Neplatené voľno a materská

20. feb 2023

Dobrý deň, chcela by som opýtať niekoho kto sa do toho viac rozumie ako je to s neplatenym voľnom. Bola som na materskej, po mne nastúpil na materskú otec dieťaťa. V danom čase som bola istý čas pn a istý čas som v práci. Situácia v práci je v skratke taká, že ma tam teraz netreba a ani mne to nechýba tam byť. Priateľ končí materskú koncom mesiaca a ja by som mala nastúpiť na rodičak. Keďže sa nam medzičasom poštastilo tak o pár mesiacov nastupujem na materskú. Chcem sa opýtať, ak by som sa teraz dala na neplatené voľno na cca 10dni (zamestnávateľ s tým súhlasí) ovplyvní to ešte nejak moju materskú ? Dovolenku si čerpať nechcem.
Ďakujem všetkým za rozumnu odpoveď.

kacena4
20. feb 2023

podla mna urcite nakolko pocas tych 10 dni ti zamestnavatel neplati odvody a i do zdravotnej takze si ich musis zaplatit

rk123
20. feb 2023

neovplyvni kedze sa ti materska pocita z predchadzajuceho roku ako nastupis na matersku, u teba teda z roku 2022

autor
20. feb 2023

@kacena4 o zdravotke viem že to určite, ale tak s tým nemám problém za tých pár dní, skôr tá sociálna poisťovňa neviem ako na to pozerá a či by som musela hradiť odvody lebo to by už bolo dosť..

lilinka88
20. feb 2023

Z akého dôvodu chceš neplatené voľno na tak krátku dobu? Či potom už máš nástup na ďalšiu materskú?

autor
21. feb 2023

@lilinka88 nastupujem na rodičak potom, nemá zmysel dlhšie byť na neplatenom voľne, snažím sa len pokryť čas počas trvania pp a ako píšem dovolenku nechcem vyberat a táto možnosť vyhovuje relatívne mne aj zamestnávateľovi.

autor
21. feb 2023

@lilinka88 a na materskú nastupujem v máji.

lilinka88
21. feb 2023

Veď si daj v práci rodičovskú dovolenku. To môžeš predsa. Akurát budeš bez nároku na rodičovský príspevok

autor
21. feb 2023

@lilinka88 ak to dobre chápem môže byť súčasne otec ešte na materskej a ja si už môžem požiadať o RD, len nebude vyplatený za čas čo on je md? V podstate to už je jedno, dnes ráno som nahlásila ekonómke neplatené voľno a pravdupovediac už ma nebavia tieto byrokratické blbosti takze to už kvôli pár dňom nebudem meniť.. ale ďakujem 🙂

lilinka88
21. feb 2023

Rodičovská dovolenka a rodičovský príspevok sú dve veci. Rodičovský príspevok sa vypláca bez ohľadu na to, či pracuješ alebo si u zamestnávateľa vedená na rodičovskej dovolenke. Rovnako na rodičovskej dovolenke ženy ostávajú aj počas doby, keď je otec na materskej s dieťaťom. V podstate je to jedno, zdravotne poistenie si musíš hradiť v oboch prípadoch pokiaľ máte iba toto jedno dieťa do 6 rokov. Na materskú neplatené voľno nebude mať vplyv, keďže tá sa bude počítať z minulého roka. Jedine,že v tvojom prípade uz nepojde o reťazenu materskú a teda môže byť aj nižšia ako predchádzajúca

autor
21. feb 2023

@lilinka88 ja chápem základný rozdiel medzi rodičovským príspevkom a dovolenkou, to, že je možne byť obaja "doma" takýmto štýlom kedy mi ďalej plynie aj pp som nevedela. To, že by som prišla o 60€ by som prežila. Chápem, so zdravotkou som počítala aj tak. No dala si mi trochu chrobáka do hlavy, zajtra skočím na úrad po nejaké papiere tak možnože to neplatene voľno este zruším a prejdem k tomuto riešeniu. Ide mi o to, že v poslednom čase stále riešim len nejaké papiere a vyvolavačky a som z toho už na nervy.. 🤯

miris666
23. mar 2023

Ahoj ako to prosím dopadlo?ja som mala spätne nahlásené neplatené voľno ,potom čo som vyčerpala MD...a bojím sa aby som to nemusela vracať.

autor
23. mar 2023

@miris666 ku koncu mesiaca uvidím keď sa budú riešiť výplaty a čo sa týka zdravotky tak tu som ešte tiež neplatila ale budem tam volať. Dám ti vedieť do pár dní ak ti to ešte pomôže

miris666
24. mar 2023

Jasne,pomôžeš,ďakujem🌷zdravotku si musíš zaplatiť to viem,ale to či to má vplyv na MD výpočet má zaujima

autor
29. mar 2023

@miris666 tak ti píšem, čo sa týka mňa tak naša ekonómka je mimo totálne a zjavne má napísala na dovolenku miesto neplateneho volna čo som jej prízvukovala asi 30x.. bohužiaľ absolútne ti neviem poradiť teraz 🤦🏼‍♀️ skús surovo zavolať na sociálku a informovať sa, ja mám skúsenosť že po telefone bývajú milí 😂

miris666
29. mar 2023

Tak RD máš istotu aspoň,že to nemá vplyv na výpočet MD😀😅ďakujem aj tak😀ani,bývajú milý ,ja ich stále otravujem😅😅

autor
29. mar 2023

@miris666 lenže ona ma dala na klasickú dovolenku čo je platena na 10dni a to som ani ja ani zam nechcel🤦🏼‍♀️. veď aj ja som ich často otravovala tak preto som sa skúsila tu spýtať prv 😂..