Navýšenie materskej

mirka3169
24. mar 2022

Dobrý deň. Som zamestnaná min. 270 dní, avšak by som si chcela navýšiť materskú. Je možné dať výpoveď, a platit si tých 90 dní najvyššie odvody kvôli materskej? Akože platit si dobrovoľne nemocenské poistenie ako nezamestnaná.alebo je to hlúposť ?

petamich
24. mar 2022

nie tak to negunguje 🙂 to maximalne DNP si musis platit minimalne 182 dni, aby sa ti z neho pocitala materska a k tomu este 90 dni najnizsiu sumu povedzme, "len" 90 dni plati iba ak by si zacala pracovat u noveho zamestnavatela a odpracovala minimalne 90 dni bez PN a OCR aj to za predpokladu, ze tak urobis pred porodom, ak by si tak urobila teraz a termin porodu by bol 2023, tak by sa ti pocital z roku 2022 (neviem ci uz si alebo nie si tehotna)

mirka3169
autor
24. mar 2022

@petamich jasné ja toto všetko viem, len účtovníčka mi tento "nápad" dala do hlavy, lenže asi tak to nefunguje 🙂 áno áno viem, 90 dní budem u iného zamestnávateľa

petamich
24. mar 2022

@mirka3169 myslim, ze aby bolo materske pocitane z DNP je potrebne si ho platit minimalne 26 tyzdnov ale nie som uplne expert a nechcem trepat a je tu velmi vela sikovnych dam, tak by som si dovolila oznacit @alenah31, ci ti nieco neporadi a ak nahodou som somarinu tresla, aspon ma opravi 🙂

mirka3169
autor
24. mar 2022

@petamich nevadí tieto všetky veci viem 🙂 len toto mi účtovníčka či náhodou to nemôže byť aj tak...

alenah31
24. mar 2022

@mirka3169 ako píše @petamich - 90 dní (bez PN a OČR) pre nový výmer materskej platí len v prípade nového zamestnávateľa kedy sa zo starého pripočítajú iba dni poistenia a nie dobrovoľného poistenia. Našťastie - takto by so systémom "vychcal" každý.

pandusica
24. mar 2022

@alenah31 a mozem sa prosim ja nieco spytat,ked vidim,ze sa vyznas. Od 02/2018 pracujem na dobu neurcitu,momentalne som na RD. V marci 2021 som uzatvorila dalsi pracovny pomer, ktory tiez stale trva, mozno bude ukonceny koncom marca. 8.4. nastupujem na druhu matersku. Rozumiem tomu spravne,ze vyska materskej sa bude pocitat z oboch tychto zamestnani. Ide o to,ze prvu som mala dost vysoku,no druhu pracu som vzala najma kvoli tomu,aby mi vysla maximalna materska. Dakujem

alenah31
24. mar 2022

@pandusica na to, aby ste mali nárok na materské z oboch PP treba mať v oboch splnenú podmienku 270 dní NP pričom sociálna poisťovňa pre výpočet materskej vám zráta oba vymeriavacie denné základy, ale ich súčet nemôže presiahnuť maximálny denný vymeriavací základ, takže aj keby vám vychádzala materská z oboch zamestnaní vyššia, dostanete len maximálnu možnú materskú 1x.

mirka3169
autor
24. mar 2022

@alenah31 ďakujem za odpoveď 🙂

pandusica
24. mar 2022

@alenah31 ano tomu maximu chapem,len v prvom PP som momentalne na RD, to znamena teda ze tych 270 dni mam splnenych,kedze som dostavala materske? v tomto mam trochu zmatok.

alenah31
24. mar 2022

@pandusica Ak PP trvá tak áno - dokonca ak pôjde o reťazovú materskú tá druhá nemôže byť zo zákona nižšia ako prvá. Potom už zostáva len čakať v akej výške bude druhé materské.

pandusica
24. mar 2022

@alenah31 dakujem velmi pekne

lenka155
4. jún 2022

@alenah31 dobry den prajem, chcem sa opytat ak som tehotna a o 3mesiace idem na matersku, ale zaroven ambulanciu v ktorej pracujem prebera novy majitel tak nemoze sa stat ze ma vyhodi? Pripadne moze ma vyhodit kedy?po materskej akonahle mi zacne rodicovska? Dakujem za odpoveď

lenka155
4. jún 2022

@petamich dobre tomu chapem?: ked som zamestnana, dam vypoved a budem si 90dni platit maximalne nemocenske neurobi mi to maximalnu matersku ale ak sa zamestnam inde na 90dni s vysokým platom tak uz mi vyjde maximalna materska?

petamich
5. jún 2022

@lenka155 ano - odporucam par dni dlhsie ako 90 dni, aby to SocPoist nevyhodnotila ako ucelove a musi to byt bez PN a OCR

lenka155
5. jún 2022

@petamich dakujem a aky je rozdiel ci si to platim sama alebo ze musim byt zamestnana?

petamich
5. jún 2022

@lenka155 aby vznikol narok na matersku z DNP, tak si ho treba platit dlhsie, musi trvat minimalne 26 tyzdnov (182 dni) - to by bolo privelmi jednoduche, tak by to potom robil kazdy, ze by si zaplatil najvyssie odvody sam "len tri mesiace" 🙂 zrejme rataju s tym, ze zamestnat sa ucelovo na tych 90 dni nie je az take jednoduche ale to len fabulujem

lenka155
5. jún 2022

@petamich jasne chapem,dakujem krasne za odpoveď