Neplatená predĺžená rodičovská dovolenka

tomta
23. jún 2014

ahojte..viete mi poradit ak hej poprosim info..chcem sa vratit na predlzenu neplatenu RD..syn ide od septembra do skolky a ja mam moznost ist praovat na 4 mesiace aspon na dohodu..moze byt syn cely den v skolke alebo nie?na zdravotke ma len prepajali od jednemu k druhemu a nic som sa nedozvedela...a ci mozem aj ja popri tom pracovat..dakujem

danielahamar
23. jún 2014

volakedy bolo, že si na neplatenej nemohla dávať dieťa ani do škôlky a nemyslím, že sa to zmenilo..., takže na úradoch ani zmienka o škôlke, kedže by si mala podpisovať papiere na sociálnom... a ani pracovať nemohla žena.. takže asi by bolo výhodnejšie ísť na úrad práce a ak budeš na úrade a tvoj manžel pracuje, tak si bude môcť na bud. rok za teba uplatniť daň, čo pri neplatenej nemôže

oliverko5
23. jún 2014

nie nemozes pracovat sice postavene na hlavu ale je to tak...ak si na platenej rodicovskej zo zdr.dovodou mozes pracovat a dieta moze chodit do skolky.

zubrienka1
23. jún 2014

@tomta Ak si na neplatenej RD moze byt dieta v skolke aj cely den, ale v tom pripade sa musis prihlasit do zdravotnej poistovne ako samoplatca.

gapa
24. jún 2014

@tomta čo tým myslíš neplatená RD?
1.volno v práci?
2.-dôchodkové poistenie štátom?
3.-zdravotné poistenie štátom?
POdla teraz účinných zákonov:
1. môže zamestnávatel poskytnúť neplatené volno, no nie je povinný
2. môžeš byť dôch.poistená štátom do 6rokov dieťaťa, ak aj je v škôlke 8hodín, no nesmie ti trvať povinné poistenie zamestnanca, tj. ak budeš pracovať na dohodu, máš povinnost sa do 8dní odhlásiť a potom sa môžeš prihlásiť nanovo (no nedá sa prihlásiť ani den spätne!)
3. ak nepoberáš rodič.príspevok, tak zdravotne môžeš byť poistencom štátu s dieťaťom do 6rokov len ak je maximálne 4hod. denne v škôlke, nie viac.
----
a teda priznávam, poslednú novoelu zákona o sociánom poistení som nevidela, tak neviem, či nejaká zmena je v tom dôchodkovom poistení a tam aj ak by zmenili Zákon o rodič.príspevku, sa berie definícia riadnej starostlivosti odtial.

lilka246
24. jún 2014

@gapa ja som si bola dnes vybavovat predlzenu neplatenu RD do 6 rokov a v zdravotnej poistovni mi pani pri otazke ci mala moze chodit do skolky len 4 hod povedala ze oni s tym nic nemaju. Dost ma to zarazilo nakolko ked som si to davnejsie zistovala upozornovali ma v zdravotke ze mozem davat malu len na 4 hod. do skolky. Teaz som v rozpakoch, ci sa to naozaj zmenilo alebo mi to bolo povedane preto, ze tam dnes pracovala ina pani ako minule. Mozem ta poprosit o vysvetlenie dakujem .

anachan
24. jún 2014

@lilka246 ja som sa na to tiež priamo pýtala na úradoch, tiež mi povedali, že môže, ale viem, že podľa zákona nesmie, tak sa toho obávam kvôli kontrole keby náhodou...

danielahamar
25. jún 2014

@anachan aká kontrola? nikdy nik nepríde domov za tebou, hlavne ak dieťa zobrali do škôlky, v škôlke ani slovko o tom, že si doma, ľahšie sa ti bude dýchať 😀 , či prázdniny a čokoľvek čo sa týka škôlky a voľna 😅

anachan
25. jún 2014

@danielahamar :D to je pravda, tak inak ako by sa to dozvedeli.... a doslova mi na úrade práce aj na sociálke povedali, že im je jedno, či idem do práce alebo som doma, že ich to nezaujíma, pokiaľ idem na predlženú... možno aj preto boli na sociálke takí pokojní, keď videli, že mám nárok na max.podporu a neviem o tom 😀 😅

