Neplatená rodičovská dovolenka a nárok na dávku v hmotnej núdzi

jana101018
7. máj 2021

Ahojte prosím o radu. V októbri bude mať moja malá 3 roky a nezobrali ju do škôlky takže budem musieť ísť na neplatenu rodičovskú. Viem že to musím vybaviť na ÚP len sa chcem spýtať či mám nárok na dávku v hmotnej núdzi ak som slobodná matka a žijem s mojou mamou ktorá je zamestnaná. Zamestnana som stále ale po dovŕšení 3 rokov malej už nebudem lebo mi nechcu podržať miesto. Ďakujem

zalka
7. máj 2021

@jana101018 Tak budeš mať nárok na podporu po skončení PP. Ak si zamestnaná.

martina1201
7. máj 2021

@jana101018 Prepáč neporadil len sa divím. To už neberú ani deti po dovŕšení 3 rokov ktoré sa narodili tak blízko septembra? Pochopila by som keby je narodená v januári ale že ani októbrové?Dávala si prihlášku len do 1 škôlky?

anjelicek26
7. máj 2021

Osamela matka ma narok, aby jej dieta zobrali prednostne. Hlavne, ak ti hrozi, ze financne pojdes uplne do kytek. Porozpravaj sa este raz s riaditelkou skolky, ak to nepomoze, tak zo starostom obce, s riaditelkami skolok v okoli. Aj keby ju mas dat do sukromnej, stale zarobis viac, ako stoji to miesto... urcite musis nazad do prace... a ano mas narok na podporu teraz, ak ti "nechcu drzat miesto" ich problem, nastup 1-2 dni a nech ti napisu vypoved, vyjde ti maximalna podpora, s casu materskej mas narok na dovolenku... tak to nech ti preplatia...

veronikaszabova
7. máj 2021

@jana101018
... nepl.RD (osoba starajuca sa o dieta do 6r) vybavis na zdr.poistovni, nie na UPSVAR. Ten s tym nema absolutne nic.
... Narok mas na podporu, cize po ukonceni RD si ju vybav - ak si nemala behom RD ziadny iny prijem ako RP, mozes mat aj maximalnu podporu (je tu o tom milion diskusii - pozri si).

vendulka80
7. máj 2021

@martina1201 no ono to je tak, ze maju prednosť 5 ročne deti. Uz to kritizovalo vela aj odborníkov aj rodicov lebo preskolaci maju skolku povinnú a kedze škôlok je uz aj tak nedostatok, uprednostnia sa väčšie deti a na tie male proste nie je miesto. U nas napríklad nechcú brat 3 ročne deti zamestnaných rodicov. Musia zobrat predškoláka, ktorého obidvaja rodicia su na dávkach. A ak nechceš prist o robotu, naháňaj skolku po celom okrese alebo súkromnú. V tomto state sa vsetko ženie choro do extrému.

anjelicek26
7. máj 2021

@vendulka80 ale to je tak aj v inych krajinach..predskolaci maju prednost uplne vsade, musia sa zaclenit do kolektivu, ovladat hygienu, sledovat ich rec, motoriku, pozornost aby zvladli nastup do skoly... to je priorita bohuzial, teda nie bohuzial, ale logicky je to nutne. Ci ide trojrocne ci stvorrocne dieta do kolektivu je s hladiska jeho vyvoja dost jedno, len rodicom to ulahci nastup do prace. Ale s pohladu dietata je najdolezitejsi ten predskolacky rok... my sme nemecko a malu som prihlasovala ako 14.tyzden tehotna, aby mi ju vzali s hviezdickou pri mene, ze doplnime, ked sa narodi...neni to nikde moc lepsie...

martina1201
7. máj 2021

@vendulka80 to o tých predškolákov viem, ale však to nedáva logiku že nevezmú dieťa pracujúcich rodičov do škôlok. Rušili sa škôlky tak mesto nech znovu zriadi škôlky. Veď toto je choré. Ako môže pracujúci rodič začať po materskej pracovať keď nemá kam dať dieťa? Tento systém je celý na hlavu postavený.

ivkazba
7. máj 2021

Ako píšu už dievčatá, budeš mať nárok na 6 mesiacov na podporu v nezamestnanosti. A po jej skončení, čo sa týka dávky v hmotnej núdzi, berie sa do úvahy príjem domácnosti, takže ak bývaš s mamou, ktorá pracuje, tak pravdepodobne ti dávka nevyjde. Nepíšeš, či dostávaš výživné, ak nie, to určite rieš. A hlavne, do októbra je to 6 mesiacov, potom 6 mesiacov podpora, tak za rok sa ti snáď podarí nájsť si prácu ak si ju budeš hľadať. A ako písal niekto vyššie, išla by som do škôlky riešiť s riaditeľkou to, že si s dieťaťom sama a nemôžeš teda s ním ostať doma bez práce. Držím palce.

jana101018
autor
7. máj 2021

@martina1201 do 3 som dávala a všade uprednostnili 5 ročne detičky.

jana101018
autor
7. máj 2021

Ďakujem Vám všetkým za odpoveď. Súkromnú si nemôžeme dovoliť a nemám ju ani s kým nechať doma takže to budeme musieť nejak zvládnuť

anjelicek26
7. máj 2021

@jana101018 samozrejme, ze si mozes dovolit sukromnu skolku. Toto je fakt hlupost. Pockaj, kym ti vyprsi podpora - to uz bude mat dcerka 3,5 roka, pol roka skusnes zuby a das ju do sukromnej - aj keby platis 350e - zarobis predsa viac? Lepsie ked ti ostane 150-200e ako mat doma 0... s toho zaplatis na mesiac stravu pre vas obe... ale tak to je len moj pristup k veci, po pol roku v sukromnej moze predsa nastupit uz do statnej... je to len na preklenutie obdobia. Drzim palce, nech cim skor najdes pracu, co ta bude bavit.

