Nástup na materskú dovolenku po maródke

ingrid78
2. feb 2013

Ahojte, potrebovala by som poradit ohladom nastupu na MD . Kedze som posledny mesiac na PNke, neviem, ci mam ist na MD v 32. alebo 34tyzdni, lekar tvrdi, ze v 32, ale nie je si celkom isty, a neviem, co je vyhodnejsie.

lucka_o
2. feb 2013

ak si platis DNP tak az v 34, pretoze pri nastupe na predcasnu nemas narok na matersku z DNP, vraj sa to na nu nevztahuje. tak som to pocula ja

kkl82
2. feb 2013

materska sa vyplaca vzdy rovnaky pocet tyzdnov, takze skorsim nastupom sa len ukratis o peniaze. v podstate zalezi len a len od vysky tvojej PN-ky. ak je vyssia ako normalny rodicovsky prispevok (197 eur), tak samozrejme chod az v 34. iba v pripade, ak by si mala velmi nizku PN-ku, tak sa ti oplati ist uz v 32. tyzdni.

ingrid78
autor
3. feb 2013

Dakujem pekne za rady. DNP si neplatim, takmi to bude asi jedno, koli 2 tyzdnom nebudem stresovat 😉

moon1979
3. feb 2013

@lucka_o máš mylné informácie, jedine ak by mala neaktívne DNP teda ukončené a mala by nastúpiť na MD v ochrannej lehote, tak vtedy je podmienka, že musí nastúpiť na MD presne 6tt pred pôrodom, z aktívneho poistenia môže nastúpiť aj skôr ak má splnenú podmienku 270 dní DNP za posledné 2 roky ....

@ingrid78
ak si na PN tak kludne nastúp na MD v 34tt ... nebudeš aspoň čerpať zbytočne skôr MD 🙂 a dostaneš zaplatenú aj PN 🙂

ingrid78
autor
3. feb 2013

Lenze lekar mi tvrdi, ze ked som na PN tak musim ist logicky na skorsiu MD ktora je zo zdrav. dovodov, ze vraj si nemozem len tak vyberat, neviem sa dopatrat, ci je to niekde presne napisane, lebo sa mi to nezda co hovori

bebiss
3. feb 2013

ja som bola na PN celé tehotenstvo a na materskú som nastúpila až od 34. týždňa... a nikto s tým nemal problém 🙂

lufia
3. feb 2013

@ingrid78 no ja osobne som bola PN takmer od zaciatku tehu 🙂 a na matersku ma dr.vypisal od 34tt takze vobec to nie je tak ze musis nastupit na matersku skor zato ze si pn to je blbost...

janie80
3. feb 2013

@ingrid78 ja som na PN od cca 10tt a na MD nastupujem 8.2., teda po ukoncenom 34tt... Doktorka so mnou ani neriesila, ci 32tt alebo 34tt... Cize automaticke to nie je, ze ta musi vypisat skor...

petronela919
5. feb 2013

@janie80 a to si vkuse od 10tt na PN alebo si aj prerušovala, pytam sa preto leb ja som ešte len 2 mesiac a neviem ako je to s predvolavanim pred posudkoveho lekara v soc. poistovni. v pripade že mam PN u gynekloga.. lebo u obvodneho nemožeš marodovať dlhšie ako 2 mesiace vkuse myslim lebo potom už predvolavaju

janie80
5. feb 2013

@petronela919 vkuse... PNku mam od zenskej a nikto ma nikam nevolal... Diagnozy spojene s tehotenstvom asi funguju v inom rezime ako ostatne, kedze tehu sa raz skonci a ta zena ide na MD...

petronela919
5. feb 2013

oki dik

jarhal
15. feb 2013

ak mozem prispiet,
tak mna moja gynekologicka teraz vo stvrtok v 32tt chcela vypisat z marodky a vypisat tlaciva na matersku...
ale ja som si vsimla ze v tehotenskom kalendrai mam urceny termin v 34tt.
preto som sa spytala ze preco? a ona ze ako chcem....
ak nechcem tak mozem neskor.... tak som zapochybovala lebo nevyznam sa v tychto veciach
poobede som zavolala do soc.poistovne spytala som sa ci ma na nieco vplyv nastup na matersku....
bolo mi odpovedane ze ak som zamestnana tak mozem si vybrat 6 alebo 8 tyzdnov pred terminom porodu
ale ak by som bola nezamestnana tak 6 tyzdnou pred porodom.....

kika1981
15. feb 2013

je to jednoduché, dá sa aj v 32 aj v 34 tt., je to uplne jedno kedy sa dás vypysat na MD, ak skor začneš skor ukončíš, al. opačne, neskor začneš t.j. 34 tt. pred term. porodu, neskor aj ukončíš, je tam rozdiel len 14 dní. V podstate je to uplne jedno, ale ja by som zvolila možnosť b.) t.j. 34 tt. a dovtedy byt na PN

jarhal
15. feb 2013

@kika1981 tak som sa dufam rozhodla dobre......
a plati sa za tlacivo? lebo ja si stale platim 2e za marodku aj za pokracovanie marodky z mesiaca na mesiac.... ato som na pn od12tt..
a nikde som nenasla cennik u nej..
ked som sa pytala sestricky tak nevedela ze od niekoho berie od niekoho nie...