gapa
25. jún 2014

@lilka246 tak to si mala smolu na pani, čo nepozná zákon, je to jasne uvedené. Na soc.poistovni, ich ozaj nezaujíma, či je dieťa v škôlke, ale ak pracujete, tak sa treba odhlásiť a samozrejme pani pri okienku to zaujímať nebusí, ona s tým nerobí, nepočula som, že by boli nejaké postihy, ked to robia dodatočne, ale ako si asi postupne všímate, všetko sa priostruje, tj. ak to človek vie, tak treba to zamedziť. Oni vidia, že ste tam mali prihlášku na dôch.poistenie ako zamestnec/dohodár a súbeh možný nie je. Čo sa týka škôlky- zdravotného poistenia, tak kontrolovať to, zatial nie je spojenie, síce- vlastene už je, je povinnost nahlásiť od 3rokov, kde sa dieťa nachádza, tj. dá sa to overiť, ak treba (napr. u nás sa iná suma platí, ak je dieťa na 4hod., inak ak viac, tj. to sa dá aj dodatočnej zistiť), - aj ked pokial je konkurencia v zdr.poistovniach, asi nebudú dávať postihy.

lubkasungirl
25. jún 2014

@gapa ahoj.prosim ta.vies mi poradit?teraz som ako szco poberatelom materskeho z dnp az do 14.9.2014.od jula budem platit povinne odvody do sp.mam sa odhlasit z dochodkoveho ako poistenec statu ci staci az potom ked mi skonci materske?dnes mi tiez na sp tvrdili ze ked budem potom chciet rodicak musim cestne prehlasit ze nemam prijem zo zivnosti...blbost podla mna lebo je dovolene pracovat popri rp nie?dakujem ti

gapa
26. jún 2014

@lubkasungirl , snád posledná novela s týmto nič nemení, lebo ju neovládam, ale, ked budeš poberať materské až do 14.9.2014, tak počas poberania materského sa neplatia odvody (podla vyjadrenia soc.poistovne žiadne, tj. ani ako povinne poistená szčo, ani dobrovolné, resp. ani za zamestnanca), no to je lepšie ešte aktuálne si overiť, najlepšie mať písomnú odpoved cez ich stránku a formulár, lebo zákon je klukatý a snád sa ich výklad nezmenil. Neviem, či okrem prihlášky ako povinne szčo od 1.7.2014 netreba aj nahlásiť poberanie materského. Som aj kdesi čítala, že máš nahlásiť nástup na md, aj ked podla zákona vlastne szčo nečerpá MD (to môže len zamestnanec, lebo je to ospravedlnené volno v práci), no treba si to overiť, toto myslím na konkrétnej pobočke, asi by som napísala list, kde by som oznámila poberanie materského ako dobrov.poistená osoba a z toho dôvodu, že nebudeš platiť povinné odvody ako szčo do xx.xx.xx,+. uviesť VS, pod ktorým máš platiť odvody ako szčo. a radšej aj ten list by som si dala opečiatkovať, že som oznámila.
A na soc.poistovni ozaj nemusia vedieť, ako je to s poberaním RP, to má na starosť upsvar odbor soc.vecí a rodiny, tak dúfam, že tí ti nehovorili takú dezinformáciu.

lubkasungirl
26. jún 2014

@gapa juj,ale mne ide o to dôchodkove poistenie,na ktore som sa prihlasila pred poberanim materskeho - ako poistenec statu - to je ta prihlaska co sa dava do 45dni po nar.dietata - ci sa z toho nemam odhlasit... a materske uz som davno nahlasila,toto je ok

