Nástup na materskú dovolenku

nikk3y
21. aug 2023

Ahojte, kedy najlepšie nastúpiť na MD? skôr alebo neskôr ? 🙂
8tyzdnov - 11.12.23
6tyzdnov - 25.12.23
ak by som šla skôr mala by som viac dní MD a RP
ak neskôr tak MD za pár dni plus RP ale MD by mi mala končiť podľa lehotníka cca 19.8.24 čiže budem mať menej dní na MD a plus RD

tak otazka znie ak sa mýlim tak ma opravte prosím 🙂
výhodnejšie je ak nastúpim skôr a potom pri konci MD sa mi to vlastne vykompenzuje? 🙂 ďakujem za rady 🙂

P.S. : rovno sa spýtam, aby som nemusela viacej otázok tvoriť-
nástup otca na MD zo staršou ako to funguje? lebo na nete píšu že najskôr 6tyždnov po narodení ale to asi platí ak by šiel s babatkom? či sa mýlim? lebo tuším otcovia majú kratšiu MD 🙂 cca 28tyzdnov? 🙂 tak nevadí ak by nastúpil po narodení druhého dieťata cca o týždeň zo staršou? aby mu to vyšlo (aby poberal zároveň so mnou 🙂

Veeelmi pekne ďakujem ❤❤❤

sun_shine_2020
21. aug 2023

@nikk3y ahoj, nastup na matersku - s tym ti neviem poradit (hod si to do excelu kolko mas matersku na den a uvidis kolko to bude v sumare, nic lepsie mi nenapada😁)
Nastup manzela na MD - muz ma MD 28 tyzdnov, cize najskor sa rozhodni ty kedy chces nastupit ci 6 alebo 8 tyzdnov, podla toho pozri kedy ti bude koncit MD, cize od toho datumu daj minus 28 tyzdnov.
Opravte ma ak sa mylim.

andrea_82
21. aug 2023

Neviem uplne, ci ti rozumiem, ale je jedno, kedy nastupis na MD, o ziadne dni neprides. Materske sa dostava 34 tyzdnov od nastupu. Takze ked nastupis neskor, budes ho dostavat dlhsie. Ak nastupis skor, tak ti skonci o 2 tyzdne skor a rychlejsie prejdes na rodicak.

sun_shine_2020
21. aug 2023

@andrea_82 nastup na MD riesia zvycajne zeny ak im vychadza koniec MD a zaciazok RD na prelome mesiacov, napr: ak nastupim skor na MD, tak mi bude koncit 29.4., cize dostanem za 29 dni matersku a za zvysne dni v aprili plny rodicak. Ale to si kusi kazdy preratat ci sa mu to oplati atd...

andrea_82
21. aug 2023

@sun_shine_2020 ano, s tymto sa da spekulovat, ked to preratas. Ale autorka pise len jeden termin, kedy jej ma koncit MD, takze podla mna si mysli, ze o tie 2 tyzdne pride.

sun_shine_2020
21. aug 2023

@andrea_82 aha, jasne, ano 🙂

nikk3y
autor
21. aug 2023

tak matersku si neviem vypocitat kedze neviem kolko bude na den ale kedze ide o retazovu tak sa to tam bude pocitat inak ako som čítala ale jedno je jasné že nebudem mať nižsiu ako prvú čiže tak či tak je to fajn 🙂 a tak mne hlavne šlo o to že ak nastupim skôr skonci skôr a za ten mesiac budem mat menej dní zapocitanych do MD neviem ako to inač vysvetliť 🙂 ... a nemusi cakat po pôrode babatka? tych 6 tyzdnov?

mamina7070
21. aug 2023

@nikk3y nemusis cakat sest tyzdnov to plati pre babetko nue pre starsiu teoreticky mozete na MD nastupit obaja v rovnaky den

nikk3y
autor
22. aug 2023

@mamina7070 dakujem za odpoveď 🙂

zdenkak87
22. aug 2023

@nikk3y ja nastupujem napr na MD 4.9. Co je u mna 7 tyzdnov pred porodom a muz nastupuje v ten isty den so starsim - bude mat necele 2 roky. Len si nezabudni dat ziadost o odnatie rodicovskeho 😊

nikk3y
autor
24. aug 2023

@zdenkak87 ďakujem mám to v mysli všetko 😀len dúfam že nezabudnem 🙂 normálne písomne na úrad pod ktorý patrím z dôvodu nástupu otca na MD ? 🙂 toť vše 🙂? a už len dúfať že stihnú do toho dňa kým nastúpi na MD 🙂 tak ale po zvážení sme si povedali že nastúpi 09.02.24 a malo by mu to vyjsť na toho 09.09.24 keď malá bude mať 3 roky presne 🙂 ale tak či tak mi to nebude vychadzať s mladším 🤷‍♀️ kedže podľa lehotnika mi ma MD končiť nejako 19.8 🙈 tak potom neviem co toho 10.09.24 🤔🤔 snad sa to nejak vyrieši 🙄