Nástup na materskú dovolenku

ivanak149
1. aug 2023

Chcem sa spýtať. 8.10 by som mala nastúpiť na MD (TP 19.11) ale ja som doma na RD so starším synom.
Podľa lehotniku by mi malo vychádzať skončenie MD 2.6 to znamená že 2dni dostanem MD a plus rodicak (v júly na účet za jún).
Ako sa mi lepšie oplatí ísť na MD ? 8 alebo 6tyzdnov pred očakávaným dňom pôrodu? Viem nejako ovplyvniť aj to koľko peňazí mi príde potom v júly za jún? Pri prvom som sa nad tým nezamýšľala na MD som išla normálne 6tyzdnov pred pôrodom.
Keďže mne je to vlastne jedno lebo doma som tak či tak takže jedná sa mi len o to že ak sa dá nejako financne tomu pomôcť. Ďakujem za rady

andrea_82
1. aug 2023

@ivanak149 podla mna je to uplne jedno. V tomto pripade o nic neprides ani neziskas. Ked nastupis neskor na MD, neskor nastupis aj na druhy rodicak. Tie 2 tyzdne materskej si proste len z casu pred porodom prenesies na cas po porode.

ivanak149
autor
1. aug 2023

Aha ja som myslela že MD mi bude končiť tak či tak v ten dátum. Čiže jediné čo by som dosiahla keby nastúpim skôr o dva týždne teda osem týždňov pred že MD mi bude končiť aj o dva týždne skôr čiže niekedy v polovici júna ?

andrea_82
2. aug 2023

@ivanak149 ano, presne tak podla mna

mogaa
2. aug 2023

@ivanak149 myslím že materská trvá určitý počet týždňov.....takže je jedno či na ňu nastúpiš 6-8 týždňov pred termínom....

luliu
2. aug 2023

@ivanak149 je to absolútne jedno

ivanak149
autor
2. aug 2023

@mogaa to som si aj myslela. Že je jedno či pôjdem skôr alebo neskôr jednoducho bude trvať rovnako ale v tom prípade ak nastúpim 8tyzdnov nekončia by 2.6 ale o dva týždne skôr