gapa
26. jún 2014

@lubkasungirl aha, prepáč 🙂
zatial som toto ešte neriešila a je vela takýchto a podobných vecí, čo pri szčo nie sú podla mna dosť doriešené tieto prechody, takžiež pri zamestnancoch napr. ak nemajú nárok na materské.
Štát je platitelom povinného dôch.poistenia automaticky- tj. bez podania prihášky u ludí, ktorým "trvá povinné poistenie" (szčo alebo zamestnanca) v období, kedy "poberajú materské".- v systéme SP mali pre to inú kolonku povinného poistenia. Toto budeš splnať od 1.7.2014 do 14.9.2014. Ale ty už máš podanú prihášku už predtým. V praxi to býva skôr naopak (tj. obvyke skôr počas poberania materského zanikne povinné poistenie zamestnanca alebo szčo) a aj s tým býva dosť chaos, či sa treba prihlásiť hned po zániku poistenia (čo radím, ak je to už po pôrode) alebo až ukončením poberania materského (aj ked možno sú v SP ústretovejší, mám taký pocit, no nie dostatok dôkazov). Podla mna, ak sa budeš na SP pýtať, môžeš dostať protichodné odpovede, či podať odhášku a mohli by urobiť nejaké zmätky. Aj tak, aj zo zvedavosti, by som aj skúsia cez tú poradnu sa informovať, aj ked, čo sa týka týchto papierovačiek, mala som iné info z poradne a inak to u nás urobili (aj ked nie podla mna správne), tj. prax býva iná, nie taká striktná ako zákon.
Asi by som urobila na istotu, radšej cez list (už som tak urobila, ked jeden čas zamestnávatel mal povinnost prihlasovať mamičky na dôch.poistenie, no potom prešla povinnost na mamičky a som nevedea, či mám povinnost sa odhlásiť, ked som prihášku nepodávaa. Ked som sa neprihlasovala, nechceli mi prevziať odhlášku-iná pobočka, tak som aspon napísala list a dala si ho potvrdiť, aby som nemala v budúcnosti s tým problém, že som niečo opomenula).
Asi toto by som napísala:
Oznámenie vzniku povinného poistenia SZčO k povinnému dôchodkovému poisteniu štátom
Na základe podania prihlášky som od xx.xx.xx povinne dôchodkovo poistená štátom ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov, dceru xx.xx narodenú xx.xx.xx podľa §15 ods.1 písm. c) Zákona o sociálnom poistení .
Som SZčO a od 1.7.2014 mi vzniká povinné poistenie SZčO, aj keď počas poberania materského s vylúčením povinnosti platiť. (Materské poberám z dobrovol.nem.poistenia a budem ho poberať do 14.9.2014.) Zákon neumožňuje súbeh povinného poistenia SZčO a povinného dôchodkového poistenia podla § 15 ods.1 písm.c) Zákona o sociálnom poistení. Preto podávam odhlášku ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov dňom 30.6.2014 a predpokladám, že od 1.7.2014 do 14.9.2014, dokedy budem poberať materské, budem dôchodkovo poistená štátom podľa § 128 ods.5 Zákona o sociánom poistení, ako fyzická osoba uvedená v § 15 ods. 1 písm. b) v období, v ktorom sa jej poskytuje materské.
Ak niečo zistíš, daj vedieť (a snád sa nepomenili čísa zákonov od 1.7.2014, to som nepozerala)

gapa
26. jún 2014

@lubkasungirl + by som k tomu dala tú odhlášku a dala by som si kopiu listu aj odhlášky potvrdiť.+ dala tam aj tel. číslo, ak by niečo.

lubkasungirl
26. jún 2014

@gapa dakujem ti krasne,este porad,to tam musim hned v pondelok,kedze je 30.6.,ci staci aj spatne?urobim to tak,ako si mi poradila,lebo pytala som sa v SP na to,no ocividne nevedeli mi povedat /tri pracovnicky sa radili/,pisala som aj na poradnu SP,no ta pani uz dvakrat ma zle pochopila,tak skusim tam napisat este raz - zajtra,ci tam nebude ina pani...

gapa
27. jún 2014

@lubkasungirl kedže ide o odhlášku, tak do 8dní, do 8.7. a aj ako szčo myslím tiež platí do 8dní treba prihláška. (len ak by si dávala prihlášku ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov, ak by si napr. pozastavila zivnost, či od 1.7.2015 nemala povinnost platiť odovody ako szčo, tak ak by si chcela byť prihlásená od 1.7.2015, tak najneskôr 1.7.2015 treba tam zájsť, alebo skôr, lebo neprihlásia ani o den spätne.)

lubkasungirl
28. jún 2014

@gapa super,dakujem ti za odpoved,pojdem v stredu,lebo popri detoch inak nestiham a obrovska vdaka za radu,lebo uz som nevedela si poradit,co robit...

sssimi
12. jan 2015

@gapa ahoj, mám na Teba obrovskú prosbu. Neviem čo mám spraviť. Rodičák mi konči 14.marca 2015. Oficiálne som zamestnaná, no malú mi zobrali do škôlky len na 4 hodiny, čiže nástup do práce je neuskutočniteľný. Každopádne by som chcela zostať ešte nejakú dobu doma a neviem či je vhodnejšie zostať na neplatenej predlženej rodičovskej alebo dať výpoveď, poberať dávku v nezamestnanosti pol roka a potom by ma zamestnal oficiálne môj otec (síce bez nároku na mzdu, ale to už je o našej dohode vzájomnej).
Ide mi hlavne o to, aby mohla malá naďalej chodiť do škôlky aspoň na 4 hodiny, keď je tam už zvyknutá.
A ak by som aj šla na neplatenú rodičovskú, mám neskôr nárok na dávku v nezamestnanosti? Ďakujem moc.

