Nástup na materskú počas ochrannej lehoty

veronika342
22. sep 2020

Ahojte ☺️ v zamestnaní som pracovala od 16.8.2018. Od marca 2020 som na rizikovom tehotenstve. 16.8.2020 mi nepredlzili zmluvu, cize som nezamestnaná, ale som stále na pn. Od októbra mám ist na matersku a mam asi tisic otazok a neviem na koho sa mam obratit. Je tu niekto, prosim, co bol v rovnakej situacii ako ja a mozem sa mu ozvat?

zuzkaa1991
22. sep 2020

@veronika342 ja som bola v takej istej situácií....ostan na pn az po matersku ;) po materskej vybrat podporu ak máte na to narok (bohužiaľ ja som nestihla kedze som plánovala po rodičovskej resp po3.r. dietata) takze mi prepadla a po podpore nastupit na rodičovskú ;)

veronika342
autor
22. sep 2020

@zuzkaa1991 dakujem za radu, urobim to tak ☺️ a co sa tyka ziadosti o materske, sestricka u lekara nevie koho ma uviest, ze si od neho ziadam matersku. Ci byvaleho zamestnavatela alebo urad prace (ale tam nahlasena nie som, kedze som stale pn). Zaroven ja si sama posielam ziadost o matersku alebo mam kontaktovat byvaleho zamestnavatela? Mam z toho riadny gulas.

zuzkaa1991
22. sep 2020

@veronika342 ja son pn posielala stale na danu socialku kde mal zamestnávateľ adresu na konci mesiaca na materskú si nepamätám co pisal lekar asi byvaleho zamestnávateľa alebo skuste zavolat na soc.a opýtať sa co napísať ja tiež nikde nie som zatiaľ nahlasena kedze mala ma 2r. Mam len výpoveď co mam odniesť az po rodičovskej

veronikaszabova
22. sep 2020

@veronika342 matersku ziadas od socialnej poistovne, nie od zamestnavatela.
A nezabudni, ze na matersku musis nastupit 6t pred porodom (nie 8)

veronikaszabova
22. sep 2020

A k tej podpore - o podporu poziadaj do 2r od skoncenia PP (ak teda splnas podmienku, co neviem 🙂 ).
Muz moze poberat matersku, pripadne RP.

veronika342
autor
22. sep 2020

@veronikaszabova ano to viem, len sestricka mi dala za ulohu zistit koho ma uviest do nejakej kolonky. Ostala som zaskocena, lebo som dufala, ze uz s tym ma skusenost a bude vediet ona poradit a nie, ze ja mam teraz zistovat. Asi skusim zavolat do socialnej, pripadne este byvalemu zamestnavatelovi :/

esyco123
22. sep 2020

@veronikaszabova Akože nevieš. Pracuje v danej firme od 16.8.2018 - t.j. má splnenú hlavnú podmienku nároku na podporu v nezamestnanosti. 🙂

lienocka2808
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
veronika342
autor
23. sep 2020

Posielam info aj pre iné, keby raz nájdu danú diskusiu 😊 volala som na sociálnu a veľmi príjemná pani mi všetko vysvetlila. Do tej kolónky zamestnávateľa nemám uvádzať nič, som v ochrannej lehote a im to už systém ukáže a žiadosť o materskú + ukončenie pn mám poslať rovno im 😊

pavlinaant
24. sep 2020

@veronika342 na koho sa obratit? Logicky na Soc. poistovnu kedze to vyplaca ona. Jedine oni ti zodpovedaju vsetky otazky spravne. Je rozdiel ked si zamestnana, je rozdiel ked si PN a je rozdiel ked si v menila pracu atd.....kazdy pripad je individualny a z toho co si popisala ti vela neporadi nikto.

pavlinaant
24. sep 2020

@veronikaszabova to by nemal mat vplyv ci nastupi 6 alebo 8. Mne dala 8 a na socialke povedala ze je vsetko v poriadku. Tiez som vedena na UP ako nezamestnana a som v ochrannej lehote..

