Neplatené voľno v štátnej správe

kvetinkova9
18. feb 2018

Ahojte. Snad by mi tu vedel niekto poradit. Mam takmer 3r synceka (april), zamestnana som v statnej sprave. 3r som teda klasicky na materskej a rodicovskej dovolenke. Ale, s manzelom sme uznali, ze bude fajn ostat s malym doma este rok. Poziadala som preto o neplatene volno. Mate s tym niektora skusenosti? Ake mi vzniknu povinnosti a je nejaka sanca poberat nejaky prispevok? Dakujem 🙂

hettinka
18. feb 2018

Lepšie máš zostať doma na neplatenej rodičovskej dovolenke, odvody ti zaplatí štát až do maximálne 6 rokov veku. V práci to len oznámis, ale myslím, že už ti nemusia držať tvoje miesto, presnú pracovnú pozíciu.
Prečo chceš zostať dlhšie? Ak je to z nejakých zdravotných dôvodov, možno by ti uznali aj platenú rodičovskú.

majusqa77
18. feb 2018

@hettinka neplatena rd = neplatene volno v praci, s ktorym musi zamestnavatel suhlasit. Ak suhlasit nebude, budes musiet ukoncit pracovny pomer
@kvetinkova9
a jedine hmotna nudza, ale tam sa berie do uvahy prijem manzela

lucy125
18. feb 2018

Ja robím v štátnej správe 14r.Tiez som pred 3mi rokmi riešila neplatené voľno, lebo rodičak mi skončil 30.5.a do roboty som sa mala vrátiť 1.6. Problém bol v tom, že som nemala kde synceka nechať keďže do škôlky išiel až od septembra. Takže mi traja moji nadriadení museli schváli 3mes.neplatene voľno a v zdravotnej poisťovni som bola vedená 3mes.ako na neplatenéj predĺženej, starajúca sa o dieťa do 6r.V septembri som normálne nastúpila späť.

ibrunova
18. feb 2018

Neviem naisto, ale pri neplatenom voľne si musíš platiť sama odvody. Pri neplatenej rodičovskej to za teba platí štát. Ale miesto ti asi tak či tak držať nebudú.

majusqa77
18. feb 2018

@ibrunova to nieje pravda. Moze sa nahlasit na zdravotke nahlasit ako osoba starajuca sa o dieta do 6 rokov

lucy125
18. feb 2018

@ibrunova keď sa nahlásila ako osoba starajúca sa o dieťa do 6r neplatí si žiadne odvody. Ja som tak bola. Ide o to, či jej neplatené voľno schváli nadriadený.

ibrunova
18. feb 2018

@majusqa77
@lucy125 no však to píšem, to je tá "neplaená rodičovská". To je lepšie ako neplatené voľno.

ukulela
18. feb 2018

@majusqa77 ale ved @ibrunova to v druhej polke vety napisala.

lucy125
18. feb 2018

@ibrunova ale ved v práci bude mať neplatené voľno ak jej to nadriadený schváli a v tom neplateným volne, si v ZP nahlási neplatené RD a nemusí počas neplateného voľná platiť odvody, bude to za ňu platiť štát. Ale v štátnej službe pojem neplatené RD neexistuje. Iba neplatené voľno schválené nadriadeným.

irrka
18. feb 2018

v neplatenom voľne si musí platiť zdravotnú

kvetinkova9
autor
18. feb 2018

@lucy125 cize ked mam zamestnavatelom schvalene neplatene volno a pojdem sa nahlasit do ZP, tak tam mam povedat ze ide o neplatenu rodicovsku? Nie su na neplatenu rodicovsku presne statom vymedzene podmienky? Lebo mne sa zda, ze ano.

ibrunova
18. feb 2018

@lucy125 nie som si istá..

lucy125
18. feb 2018

@irrka keď sa v ZP nahlási ako starajúca sa o dieťa do 6r tak jej to platí štát. Keď sa nenahlasi tak si platiť musí.

lucy125
18. feb 2018

@kvetinkova9 není sú vymedzené podmienky. Pokiaľ ti nebude chodiť do škôlky nič sa nedeje. Ja som tak bola 3mes.Len nezabudni ísť na UPSVaR nahlásiť keď dieťa dovŕši 3r kto sa bude o neho starať. A kde sa bude nachádzať.

lucy125
18. feb 2018

@ibrunova ja hej, vid vyššie môj článok celým som si tým prešla.

kvetinkova9
autor
18. feb 2018

@lucy125 aha cize este UPSVaR. Dakujem musim sa zorientovat, lebo v tom mam teda riadny chaos :D

lucy125
18. feb 2018

@kvetinkova9 pozri sa, ja mam Dôveru, keď som mala v rukách papier ze mam na 3mes schválené neplatené voľno, volala som do Dôvery a oni ma na tie 3mes prihlásili ako matku starajúca sa o dieťa do 6r a odvody za mňa platil štát. Všetko sa to potom zrušilo 1.9.ked syn išiel do škôlky a ja do prace.

lucy125
18. feb 2018

@kvetinkova9 áno na UPSVaR hlásia papierovo každú zmenu od 3r kým dieťa nenastúpi do školy. Teda ze teraz nahlási ci s nim budeš doma ty, alebo pôjde do školky,ak sa to časom zmení, nahlási znovu ďalšiu zmenu. Ja dom hlásila keď mal 3r že som s nim ešte doma, v septembri som nahlásila že začal chodiť do škôlky. Iba prázdniny a krátkodobé zmeny sa nehlásia. Inak všetko, sťahovanie, zmena škôlky atd

majusqa77
18. feb 2018

jedina podmienka je, ze dieta nesmie chodit do akolky na viac ako 4 hodiny (vid zakon o zdravotnom poisteni)

eliska13
18. feb 2018

@lucy125 áno len je rozdiel žiadať 3 m a rok.Nechcem byť skeptická, ale ak nemá syn zdrav.problemy s najväčšou pravdepodobnostou Ti to neodobria.Bola som v štátnej správe 8 rokov a u nás to prešlo malokedy

lucy125
19. feb 2018

@eliska13 tak to už je na jej nadriadenom ci to prejde alebo nie.

monro
19. feb 2018

Ja som takto mala neplatene volno 3 mesiace a platila som si do zdravotnej odvody sama.

novamamima
23. feb 2018

@lucy125 No nieco podobne by som potrebovala aj ja. Tiez ma mala v maji 3r. Ako skoro ste to zacali riesit a boli pri tom problemy s nadriadenymi? Viem vsade je to ine... ale ocenim par rad a tipov.

novamamima
23. feb 2018

@monro Kolko to vyslo? Odvody do ZP za 3mesiace?

lucy125
23. feb 2018

@novamamima začala som to riesit v marci, o volala co kde potrebujem a o behala nadriadených, potom poslala kde bolo treba a čakala na odpoveď. Keď som mala schválené voľno tak som riešila ZP keď syn mal deň po 3.narodeninach

lucy125
23. feb 2018

@novamamima mne vyšli v ústrety, a schválili mi to 3 nadriadený, môj priamy, okresný a krajský. Nemala som žiadne problémy s nimi, klop, klop.

novamamima
23. feb 2018

@lucy125 Fuuu cize nestaci ze mi to schvali riaditel uradu kde pracujem?

lucy125
23. feb 2018

@novamamima to netuším, možno hej, mne traja museli. Záleží na tom kde robíš.

monro
23. feb 2018

@novamamima nepamatam presne, ale cca 50eur mesacne. Potom mi este nieco vracali.

nivea777
23. feb 2018

@novamamima mesačné odvody do ZP sú 63,84€