gapa
12. jan 2015

@sssimi ak by si sa chcela vrátiť do práce, asi by bolo výhodnejšie tá neplatená, ked by zamestnávatel súhlasil, no menej ako 1rok!!! inak by nárok na podporu nevznikol (za predpokladu, že trvá prac.pomer aspon 2roky pred nástupom na neplatenú rd. Ale to by bola myslím podpor potom z minima, ak medzi RD a neplateným volnom nebudeš mať žiadne čerpanie dovolenky alebo odpracované dni (tj. dni s vymeriavacím základom pre poistenie v nezamestnanosti (a aj to by som si na tvojom mieste napísala na soc.poistovnu, ako je to, bo boli pred cca rokom zmeny a nevyznám sa v tom nejako isto, tj. napísala by som, že som na rd, chcem čerpať dovolenku a potom ísť na tzv. "neplatenú rodič.dovolenku"= podla Zákonníka práce ide o neplatené volno v práci z dôvodu starostl. o dieťa, ak by skončil pp napr. po 8mesiacoch, z čoho sa ti bude rátať či z obdobia medzi RD a neplateným volnom, či inak.).
Ale to asi vieš, ak by si bola na tej neplatenej, manžel za tieto mesiace nemá nárok na odpočet na dani za manželku, tj. ak platí dane, tak aj to je dobré zohladniť.
Ak by si chcela, aby sa ti rátala podpora z obdobia pred md, tak potom je výhodnejšie ukončiť pp bez čerpania dovoelnky a hned sa zaevidovať, vtedy je aj nárok na odpočet.
Ale v podstate treba podrobnejšie info, lebo záleží aj či si čerpala md, rd, aké si mala/budeš mať vym.základy....
(píšem trochu zmetene asi, no sa už ponáhlam, nemám navarené, slúbila som segedín 🙂 )

sssimi
12. jan 2015

@gapa Každopádne si úžasná, Ďakujem moc. Ja som vlastne prechádzala z rodičáku na materskú. Pred tým som v jednej firme odrobila len niečo málo cez 3 mesiace, ale dosť nato aby som prekročila hranicu práce na dobu neurčitu. Predošla práca sa mi nadpájala, tam som bola 2 roky. Prvú materskú som mala vypočítanú z platu a druhú som poberala z DNP.

A nevieš ako je to s tou škôlkou? Mohla by mi malá na 4 hodiny chodiť do nej? Všade píšu inak.

gapa
12. jan 2015

@sssimi nerozumiem údajom,
ak poberáš RP, tak škôlka nevadí, ak ale chcešbyť na predlženej neplatenej rod.dovolenke bez evidovania na UP, tak dieťa môže byť v škôlke max. na 4hodiny. Ak budeš evidovaná na UP, tak aj viac ako 4hod. nevadí. Lebo ide o zdravotné poistenie, bud si poistená ako poberatel RP (vtedy škôlka nikoho nezaujíma) alebo ako uchádzač o zamestnanie (tam tiež škôlka nikoho nezaujíma,aj ked môžeš byť dôchodkovo poistená štátom v soc.poistovni) alebo ako osoba riadne celodenne a osobne sa strrajúca o dieťa do 6rokov (neplatená rd), tak tam maximálne do 4hodín škôlka.

sssimi
12. jan 2015

@gapa v podstate si mi odpovedala na to čo som potrebovala 🙂 . Zatiaľ som na riadnom RP, len si zisťujem čo by bolo pre mňa výhodnejšie po marci, kedy mi RP končí.
A posledná otázočka. Ak dám po skončení riadneho RP výpoveď, zoberiem na pol roka prídavok v nezamestnanosti, môžem potom prestupiť na neplatený rodičák?

gapa
12. jan 2015

@sssimi áno, môžeš sa dať vyradiť z evidencie nezamestnaných z dôvodu riadnej starostlivsoti o dieťa. potom si ešte zisti tú podporu ako skončiť pp, podla mzdy a či si mala po sebe bez prestávky md1 rd1 md2 rd2 ... Ak by si čerpala riadnu dovolenku po rd, tak treba odhlášku (do 8dní) a nanovo prihlášku (najneskôr den po ukončení pp) v soc.poistovni!!

