Nepriznali mi materskú. Kedy mám nárok na rodičovský?

annakovi
23. aug 2011

Ahojte baby, vedeli by ste mi poradit ako mam postupovat, ak mi neuznali na soc. poistovni matersku? Da sa rodicovsky prispevok poberat aj skor, cize od narodenia dietatka? Ako mam postupovat? Dakujem za kazdu radu....

kubkomatko
23. aug 2011

@annakovi no ja tiež nemám priznané materské, keď sa narodí dieťatko, požiadaš si o rodičovský príspevok, a bude ti vyplácaný od dňa narodenia mesiac pozadu...

annakovi
autor
23. aug 2011

@kubkomatko A kam mam ist, kde sa mam obratit, lebo rodicovsky prispevok uz neziadam na soc. poistovni, ze? A aka je vyska rodicovskeho prispevku?

kubkomatko
23. aug 2011

@annakovi Choď sa informovať na Úrad práce, tam ti poradia, a úrad vypláca ten rodičovský pr., Teraz je 190 eur aj nejaké drobné...

annakovi
autor
23. aug 2011

@kubkomatko Dakujem pekne, hned zajtra letim na urad prace sa informovat, sialeny soc. system na tom nasom Slovensku, ze? ...

kubkomatko
23. aug 2011

@annakovi ja to už riešim nejaký ten mesiac, informujem sa kde sa dá... je to o nervy behať takto po úradoch, je to na mne, lebo mm na to nemá nervy, ale keď sa malé narodí a budem v pôrodnici, úradom sa nevyhne, ale nakážem mu toho čo najmenej, len to čo je nevyhnutné, ostatné budeme riešiť spoločne...

nikush
23. aug 2011

@annakovi konkretne je to 190,10 eur....vybavuje sa to na UPSVaR, sto pro budes potrebovat rodny list dietata a cislo uctu...viac neviem poradit

annakovi
autor
23. aug 2011

@nikush Takze rodicovsky prispevok riesim az po narodeni dietatka?

annakovi
autor
23. aug 2011

@kubkomatko Aj mm na take vybavovacky nema nervy, ale ako hovoris, ked budem v porodnici, tak sa tomu i tak nevyhne 😉

kubkomatko
23. aug 2011

@annakovi ako píše nikush, ten príspevok budeš riešiť až keď sa bábo narodí, rodičovský patrí len od narodenia, skôr sa to nedá, ja teraz keď nemám materské, "zachraňuje" to dávka v hm.núdzi, kedže ani mm nemal prácu na zmluvu...

katy2
23. aug 2011

@annakovi rodicovsky prispevok az s rodnym listom dietata.... A po 28 dnoch jeho zivota sa vybavuje jednorazovy prispevok tiez na UPSVARe - k tomu treba papier od pediatra a od gynekologa....

annakovi
autor
23. aug 2011

@katy2 A co je to ten jednorazovy prispevok? To je ten co dostanes pri prvom dietatku?

annakovi
autor
23. aug 2011

@kubkomatko Hej pocula som o tejto davke, aj ja chcem o nu poziadat, m pracuje, ale len na dohodu, aj to je velka bieda, a ako dlho mozes poberat davku v hm. nudzi?

nikush
23. aug 2011

@annakovi ten jednorazovy sa vyplaca pri 1,2 a 3 dietati...po dovrseni 28 dna zivota dietata (ako keby dovtedy clovek nemal ziadne vydavky, ked sa to tak vezme) ale najprv ti musi byt vyplatene porodne,a z potom vyplatia ten prispevok. vse na UPSVaR...a ano rodicak az s rodnym listom...
manzel nemusi behat po ziadnych uradoch ked si v porodnici, da sa to vsetko vybavit ked ta pustia, tak ci tak sa to plati spatne. ja som si to vylietala sama, milujem totiz tetky na uradoch a rada im sposobujem muky 😀 😀 😀 😀 mna sa len tak lahko nezbavia 😀

kubkomatko
23. aug 2011

@annakovi
@nikush tie príspevky si budem tiež vybavovať už sama, alebo lepšie povedané mm pôjde so mnou len ako šofér a au-pair pokiaľ budem na úrade... Kým budem v nemocke, jedine bude vybavovať rodný list a zahlási drobca na trv.pobyt...

kubkomatko
23. aug 2011

@annakovi my tie dávky poberáme ako sme obaja na úrade, a aj teraz až do narodenia malej nám ich budú dávať, a keby sa náhodou mm nezamestnal (čo sa mu chvalabohu podarí) , tak ku 190 eur. čo je rodičovský doplácajú zvyšok,. Ako pre dvoch to je 211,90, a ako trojčlenná rodina je to tuším nejakých 256 eur. , čiže 190 rodičovský + 66 doplatenie dávky a ešte je tam nejakých 13,50 eur do 1.roku dieťaťa a samozrejme prídavok na dieťa 22,01... Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne, lebo tých čísiel je neúrekom 🙄 🙄 🙄

rybenka79
23. aug 2011

@annakovi poziadat si treba skor, este pred narodenim dietatka, spracovanie ziadosti trva dlhsie a bola by si bez prijmu a doplacali by to cca az 3 mesiace. Mne odporucili podat skor, aj 1 mesiac pred porodom a potom uz iba priniest papier o narodeni a hned sa vyplaca a to uz moze priniest hoc-kto

nikush
24. aug 2011

@kubkomatko dietatu pokial viem tak sa trvaly pobyt nevybavuje, autoimaticky ho ma tam kde rodicia

kubkomatko
24. aug 2011

@nikush tak to si ma teraz zarazila, lebo čo som si našla na nete, tam sa píše že treba ho nahlásiť. To je jasné, že kde máme s mm trvalý pobyt, bude mať aj baby, ale zase aj na tom obecnom/mestskom úrade by mali mať nejaký doklad, že sa dieťa narodilo a podľa niečoho ho aj zapísať. Alebo sa to teraz robí automaticky? Matrika kt.vystavuje rodný list, dáva avízo ďalej????

