Neplatená rodičovská dovolenka do troch rokov

romcitko
15. máj 2023

Ahojte, máte niekto skúsenosť s neplatenou rodičovskou dovolenkou do 3 rokov dieťaťa ?
Priateľ by chcel ísť na materskú a mne pracovná zmluva stále trvá a je škoda, keby som ukončila pracovný pomer a potom by mi nevyšlo ani tehotenské ani materská pri druhom dieťati, ktoré určite plánujeme do dovŕšenia 3 rokov malého(ak sa samozrejme podarí). Rieši sa to len so zamestnávateľom a na ÚPSVaR sa preruší poberanie rodičovského príspevku, alebo aký je postup ? Odvody do zdravotnej poisťovne by som si platila sama. Budem vďačná za všetky rady 🙂

e1i
15. máj 2023

@romcitko si zisti ci sa ti to bude potom ratat ako retazovy porod. Ja mam skusenost len prechod z rd na md a to som poziadala o pozastavenie rp ku dnu nastupu na MD. Muz si vie MD vycerpat do 3r veku dietata takze by napr mohol ist vtedy ked pojdes ty na MD s druhym a tahat do 3r prveho,samozrejme tolko kolko ma narok

sandra19901990
15. máj 2023

Len mesiac som bola na neplatenom voľne a potom som nastúpila na materskú. Kvoli tomu som mala aj nižšiu materskú.

romcitko
autor
15. máj 2023

@sandra19901990 práveže by som to chcela poriešiť takto, aby som mala nárok na tehotenské a materskú aspoň v rovnakej výške…som z toho úplný jeleň, čo kde a ako…kto mi to musí schváliť, že môžem zostať doma a platiť si odvody ale zmluva mi bude stále plynúť…či je to len o dohode medzi mnou a zamestnávateľom alebo sa to rieši aj s úradmi, že mi musia schváliť tu neplatenú rodičovskú dovolenku
Čiže ak tomu správne rozumiem, vy ste mali dohodnutú tu neplatenú rodičovskú dovolenku, zmluva vám stále trvala, platili ste si sama odvody a potom ste mali aj tak nižšiu materskú ?

mondolina
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
klara351
15. máj 2023

Podaj ziadost na urad prace a daj si odnat rodicovsky prispevok odo dna, ako priatel nastupi na matersku. Odporucam, aby siel od 2. dna v mesiaci. Svojej zdravotnej poistovni oznam, ze od toho datumu budes samoplatca, budes si platit minimalne odvody. Zamestnavatelovi nic neoznamuj, pre neho budes na rodicovskej dovolenke. Zamestnavatela nezaujima, ci poberas prispevok. Ked sa skoncilo priatelovi materska, znova si poziadaj o rodicovsky, poistovni oznam poberanie. Retazovu matersku to neovplyvni.

sandra19901990
15. máj 2023

Oznámila som na HR ze si beriem neplatené volno. Zrušila som poberanie rodicaku. Manžel ohlásil nástup na materskú. Nikto mi nic schvaľovať nemusí

klara351
15. máj 2023

@romcitko Hlavne nic neoznamuj zamestnavatelovi, ako ti tu radia.

sandra19901990
15. máj 2023

@romcitko spätne to ľutujem, ze som to dala vedieť zamestnávateľovi. Jemu je to jedno. Ale tak nam poradili na sociálke, ked som tam volala 😏

michelle567
15. máj 2023

@klara351 noo a nemocenské na soc.poistovnu...by mala mať hradené aby mala v budúcnosti nárok na tehotenské, materskú, či?

klara351
15. máj 2023

@michelle567 Bude na rodicovskej dovolenke. Prispevok s tym nema nic spolocne, teda narok rovnaky, ako keby prispevok brala. Social a poistovna vlastne s tym prispevkom ani nic nema, ona reagujenna zmeny I zamestnavatela. Treba rozlisovat pojmy rodicovska dovolenka a rodicovsky prispevok. Tieto dva vobec nemusia byt v rovnakom case.

romcitko
autor
15. máj 2023

@klara351 ďakujem 🫶🏻

lia261
6. máj 2024

Tiež to mam uple rovnako no črta sa mi popri neplatenom rodičaku brigada 1 hodina denne 3 x do tyzdna upratovat. Neviete ci sa to da? Ci to musim niekde nahlásiť?