sizan
13. jan 2015

Ahojte, chcem sa opytat, co treba vybavovat, ak som na predlzenej neplatenej rodic. dovolenke a od aprila budem znova na materskej. Budem vdacna za pomoc, tolko je tych papierovaciek...

gapa
13. jan 2015

@sizan treba viac údajov, či si zamestnaná, príp. dokedy si bola (presnejšie kedy mala nemocnské poistenie) tj. či budeš mať nárok na matetrské (to je podstatné), ak nie, či staršie dieťa pôjde do škôlky. Evidovaná nie si predpokladám.

sizan
13. jan 2015

na nemocenské nemám nárok a staršie dieťa pôjde do škôlky od septembra.

sizan
13. jan 2015

a evidovaná nie som

maxiberuska
13. jan 2015

@gapa ahoj, prosim len info..pol roka som na predlzenej neplatenej, dcera mala teraz 3,5r.od januara mala ist do skolky, ale len na 4hod, chcem ju na 8h, tak idem zrusit tu predlzenu od februara.Mozem ist uz zajtra a co treba k tomu, len na urad prace sa nahlasit? Alebo aj nieco na socialku a zdravotnu.este popri robim, samozr.len za 100e , ako je dovolene🙂ovplyvni aj toto nejako ten urad prace, ,ked je to len dohoda?diiik

gapa
13. jan 2015

@sizan takže ty si nezamestnaná, nie si evidovaná, staráš sa o dieťa do 6rokov, tj. si zdravotne poistená ako osoba riadne celodenne a osobne o dieťa do 6rokov a v sociálnej poistovni ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov (sama si si dala prihlášku).- ak niečo nesedí, napíš.
Nebudeš mať nárok na materské, len na rodič.príspevok od pôrodu (na jar) a staršie dieťa, o ktoré sa staráš do pôrodu mladšieho bude mať do 6rokov a nebude chodiť do škôlky (až od septembra).
Tj. musíš si vybaviť rodičovský príspevok na upsvar (zisti si u nich, či treba aj potvrdenie zo soc.poistovne, že nárok na materské nemáš), potom si vyžiadaj potvrdenie, odkedy poberáš rodičovský príspevok, s tým potom na zdravotnú poistovnu, Tiež ostatné príspevky si vybaviš na upsvar
Na sociálnej poistovnu si si po pôrode staršieho dala prihlášku ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov, po pôrode tam zájdi s kopiou rodného listu a prehlás starostlivost o staršie dieťa na starostlivost o mladšie dieťa, treba vyhlásenie fyzic.osoby, že sa riadnej starostlivosti o dieťa (je formulár na to na nete)+RL, možno bude treba odhláška a prihláška (odo mna chceli). Daj si potvrdiť prevzatie pečiatkou na kopii a založ pre seba do dôchodku. (nezabudni do budúcna, máš povinnost podať aj odhlášku)

gapa
13. jan 2015

@maxiberuska tá dohoda nevadí k zaevidovaniu. Ked ti dajú potvrdenie o zaevidovaní, zájdeš na zdr.postovnu a odhlásiš sa spätne ako osoba riadne celodenne a osobne sa starajúca o dieťa do 6rokov a prihlásiš sa ako uchádzač o zamestnanie. Ak pracuješ na dohodu, tj. si v soc.poistovni dôchodkovo poistená ako zamestnanec, tak už nemôžeš byť dôchodkovo poistená štátom, predpokladám, dala si si odhlášku (ak nie over si, ako to je, či ta odhlásili, lebo oni na to prídu, tj. treba to riešiť), tj. ani zaevidovaním sa ti nič nemení. Ak by dohoda skončila a teda nebudeš dôch.poistená ako zamestnanec a ak sa zákony nezmenia, môžeš byť dôchodkovo poistená štátom ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov. Prihláška sa nedá podať spätne, tj. ak sa skončí dohoda = odhlásia ťa v SP dajmetomu 10.5., tak ak tam prídeš najneskôr 11.5., môžeš byť od 11.5. dôch.poistená, ak tam prídeš neskôr, tak odo dna, kedy tam prídeš a podaš prihlášku. Nevadí, že dieťa chodí do škôlky.