Neplatené voľno a nárok na materské

5. okt 2024

Ahojte, mám takú špecifickú situáciu. 1/2021 som nastúpila na MD, z ktorej som v 9/2021 prešla na RD. Na RD som bola do 3/2024, ale do práce som nenastúpila - až v 9/2024 keďže som bola evidovaná ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov (neplatené voľno). Pracovný pomer mi stále trval a aj trvá. Momentálne pracujem tam, kde som pracovala aj pred MD. Teraz som zistila že som tehotná. Budem mať nárok na materské/tehotenske? Keďže som tam mala medzeru a bola som na neplatenom voľne? Môže ma zamestnávateľ vyhodiť?

Ďakujem.

autor
5. okt 2024

Neviete niekto poradiť prosím? Čo v takejto situácii

zalka
5. okt 2024

Áno nárok na MD mat budeš, a po oznámení tehotenstva písomne ta vyhodiť nemôže.

draik
5. okt 2024

Budete

autor
6. okt 2024

@zalka
@draik
Ďakujem 🙏🏼 a čo v prípade PN,OČR? Nebude to problém? Mám v tom chaos, neviem koľko dni musím odpracovať aby mi vznikol nárok. Viem že po oznámení ma vyhodiť nemôže, ale pri súkromníkovi človek nikdy nevie čo sa udeje…

zalka
6. okt 2024

Nárok máš hneď ale len z minima, aby si mala z platu musíš odpracovať 90 dní.

autor
6. okt 2024

@zalka ďakujem, hneď v tom mám jasnejšie. 90 dni bez PN a OČR?

zalka
6. okt 2024

Áno presne tak

autor
6. okt 2024

@zalka ešte jedna hlúpa otázka 😃 rátajú sa kalendárne alebo pracovne dni?
Akože ja budem veľmi rada pracovať do nástupu na MD ak všetko dobre dopadne, ale musím rátať s každou možnosťou a aj s tým, že sa to vedeniu páčiť nebude a budem musieť odísť

zalka
6. okt 2024

Kalendárne

autor
6. okt 2024

@zalka ďakujem veľmi pekne, pomohli ste mi ❤️

autor
6. okt 2024

@zalka prosím vás a nárok na tehotenské mi vznikne? Keď som bola teda na RD a potom na neplatenom voľne, čiže som nemala aktívne nemocenské poistenie?
Stále si to študujem, a Dočítala som sa že nárok vzniká ak nemocenské poistenie trvá najmenej 270 dní v posledných dvoch rokoch pred začiatkom 27. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom (t. j. pred začiatkom 13. týždňa tehotenstva

zalka
6. okt 2024

Áno vznikne nárok aj na tehotenské.

autor
6. okt 2024

@zalka ďakujem pekne. Čiže tam sa mi započítava aj to, že som bola ešte tento rok na RD alebo ako tomu rozumieť?

zalka
6. okt 2024

Áno presne tak, aj k MD sa ti ta RD rata