kika1981
15. feb 2013

@jarhal to je veru velke svinstvo, zalezi len a len na doktorovi, oni sami si určia ceny, cenníky, žial sme na SR, ja neplatím nič, ale som si za dobre s dokim tak možná preto, ale za vypisovanie na MD sa niečo platí, neviem či nie 10 Eur, u nás som to čítala v čakárni je vycapený cenník a tam to bolo

jarhal
15. feb 2013

@kika1981 tak dakujem...myslela som si ze to bude viac....
co uz....asi preto ze som bola zamestnana..,ale tiez som bola s nou zadobre od zaciatku a brala stale ..potom ked som odmirtla ist na morfologiu kam ma poslala k sukrom nicke tak sa pristup zmenil....
ale tak platila som za sono najprv 20eur v16tt
v 20tt som platila 30eur
a na dalsie sono z dovodu gen.ochorenia.a ze ma posilela prave ona tak chceli 40eur..
a to ma dostalo lebo nemal som pri sebe tolko ..tak som zavolala znamej v nemocnici a tam mi to sono urobili zadarmo...vraj to preplac apoistovna...
a to si mala vidiet ako gyn.reagovala..chodite na sono kade tade.... a tak som sa dozvedela v 30tt ze ma neposiela ku sukromnej a tak mi urobila ona ale za poplatok hned ma upozornila.....
az mi zabehlo ci mam tolko v penazenke.... ale tak mala som nastastie..inak by som sa hanbila...a sestricky som sa pytala to fakt sa plati a ona ze niekto ano niekto nie..tiez nechape podla coho vybera ..ale nevypisuje ani ziadny doklad hned kesovka

matozazzo
15. feb 2013

@jarhal Na tvojom mieste zmenim gynekologa... Je to svinstvo, ze takto pyta za vsetko peniaze, a hlavne, ze od niekoho ano a od niekoho nie...

kika1981
15. feb 2013

@jarhal - huuuuuuu tak ja takéto nemožem ani počuť, urobila by som tam riadny škandál asi, al. poslala na nu kontrolu za toto, však to je korupcia ako hovado...zrejme ani sestrička nechápe kde je sever, ale cenník je povinné mat vonku, aby to kazdý mohol prečítať, druhá vec musí dať potvrdenie o zaplatení, ak nie pekne si vypytaj, na to máš plné právo . Ale chápem ak nechceš robiť galiby, ona je aj tv. porodníčka ?

jarhal
15. feb 2013

@kika1981 no porodnicka nie.. nebude ona nerodi....
ale je mi neprijemne si vypytat potvrdenie..zataial....lebo som ratala aj s jej pomocou..ze ak by mi prisla kontrola tak zo soc.poit ze som na marodke tak som si myslela ze by ma kryla....vies ak si ju znepriatelim tak by ma mohla aj poslat niekam .... ale dala mi vychadzky 2x 2hod denne
ale tak ja som si ju na doporucenie kamosiek vybrala....ale tak oni ju pocuvli vo vsetkom a su spokojne...
ja som sa len raz neriadila podla nej ☹
a pytal som sa na porodnicu ci ma nejaky nazor? tak odvetila ze ved to mate dnes jedno kam si vyberiet e rodit tak budete...a hned sa pytala na odber pupocnik.krvi.....aj to som odmietla ale nepovedala len.... nic dobre....
a pohlavie ? tak sa oborila ..vas nema zaujimat co to bude..ale ci bude zdrave....aj ja ved dobre...som sa len spytala..ked robila sono v 30tt
no ale nakoniec pri vysetreni dlhsie nevravela nic az som panikarila ze ci vsetkoO.K.
a ona a co ste si myslela co to bude? ..a ja tak ticho ze dievcatako....
a ona...no tak to bude dievcatko..az mi slza vyhrkla... 🙂

kika1981
15. feb 2013

@jarhal počítam je to tvoj prvý porod, lebo ja by som to určite neakceptovala, takyto postoj ... a to ta kvoli čomu posielala na morfologiu ? Ona by Ti mala vyhovieť vo všetkom, ja by som určite zmenila gynekologa, hned v momente, a ked tak aké problémy ti vie narobit ? Pošle na teba kontrolu, radšej by som si dodržiavala vychádzky, ver tomu ked je doki trochu norm. tie vycházdky dostaneš od každého ... aj to že ta budú kryt, ak je normalny ovšem ...

jarhal
15. feb 2013

nie treti... ale tak predosla doki uz nerobi...ale bola horsia....
som rada ze som to pri nej pri druhom porode prezila.... ak nie sestricka tak si nic nevsimne....

kika1981
15. feb 2013

@jarhal - takže by si mala mať skúsenosti na porovnanie, ja by som ju poslala kade ľahšie určite ... nikdy neporovnávaj k horším ale k lepším 🙂
ale do budúcna držím palce, nech to dobre dopadne podľa tv. očakávaní

patricio
15. feb 2013

@ingrid78 ahoj ja som tiez isla z PN na MD. PN som bola 4mesiace a isla som normalne 6tyzdnov pred terminom. Podla mna je hlupost ist skor.