Nástup na materskú po uplynutí rodičovskej dovolenky

bleelka
29. jún 2011

Ahojte, nikde som nenasla odpoved na moju otazku, tak budem rada ak mi pomozete a budete vediet poradit. Ako je to v pripade, ak nestihnem nastupit na matersku dovolenku s druhym dietatom pocas rodicovskej s prvym? Planujeme druhe dieta a zaujima ma ci budem mat narok na materske a zaroven ci mi budu v praci drzat miesto aj nadalej ak napr. nastupim na matersku dovolenku ked bude mat prve dieta 3.5 roka, teda uz nebudem poberat rodicovsky prispevok. V socialnej poistovni mi povedali, ze oni pracovno-pravne vztahy neriesia a teda ak mi bude trvat prac. pomer u zamestnavatela, narok na materske mi vznikne. Otazka ale je, ci ma automaticky zamestnavatel nemoze prepustit ked sa do 3 rokov nevratim. Ak by som ale otehotnela a napr. o 3 mesiace to zamestnavatelovi oznamila, co by bolo este v case rodicovskej, zacala by mi plynut ochranna lehota a nemohol by ma prepustit? Prosim poradte ak viete ako je to s materskou a prac. pomerom ak sa dalsie dieta narodi po 3 rokoch od prveho a medzitym sa do prace nevratim. Velmi dakujem za rady!

lenka311
29. jún 2011

@bleelka Nie nemôže, susedka v našom baráku má takto po sebe tri deti, už je vlastne 8rok doma. Vždy porodila pred koncom RD. Zamestnaná stále je a vždy jej znova dali materskú a potom rodičovský.
A ak by si otehotnela tak, že už Ti končí rodičovská a ešte si neporodila, môžeš ísť medzičasom na rizikové tehotenstvo, prípadne ak sa budeš na to cítiť do práce do nástupu znova na materskú a ani vtedy Ťa zamestnávateľ ako tehotnú pokiaľ maš zmluvu na dobu neurčitú vyhodiť nemôže...
Takže tak... 😉 😉 😉 😉 😉

bleelka
autor
29. jún 2011

dakujem lenka, takze ak to nestihnem, tak jedine nastupit ako tehotna na par mesiacov, alebo rizikove...

bleelka
autor
30. jún 2011

no a kedze rizikove si sama vymysliet nemozem a nastupit ako tehotna mi nepride moc ferove, resp. zamestnavatel mi to potom po dalsom nastupe moze zratat a prepustit ma, zostava mi jedine, stihnut to v regulernom case, t.j. porodit alebo nastupit na matersku kym bude mat prve dieta 3 roky , teda este pred skoncenim rodicovskej ☹