esyco123
24. sep 2020

@pavlinaant Len pozor na to či ti aj naozaj správne poradia - teda jedine vtedy ak ti to dajú "čierne na bielom". Inak ti tetuška môže povedať čo len chce a veľakrát zavádzajú alebo nevedia a radia nesprávne. Vlastné bohaté skúsenosti. Bohužiaľ. Čiže SP je posledná inštitúcia kde by som sa išla radiť.

esyco123
24. sep 2020

@pavlinaant V OL len 6 týždňov pred TP.

veronikaszabova
24. sep 2020

@pavlinaant ide z ochrannej lehoty, nemoze ist 8t pred porodom. Ale 6t.

veronikaszabova
24. sep 2020

@pavlinaant tak som ti to aj vyhladala, aby si si nemyslela, ze trepem hluposti.

pavlinaant
24. sep 2020

@veronikaszabova toto co ste napisali a poslali neplati, pozrite si co je uvedene priamo na stranke Soc. poistovne. Je uplne jedno kedy nastupi. Od dna nastupu sa jej ochranna lehota proste konci a pobera matersku. Den porodu sa neda presne na 100% urcit. Nikde socialna poistovna neuvadza, ze nemoze nastupit aj skor. A tak isto nikde neuvadza co sa stane ked nastupi skor. To mi bolo povedane aj telefonicky aj osobne priamo zo soc. poistovne od roznych ludi.

veronikaszabova
24. sep 2020

@pavlinaant ale plati.

@draik @ivkazba @zalka kto ma pravdu??

pavlinaant
24. sep 2020

@veronikaszabova tak to ma potom pekne o*ebali v poistovni. Dakujem za info. Zavolam si tam a prezistim.

ivkazba
24. sep 2020

@veronikaszabova platí čo píšeš, z ochrannej lehoty sa nastupuje 6 týždňov pred TP

@pavlinaant posielam link, na konci strany je na stiahnutie dokument "najčastejšie otázky mamičiek", kde hneď v prvom odstavci je písaná táto info, Žiaľ, nepresné údaje získané priamo od pracovníkov SP nie sú ničím výnimočné.
https://www.socpoist.sk/otec-a-materske/1293s

pavlinaant
24. sep 2020

@ivkazba @veronikaszabova teraz som volala s pani na socialke a tera prislo sa na to, ze oni mi to schvalili aj 8 tyzdnov z ochrannej, lebo kolegina si nevsimla datum a o takejto info ani nevedela 😂 tak si myslim ze sme sa dnes obydve dozvedeli nieco nove 😀 ale akoze ked nahodou Dr. napise datum na 8 tyzdnov, netreba chodit na socialku, oni si to prehodia samy, netreba ziadny novy papier, ze len to v systeme prepisu. 🙏

esyco123
24. sep 2020

@pavlinaant Pýtaj si to písomne.

veronikaszabova
24. sep 2020

@esyco123 presne tak. Do telefonu jej mozu povedat co chcu.
Zakon vsak nepusti.

pavlinaant
24. sep 2020

@veronikaszabova esyco123 povedala ze mi to posle postou. Tak to nastastie bude oficialne. Ale akoze prava ruka nevie co robi lava 🤦‍♂️

monulienka47
21. okt 2020

A čo v prípade ze neporidim na termín, ale budem prenášať? Ma to neaky vplyv?

hanka1505
12. mar 2021

@veronika342 ahoj, dakujem za tvoju info 🙂 som v rovnakej situacii a dakujem za usetreny cas tvojou dopovedou 🙂 nemusim nikam volat 🙂 tamze len si nechala prazdnu kolonku a bolo to ok ano ? len pre istotu 🙂

veronika342
autor
12. mar 2021

@hanka1505 áno všetko bolo ok. Akurát ešte som sa bola prihlásiť v sociálnej ohľadom platenia dôchodku. Mala som šťastie, že som si o tom našla info, že v takomto prípade akom som bola ja sa mám zahlásiť. Inak by sa mi nerátali roky.

hanka1505
12. mar 2021

Super, ďakujem, ano to viem veru 🙂 ďakujem pekny den este 🙂