jana101018
autor
7. máj 2021

@anjelicek26 to nie je také jednoduché. Zarábam 430 z toho by bola súkromná 360 čo som si už zistila a musím dávať niečo mame a samozrejme úver. Z čoho mi asi zostane na stravu?

zalka
7. máj 2021

@jana101018 vieš dávka v hmotnej núdzi je cca 120eur a ešte sa ti z toho odráta výživné na dieťa. Čiže poriešiť prácu naozaj treba.

anjelicek26
7. máj 2021

@jana101018 no ale na neplatenej nebudes mat nic, ani ten rozdiel.. teraz zarabas 430e (to je strasne malo), ale aj keby ides do lidlu na kasu zarobis 600, ved v terajsej praci neostavas... hladaj teda nieco takeho, neviem, aku mas skolu a prax. Drzim palce, ak mas davat mame este na byvanie, tak s coho? Kazde euro potesi... kazde jedno.

jana101018
autor
7. máj 2021

@zalka jasné že treba ale o to mi v tejto diskusii nešlo. Jasné že si pracu hľadať budem pracujem od 20 rokov. Len som chcela vedieť či mám nárok na nejaké peniaze medzitým

jana101018
autor
7. máj 2021

@anjelicek26 áno viem že je to hrozné a ďakujem za podporu.

jana101018
autor
7. máj 2021

Vôbec som nepočítala s tým že ju nezoberú a ešte k tomu v dedine kde žijem 15 rokov preto ma to dosť zaskočilo. A ešte keď mi v práci povedali že mi nepodržia miesto tak už naozaj nechápem čo sú to za ľudia

zalka
7. máj 2021

@jana101018 ako som napísala, podpora v nezamestnanosti a baby pripomenuli môže byť maximálna. Ale ja som upozornila aby si sa na dávku v hmotnej núdzi nespoliehala lebo je to pár eur.

erikaa09
7. máj 2021

@ivkazba ja som byvala s rodicmi a nebrali ich prijem . Brali len mna a syna. Vraj od 23 alebo 25 rokov som uz ja samostatna rodina so synom alebo ako to nazvat.
No tiez mi odratali vyzivne takze dostavala som 80 € .nic moc. Potom som si nasla dobrovolnicku cinnost tak tak som cosi zarobila a po skonceni uz som si aj nasla robotu na skrateny uvezok
@jana101018

elizabet173
7. máj 2021

@anjelicek26 no len v inych krajinach je asi aj ina kapacita miest v skolkach. Tu sa prijal v pohode zakon, ze musia byt zaskolene vsetky deti posledny rok pred nastupom do ZS bez ohladu na pocet miest v skolkach. Riaditelka skolku nenafukne, ak jej odchadza do skoly 14 deti a hlasi sa 20 predskolakov, nezoberie ani tych, nie to este trojrocne.

anjelicek26
7. máj 2021

@elizabet173 ani nie je, vravim malu som prihlasovala v 14.tyzdni tehotna a aj tak som bola rada, ze ju vzali... Hlavne velke mesta maju celkovo problem velky. Na slovensku aj u nas. Pretlak deti je velky a zariadenia skor zatvaraju, ako otvaraju nove. Tiez tu maju povinnost uprednostnit predskolakov...fakt je to v tomto rovnake.

elizabet173
7. máj 2021

@anjelicek26 nemam prehlad o skolkach v zahranici, len som chcela, ze ak je skolka plna, nepomoze jej ani obratit sa na zriadovatela. Mozno by som sa spytala vo vedlajsich dedinach, no otazka je, ci tam dieta stiha vodit a zaroven stiha aj prist do prace

marryen
7. máj 2021

@jana101018 Veď prihlášky do školok sa ešte len teraz dávajú. To už vieš, že ju nezobrali?

elizabet173
7. máj 2021

@marryen v niektorých materských školách už majú rodičia info, či sú ich deti prijaté alebo nie

fidorka7
7. máj 2021

@jana101018 a k dávke hmotnej núdzi musíš mať určené výživné na dieťa od otca. Máš?

qetka
7. máj 2021

ja by som na tvojom mieste skusala aj ine skolky. Obvolavat okolie a riesit. U nas sa len teraz davaju prihlasky. Treba vysvetlit situaciu, ono riaditelky vacsinou maju nejaku rezervu. Pripadne nejake oddelenie socialnych veci u vas na urade, sk ti by mohli pomoct.
A co prosim ta robis? Ved zarobis menej, ako je minimalna mzda 🤷‍♀️ Nemas plny uvazok?

qetka
7. máj 2021

pocuj, ale v Lehniciach este len prebieha zapis, to ti priamo riadilka povedala, ze ti malu nezoberu? Lebo zatial nemali ako rozhodnut, kedze zapis je 5-7.5 a 10-12.5. Tak chod pekne za riaditelkou a ries, mohla by to pochopit - ak si sama na dieta, tak to mas ako inak riesit?

jana101018
autor
8. máj 2021

@qetka áno povedali že mám jednoducho smolu lebo berú od 5 rokov a z minulého roka maju deti ktoré musia zobrať

jana101018
autor
8. máj 2021

@jana101018 myslíš že som si to vymyslela?😂