Navýšenie materskej

3. feb 2022

Dobry den, rada by som sa opytala ci sa da zvysit materska takym sposobom ze pocas tehotenstva zmenim pracu a zamestnam sa v inej firme za vyssi plat? Mam taku moznost ist pracovat k mamine do firmy ( kvetinarstvo) na 3-4 mesiace pred porodom aby mi vysla vyssia materska, z momentalnej prace by mi vysla len nizka kedze plat mam 600 e, tam chcem dat vypoved a ist k mamine, mamina by mi na tie 3 mesiace vedela dat plat okolo 1200 e, len neviem ci sa to da, citam tu na Mk ze ano, ale vsetko starsie prispevky, vdaka
Ps este taka vec, ze som po rodicivskej a zatial mam odrobenych iba 3 mesiace, je tam ta podmiemka 260 ci tak nejak odrobenych dni? Pocas rodicivskej som bola zamestnana
Vdaka

mima1
3. feb 2022

No da sa len uz neviem presne tie podmienky co k tomu este treba. Ja som sa tiez zamestnala pred nastupom na matersku musela som mat aspon 90dni odrobene a zmluva musela trvat potom

miskafilipkovab
3. feb 2022

@mima1 ja som tiez mala ze som musela makat bez pn v novej praci 3mesiace aby mi vysla plnohodnotna materska.
A tych 270 ci kolko je to dni musi byt tiez odrobenych nie?
Ja som bola od strednej skoly zamestnana stale.cca 4roky. Pred otehotnenim som menila pracu, mesiac som odrobila potom som ostala
a na pn kvoli rizikovemu, z prace ma vyhodili po troch mesiacoch.
Materska mi vysla minimum lebo som nemala odrobene spomínané tri mesiace /90 dni v praci bez pn. To su velke chytaky treba dat pozor

mima1
3. feb 2022

Neviem to 100% ale tusim tam bolo cosi 270dni za posledne 2r pred porodom si musela byt nemocensky poistena
Plus nova praca aspon 90dni bez PN a OCR.
@miskafilipkovab

miskafilipkovab
3. feb 2022

@mima1 ano ano, tak som to mala bez pn tie tri mesiace.

lenuska9999
3. feb 2022

Áno dá sa to. Musíš splniť podmienku byt za posledné 2 roky najmenej 270 dní nemocensky poistená. Ak ti oracovny pomer trval aj popri rodičovskej, počíta sa aj to obdobie, čiže 270 dní by ti vyšlo. Ak chceš aby sa materská počítala z nového pracovného pomeru, musíš odpracovať aspoň 90 dní bez PNky. Počítaj ale s tým, že na sociálnej poisťovni tiež nejedia seno a mamke môže prísť kontrola. Ako kontrola prebieha a co kontrolujú neviem. Hlavne daj pozor na to, aby mamka mala papiere v poriadku, zmluva bola podpísaná deň pred prihlasenim na sociálnu poisťovňu a odvody aby boli zaplatené načas, aby si tam nič nenasli a nemali čo vytknúť

andelka32
4. apr 2023

@miskafilipkovab ahoj aj sa ti podatilo tak zamestnat?

miskafilipkovab
4. apr 2023

@andelka32 ahoj, nechapem trochu