Nástup na rodičovskú z úradu prácu

19. aug 2020

Ahojte. Od 4.12. 2018 som bola na materskej, momentálne som RD. 30.8.2020 mi skončí pracovný pomer. Chcem sa prihlásiť na Úrade práce a poberať davku v nezamestnanosti.
1. Chápem správne, že vymeriavací základ bude môj príjem pred nástupom na materskú?
2. O rodičovský príspevok požiada otec dieťaťa. Nemôže nastúpiť na materskú, pretože potrebuje pracovať a zamestnávateľ nie je naklonený novej zmluve na inú poziciu. Aký bude mať rodičovský príspevok?
3. Viem, že môžem po vybratí dávky v neznamestnanosti znovu nastúpiť na rodicovsku dovolenku - budem mať naďalej vyšší rodičovský príspevok?
Veľmi dakujem zdatnym za objasnenie.

alenah31
20. aug 2020

1. áno - pokiaľ si nemala počas MD a RD žiadny iný príjem. Inak o podporu môžeš požiadať do dvoch rokov od ukončenia PP
2. otec bude mať nárok na RP vo výške 270€ - keďže mu nebola priznaná materská (je jedno či má nárok alebo nie, nepožiadal o ňu) nebude mať nárok na ten vyšší RP.
3. áno môžeš sa znovu prihlásiť na RD s tým, že tvoj RP bude ten vyšší rovnako ako pred evidenciou na ÚP.

autor
20. aug 2020

@alenah31 ďakujem veľmi pekne za odpoveď. K tej 1. otázke mi napadlo, že som počas RD mala 2x príjem cez prikaznu zmluvu. Ovplyvní to niečo?

draik
20. aug 2020

1. Dávka sa počíta z príjmu v období 2 rokov pred zaevidovaním, z ktorého boli platené odvody na PvN.

ukulela
20. aug 2020

Podporu môžeš poberať aj po skončení RD (myslím, over si to). Neprišli by ste tak o vyšší RP.