Navýšenie materskej pri reťazovom pôrode

julyli
8. júl 2022

Ahojte,

Potrebujem poradiť vo veci ako si navýšiť materskú pri reťazovom pôrode.- Dosiahnuť najvyššiu materskú.

*Som zamestnaná stále u toho istého zamestnávateľa pracovný pomer trvá.
* Išla som plynule u 1.dieťaťa z MD (r.2020) na RD.
* Stále som na rodičáku a v r.2023 v koncom januára nastúpim na MD s 2.dieťaťom.

Ak chcem dosiahnuť max.materske stačí ak mi zamestnávateľ spraví nástup do práce na 1 deň? Môže mi tam dať aj deň dovolenky?

Alebo ako je to najlepšie spraviť prosím?

Ďakujem

travelllerka
8. júl 2022

Ja som bola tak 1 deň na dovolenke, kvôli zvýšeniu materskej. Plus keď kontaktovala sociálna poisťovňa zamestnávateľa, on mi tam vyplnil vyšší príjem, že teraz by som už zarábala viac, dokladoval to ponukami práce na Profesii. Takže sa mi materská riadne dvihla

laglag
14. júl 2022

@travelllerka ahoj, chcem sa spýtať ci ti to spravilo veľa rozdiel na materskej ci ich preto kontaktovala. A nevieš ci zvážil ten vyšší príjem alebo 1 deň dovolenky? Kedy si konkrétne mala ten 1 deň dovolenky? Tesne pred nástupom na materskú? Dakujem

travelllerka
14. júl 2022

@laglag otehotnela som v septembri 2021 deň dovolenky mi dali v decembri 2021, rodila som máj 2022. Pokiaľ sa nemýlim, dali mi to tak, aby to bolo z predošlého roka, lebo tak sa materská počíta, preto ten december. Veľa sme nad tým špekulovali. Netuším, koľko mi urobila ta dovolenka, ale to zvýšenie mi zavazilo, lebo mam rozdiel skoro 300e mesačne. Ale dali mi riadne zvýšenie platu

lilinka88
14. júl 2022

@laglag pokiaľ máš nástup na materskú v rovnakom roku ako by si čerpala dovolenku, nemá to vplyv. A s umelým zvyšovaním pravdepodobného zárobku by som veľmi nespekukovala, keďže v takých prípadoch môže byť poslaná k zamestnávateľovi kontrola, musí si to navýšenie aj vedieť zdokladovať, zdôvodniť.

laglag
14. júl 2022

@travelllerka tak to ti pekne navýšil materskú a mali potom aj kontrolu?

laglag
14. júl 2022

@lilinka88 akože potešilo by ma aj 10%, šéf s tým nemá problém, ešte účtovníčka si to musí naštudovať tak uvidíme

laglag
14. júl 2022

@lilinka88 ale je prirodzené ze po 2 rokoch napríklad platy rástli

lilinka88
14. júl 2022

@laglag áno,ale primerane,nie o 100%. Čiže pokiaľ to je primeraný nárast,tak je to ok,ak je to viditeľne umelo navýšené,nie sú blbí. Plus ak máš tehotenské,tak tam tiež pýtajú pravdepodobný VZ, tak vidia či je rozdiel

laglag
14. júl 2022

@lilinka88 no ja som chcela 10% nie 100% 🙂

laglag
14. júl 2022

@lilinka88 a ešte prosím ta, teraz keby toto neriešim, tak materskú budem mat takú istú ako som mala, či tam sú tiež nejaké zmeny?

lilinka88
14. júl 2022

@laglag pokiaľ sa ti nemení zamestnávateľ a plynulé ideš MD-RD-MD, s tým,že nemáš žiaden vymeriavací základ,tak by druhá MD nemala byť nižšia ako prvá

laglag
15. júl 2022

@lilinka88 ďakujem ti za odpoved

laglag
15. júl 2022

@lilinka88 prosím ta a nevieš ako to je, keď teraz sa vlastne na hlasoval pravdepodobný príjem na sociálku pre tehotenské, tak potom to príde znova zamestnávateľovi ze ma nahlásiť pravdepodobný príjemný príjem pre materskú?

lilinka88
15. júl 2022

@laglag áno, na materskú sa nahlasuje zvlášť

laglag
15. júl 2022

@lilinka88 oka lebo už som sa s kontaktovala so zamestnávateľom a ze mi to navýši o 15%, len sme nevedeli ci príde ešte raz zo sociálky požiadavka na predpokladaný príjem