kubkomatko
24. aug 2011

@rybenka79
@annakovi nech sa tí na tých úradoch zjednotia, lebo každému povedia niečo inšie... A teraz z čoho si vybrať??? 😠 😖 🙄

nikush
24. aug 2011

@kubkomatko netusim, ja som nic neoznamovala na obecnom a na scitanie ludu mi prislo aj pre maleho 😀 aj do odpadu ho zaratali, takze si tam musia nejako davat avizo

lucia.kl
24. aug 2011

@nikush
@kubkomatko na trvalý pobyt treba dieťa zahlásiť keď dostaneš rodný list, ak to máš na jednej matrike, tak to urobíš naraz... niektoré mestské časti dávajú aj peniažky pri narodení - treba sa na to informovať...
a rodný list musí ísť vybaviť manžel - otec dieťaťa- lebo podpisuje súhlas s menom...

andrejka1974
24. aug 2011

ahoj mne tiez nevznikol narok na matersku a poberala som rodicovsky oni ti zo socialnej poistovne daju papier ze nemas narok na matersku a potom ides na urad prace a ked sa ti dieta narodi budes dostavat rodicovsky prispevok

gapa
24. aug 2011

podla mna máme povinnost nahlásiť trv.pobyt. Ale aj mne sa stalo, že ked som došla cca 1 či 2 po narodení malého na náš úrad, že mi povedali, že už im to prišlo. Ale teraz si nepamätám odkial povedali, či z pôrodnice (čo nemyslím) alebo z úradu, kde vydávali RL dieťaťu (čo by som predpokladala).
Ale lepšie to overiť a oznámiť.

!!!!!!A ak nemáte nárok na materksé, tak si nezabudnite do 45dní od pôrodu podať prihlášku na soc.poistovni podla trv.pobytu, aby ste boli dôch.poistené štátom ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov ( a to aj ked ste zamestnaná ale nepoberate materské). Radím urobiť si kopiu prihlášky na tlačive RLFO=registračný list fyzickej osoby ( prílohy sú: kopia RL dieťaťa + prehlásenie o riadnej starostlivosti o dieťa) a na túto kopiu (príp. si urobiť rovnopis= vyplniť tlačivo 2x) si nechať potvrdiť pečiatkou prevzatie soc.poistovnou. Toto založiť k zápočtovým listom do dôchodku (ak by boli nejaké problémy)

annakovi
autor
24. aug 2011

@gapa ...no vidis a to som taktiez netusila....vcera som si bola vybehat urady a mile pani uradnicky nic nepovedia same od seba, vsetko som sa musela pytat a ona na mna pozerala ako na slabomyselnu, ale odkial ja mam vediet vsetky veci? Ved napokon od toho tam su, ale ked pride clovek, ktory potrebuje naozaj poradit, tak zrazu maju vela roboty a pritom, bez urazky k nasim pocernejsim spoluobcanom, aby sa ich skor zbavili, tak im aj papiere povypisuju. Clovek sa chce tesit na svoje prve dietatko a tuto radost nam zneprijemnuju urady.

gapa
24. aug 2011

@annakovi
toto majú na starosť na soc.poistnovi (nie na upsvar odbor soc.vecí a rodiny!)

a neviem, či si sa pýtala, či bude stačiť rozhodnutie zo SP, že nemáš nárok na materské (teda kopia) alebo musíš mať na tlačive, čo ti dajú na upsvar potvrdenie, že nárok nemáš. Ja viem, že to druhé, ale možno niekde stačí aj to prvé. To by si mohla už teraz vybaviť.

annakovi
autor
24. aug 2011

...ze vraj staci rozhodnutie zo soc.poistovne co mi poslali....

majonka79
25. aug 2011

@annakovi Čauko, z akých dôvodov Ti nepriznajú materskú?Ďakujem za odpoveď.

annakovi
autor
25. aug 2011

@majonka79 Podnikala som od r.2009 a pravidelne som platila odvody, ale teraz od jula som bola PN a posledne odvody za jun som nezaplatila v ochrannej lehote nasledujuceho mesiaca, ale az po ochrannej lehote, nejakych 20. dni a popritom mi od juna zanikla povinnost platit odvody a kedze datumy nepustia, tak mi ju neuznali. Co uz....zijeme dalej.....

gapa
25. aug 2011

@annakovi
škoda to, ale ako píšeš, život ide dalej. Aj tak si asi predpokladám platila z minima.

A je to tak, ak ti končilo povinné poistenie szčo 30.6.2011, tak bolo treba všetko nezaplatené poistné zaplatiť do 8.7. (vrátene poisteného za jún), inak nárok na nem.dávky v ochrannej lehote nevzniknú.

annakovi
autor
27. aug 2011

@gapa hej, hej platila som z minima, ale i tak by som si aspon troska prilepsila, ale vcera som sa potesila ked mi prislo uznanie nemocenskej davky co som si platila DNP, na co som akosi uplne zabudla pri vsetkych tych smutnych spravach, parada aspon nieco......TAKZE BABY, VELKE PONAUCENIE, VSETKO PLATIT NA CAS!!!!!! A VELMI PEKNE DAKUJEM ZA RADY, JE TO SUPER, ZE SA TU TAK VIEME ZIST A VZAJOMNE SI PORADIT, TAK AKO V MANZELSTVE 🙂 RADY V DOBROM AJ V ZLOM 🙂