Nástup na materskú dovolenku

nikk3y
2. nov 2023

Ahojte,
viete poradiť? Z vl.skusenosti? Mám 2 termíny pôrodu (rozdiel 4 dni) čiže , teraz neviem podla akého sa mám riadiť , do SP som posielala potvrdenie s tým neskorším dátumom..

Nástup na MD mám o 4 dní skôr/neskôr podľa toho ktorým sa riadim... 😒 čiže aj koniec MD o to dlhšia alebo kratšia...
Vedeli ste sa s Dr. Dohodnúť na neskoršom nástupe podľa toho neskoršieho termínu? (Iný Dr. Mi počítal o 4 dní neskôr ako tento, pracujú dvaja v jednej ambulancií)

Áno napíšete že nástup na MD je 6-8tyzdnov pred pôrodom, to všetko viem 😊 len datumovo tam mám posun o tých 4 dní 🙂
Podľa neskoršieho TP by som 6tyzdnov PP šla v decembri presne 25.12 (8tyzdnov - 11.12)
Podľa skorsieho TP by som šla 6tyzdnov - 21.12 (8tyzdnov - 7.12)
🙄🙄 čiže dátumy viem, len ci ste sa vedeli dohodnúť na termíne nástupu podľa iného termínu (ak ste mali 2 terminy)

Ďalšia otázka: priateľ nastupuje na MD tiež v deň pôrodu mi to vychádza ako tak narovnako, že obaja ukončíme MD spolu 🙂
Čo musí vybaviť?
Mesiac pred nástupom oznámenie zamestnávateľovi a ďalej?
Ďakujem pekne za odpovede 🍁



)

wejuska7910
2. nov 2023

@nikk3y a v knizke mas aky datum?v prvom trimestri na velkom sone mas aky datum?

mogaa
2. nov 2023

ak si na PN tak materskú ti vypíše 8týždňov pred pôrodom

nikk3y
autor
3. nov 2023

@wejuska7910 no ten skorší dátum mám v knižke ale to tento Dr.dopisoval až v 23tt keďže som prešla ku nemu 😏 predtým som tam nič nemala

nikk3y
autor
3. nov 2023

@mogaa niesom pn idem z RD na MD

wejuska7910
3. nov 2023

@nikk3y tak sa ho opytaj na najblizsej poradni ako to je vlastne,ale skor by som povazovala ten druhy

nikk3y
autor
3. nov 2023

@wejuska7910 až v decembri týždeň pred nástupom na MD 🫣no snáď nejako to vydá 🙂

wejuska7910
3. nov 2023

@nikk3y a naco to vlastne potrebujes?

nikk3y
autor
5. nov 2023

@wejuska7910 ako čo načo potrebujem? 🤔😶

judit47
5. nov 2023

@nikk3y pyta sa preto ze materska je 34 tyzdnov je je jedno ci porodis v 38tt alebo 41tt.

nikk3y
autor
5. nov 2023

@judit47 to ja viem ale otázka bola iná🙂 viem koľko trvá MD 🙂 Podľa všetkých kritérií🙂 len som chcela vedieť ci má tú nejaká maminka skúsenosť s tým, keď mali 2 termíny, že podľa ktorého sa "oficialne" riadili či už Dr./zamestnavatel/atď 🙂 a hej či už nastúpim skôr alebo neskôr potom pri konci o to viac dni alebo príp. Menej dní budem mať 🙂 ale jeden termín nástupu mám presne na sviatky tak, aby som vedela dopredu pobehať vybaviť, zaslať všetko čo treba 🙂 a keďže je ešte aj priestupny rok tak o deň skončí MD skôr🙂 a po pôrode sa berie materská tých 28tt to viem 🙂

judit47
5. nov 2023

@nikk3y ak priestupny rok,proste je to 34 tyzdnov je jedno ci zacne pondelok 28.2 alebo 31.12 piatok je to presne 34 tyzdnov.

Ano na termine sa vies dohodnut zvycajne je to 6 tyzdnov ale vie to posunut lekar s nim sa dohodni. To co napise lekat sa dava v zamestnani a posiela na socialku. Obvykle je smerodajny datum z 20tt prehliadky

lilinka88
5. nov 2023

Lekár väčšinou vychádza z toho dátumu, ktory je v knižke. Ten je určený podľa poslednej menštruácie. Je prirodzené,že neskôr sa dátumy mierne líšia,ale zväčša čo mám skúsenosť, lekár udáva ten prvotný dátum. Ty sa môžeš rozhodnúť či chceš nastúpiť 8-6 týždňov pred termínom, kedykoľvek v tomto rozmedzí... Pokiaľ mastupujes takto štandardne, materská je 34 týždňov od nástupu, bez ohľadu na pôrod

nikk3y
autor
6. nov 2023

@judit47 dobre ďakujem toto som chcela vedieť 😇

nikk3y
autor
6. nov 2023

@lilinka88 ďakujem pekne 😇

nikk3y
autor
6. nov 2023

@lilinka88 chápem ďakujem, len to ze oba termíny mali byť podľa MS keďže aj prvý Dr. Vedel kedy čo a ako a on si to ešte aj počítal a povedal mi to od 8tt do 15tt stále ten istý dátum neskorší 🙂 tak či tak idem až o mesiac k Dr. Musím poriesit aby som si stihla vybaviť vôbec nástup na MD a ukončenie RD a všetko okolo 🙂

lilinka88
6. nov 2023

@nikk3y veď zavolaj svojmu dr,že potrebuješ do práce nahlásiť nástup na materskú, tak že podľa ktorého termínu sa máš riadiť