac, tak matersku nedostanes, lebo podmienky neboli splnene ku dnu porodu. Je proste pri kazdej davke urcene kedy sa maju podmienky splnit. Nefunguje to tak, ze ja splnim neskor, tak si ziadam neskor.

mamka176
autor
7. sep 2021

@nafka0483
@lienka.7
@loginexistuje
Ďakujem, to som nevedela.
U materskej to tak nie je, tam si vieš po dohode s gyndou dať termín nástupu aký chces, nemusíš ísť presne 6 či 8 týždňov pred termínom pôrodu. Preto podmienky treba splniť k tomu konkrétnemu dátumu ako si uvedies. To si riešila pred 3r, takze viem. Myslela som, že je to obdobne aj tu, veď im môže byt jedno či tu dávku začnem poberať až neskôr. Ale budis, čaro SK pravidiel, nič už nenarobím.

nafka0483
7. sep 2021

@mamka176 Nemas pravdu ani co sa tyka materskej. Pre narok na matersku je uplne jedno kedy nastupis na matersku dovolenku. Pretoze narok sa posudzuje ku dnu porodu, nie ku datumu aky si ty uvedies a dohodnes s lekarom. Vzdy ku dnu porodu.

Nie je im jedno ci zacnes davku poberat neskor. Proste su urcene podmienky a bud poberas od 13tt alebo vobec. Tak isto materska - bud mas narok a poberas plnych 34 tyzdnov, alebo nepoberas vobec. Tiez to nefunguje tak, ze splnim podmienky neskor, tak ju poberam len 20 tyzdnov.

mamka176
autor
7. sep 2021

@nafka0483
Zvláštne, keďže pred 3r mi ju o vyše mesiac posunuli, aby mi vychádzala dĺžka nemoc. poistenia a teda aby mi ju schválili. A normálne to prešlo, nebol žiaden problém. Nech uz je to aktuálne akokoľvek, môže mi to byt jedno, keďže ako píšete, to tehotenské mi už neschvália. Materskú snáď áno 🙈

nafka0483
7. sep 2021

@mamka176 To nedava ziadny zmysel, lebo ke dnastupis na matersku dovolenku a pracovny pomer ti normalne pokracuje, tak ti pokracuje aj nemocenske poistenie. Cize je jedno v akom datume si na matersku nastupila tie dni poistenia sa ti ratali az do porodu bez ohladu na to ci si ich realne odpracovala ci si uz bola na materskej.

Davalo by to zmysel jedine vtedy, ak ti vtedy zaroven aj koncil pracovny pomer a pocas materskej by si uz bola nezamestnana a mohlo ti tych par dni chybat do toho limitu 270 dni.

Matersku ti hned poviem, ak napises vypocitany termin porodu a tiez datumy kedy trval pracovny pomer predtym a odkedy trva tento sucasny.

draik
7. sep 2021

@nafka0483
Ak nastúpi neskôr, poberá kratšie. Ale neskorší nástup neovplyvní získanie či nezískame nároku na materské.

mamka176
autor
7. sep 2021

@nafka0483
Prvý pracovný pomer mi skončil 1.12.2020 kedy dovrsil syn 3r. Potom som bola na pandemickom rodičovskom. Teraz som od 15.8 zamestnaná a termín pôrodu mám 30.12.

nafka0483
7. sep 2021

@draik Aha, ano, vdaka. Podmienky musia byt splnene ku dnu porodu, nastupit ale moze neskor a tym padom poberat kratsie.

nafka0483
7. sep 2021

@mamka176 Takze od 30.12.2019 do 30.12.2021 mas aspon 270 dni nemocenskeho poistenia, cize prvu podmienku splnas. Teraz mas aktivny pracovny pomer a si uz tehotna, cize splnis aj lehotu aktivneho NP (ak ti bude PP bezat az do porodu) alebo ochrannej lehoty (v pripade ze PP ukoncis). Takze narok na matersku budes mat.

mamka176
autor
7. sep 2021

@nafka0483
Skvele. Tak mi to aj vraveli že keď budem 3 mesiace pred nástupom na materskú pracovať, obnoví sa mi to nemocenské poistenie a nárok by som mala mat. Tak sa teším a ďakujem za všetky rady 👍🙂

draik
7. sep 2021

@mamka176
Nabudúce si to naštudujte poriadne, keď už teda využívate systém. Aby sa náhodou napríklad nestalo, že materské bude z minima. Dúfam, že aj reálne pracujete resp. aspoň to máte ošetrené.