Nemám nárok na materskú. Kedy a čo musím vybaviť?

xenulik
4. júl 2012

dneska som bola na socialnej poistovny a neuznali mi matersku ...zevraj mam narok az po narodeni dietata na ten prispevok ....som prvorodicka a som na urade prace....kedy je najlepsie si poziadat o vsetky prispevky na ktore mam narok ????dakujem

ktore
11. júl 2012

na socialnom by ti mali dat papier na vyplnenie.aj ja som nezamestnana a tiez neviem co sa ma ako vybavovat.ale su tu na to odpovede.sa cudujem ze ti nepovedali postup pri vybavovani.ale vsak to su urady.

katren
11. júl 2012

@xenulik jasne, ze nemas narok, ked si nezamestnana.....narok mas po narodeni dietata, takze skor to nevybavis ako vtedy...tusim do nejakej lehoty to tam treba ist vyplnit, ale neviem do akej...
a pozri sa napr. tu
https://www.modrykonik.sk/forum/rodicovska-dovolenka/nemam-narok-na-matersku-co-mam-robit/
treba pouzit aj vyhladavac, ci taka diskusia neexistuje /co povacsine ano 😉/

rainbow0508
11. júl 2012

Ano, na prispevky pri naordeni dietata mas narok, az ked sa drobec narodi. Tam su presne kriteria...musis mat min. 4-5 navstev u gyn do porodu, dietatko musi prezit 28 dni po porode...vsetko to najdes tu http://www.socpoist.sk/narodenie-dietata/48651s v jednotlivych linkoch...ak by si nevedela nieco, napis mi IP...ja mam sestru na socialke, aj mne vela zistovala

ivanaa80
11. júl 2012

no keďže si nezamestnaná, nemáš nárok na materskú. až na rodičovský príspevok, ten ti patrí odo dňa narodenia dieťaťa. takže teraz si až do pôrodu vedená na soc. poisťovni a na zdravotnej poisťovni ako nezamestnaná. po narodení dieťaťa sa musíš na SP a ZP prehlásiť, že sa ti narodilo dieťa a budeš sa starať o dieťa vo veku do 6 rokov. na úrade soc. práce a rodiny ti dajú tlačivá na rodičovský príspevok, prídavok na dieťa a na príspevok pri narodení dieťaťa + príplatok k príspevku. ale to až po narodení dieťaťa. keby si sa na SP a ZP neprehlásila, musela by si si platiť zdravotné poistenie sama. takto za teba bude platiť štát. a budeš poberať rodičovský príspevok + to ostatné, odo dňa narodenia dieťaťa. vtedy sa zmení tvoje postavenie z nezamestnanej na osobu, ktorá sa stará o malé dieťa. ak teraz poberáš nezamestnanecké alebo ako sa to volá a ak ti toto prestane patriť, do narodenia nedostaneš nič. lebo nárok na materské vzniká, ak pracuješ aspoň 270 dní pred pôrodom, myslím, to je ochranná doba. ale ako nezamestnaná do tejto ochrannej doby nepatríš. ja som bola rovnaký prípad. keby niečo, napíš mi ip, ak budem vedieť, poradím.

beababy
13. júl 2012

Ahojte, prosím o radu, hľadala som všade po nete ale moj prípad som nenašla, som študentka a v januári sa mi narodií dieťatko, neviem či mam narok na prispevok pri narodení dieťaťa a podobné veci, ale kedže som študentka VŠ mal by všetky odvody za mňa platiť štát a tým by som mala dostať všetko okrem materskej lebo na tú vraj nemám nárok... lebo všetky tu píšete len čo robiť ak som nezamestnaná alebo na úrade prace a s mojím problemom si neviem rady... :(

bibi78
1. okt 2012

beababy, neviem, ci ta nebudem zavadzat, ale mne povedali v socialnej poistovni, ze stat odvody za studentov neplati, iba zdravotne poistenie, tento zakon je platny od nejakeho 200x roku... podla tejto sablony by si teda narok na matersku nemala, kedze si nesplnila podmienku odpracovanych 270 dni za posledne 2 roky, resp. platenie si dobrovolneho nemocenskeho poistenia, a iba by ti vznikol narok na rodicovsky prispevok plus vsetky prispevky, ktore sa platia po narodeni dietata.

wewe22
1. okt 2012

@beababy ak mam spravne info na prispevok pri narodeni dietata ma narok kazda mamicka ale najlepsie spravis ak si behnes alebo zavolas na UPSVaR

viktoria3903
14. mar 2013

chcem sa opytat k teme. som vedena na urade prace, prave dnes ma vypisala lekarka na matersku, no nedala mi žiadny papier. a na urade prace mi povedala, ze mam doniest ziadost o materske, ale nemam narok na matersku, tak co, staci ked pojdem az po porode vybavit ten rodicovsky prispevok,? a budem na urade v ochrannej lehote tych 6 tyz pred a 6 po porode? nevyradi ma ? ci ako?

kenidar
6. júl 2016

Ja som v obdobnej situácii... Mám živnosť od januára 2015, prvý rok a pol som bola oslobodená od platenia sociálneho poistenia a teraz od júla 2016 ho začínam platiť. Viem, že nárok na materskú nemám. Termín pôrodu mám 1.11. Takisto viem, že po narodením dieťatka mám nárok na rodičovský príspevok od ÚPSVR, no zaujíma ma, čo tých 6 alebo 8 týždňov pred pôrodom? Snáď si nemusím ako živnostníčka platit zdravotku a sociálku aj keď vlastne už nebudem mať príjem, keďže nebudem pracovať až do pôrodu... Nevie niekto rady? Ďakujem

dilaila999
19. okt 2016

@kenidar ja som v podobnej situácii, ale čaká ma to až budúci rok. Ako ste to vyriešili? Ja uvažujem, že najlepšie bude prerušiť živnosť a zaevidovať sa na úrade práce.

kenidar
19. okt 2016

@dilaila999 áno, podľa mňa v konečnom dôsledku to výjde takto najlepšie - zrušená živnosť a zaevidovanie na úrade práce..., človek má omnoho menej vybavovačiek... poprípade ísť na PN pred tým termínom pôrodu a živnosť v podstate nebude prerušená...

dilaila999
19. okt 2016

@kenidar ďakujem za info 🙂 všetko dobré!

slovanka2508
16. júl 2018

Prave dorazil ☺