Nástup na materskú a ukončenie pracovného pomeru

5esicko
3. nov 2015

Ahojte, chcela by som sa opýtať...na MD nastupujem 19.12.2015 a pracovný pomer mi skončí k 31.12.2015..od 1.1.2016 sa teda musím hlásiť na úrade práce keď vlastne budem nezamestnaná?? alebo počas materskej netreba? po materskej by som rada pokračovala na rodičovskej dovolenke, potom sa mám na koho obrátiť? keby som ešte zamestnaná, tak logicky na zamestnávateľa, ale v tomto prípade....na sociálku? pardón za otázky, ale som 1x tehotná a netuším ako to "chodí" a skončenie PP mi to celé skomplikovalo....ďakujem za prípadné rady! 😉

moni244
3. nov 2015

@5esicko aj keby si bola zamestnana, prechod na rodicovsky riesis ty sama na urade prace, zamestnavatel s tim nema nic, na rodicovsky ma narok kazda matka do 3 rokov, nezalezi, ci je zamestnana

5esicko
autor
3. nov 2015

@moni244 Dakujem...a co sa tyka toho, ze budem nezamestnana..s tym mi nevies poradit? ci sa musim zaevidovat na UPSVaR...

moni244
3. nov 2015

@5esicko to neviem

alenah31
3. nov 2015

@5esicko Tebe nevniká z PP nárok na MD ( 270 kal. dní za posl. 2 roky aktívne nemoc. poistenie)?? Pokiaľ nie tak 19.12.2015 ostávaš doma(to je 6 al. 8 týždňov pre pôrodom) 31.12.2015 ti končí PP, 1.1.2016 sa eviduješ na ÚP až do narodenia dieťaťa alebo pôjdeš na PN - kľudne aj toho 19.12.2015 do pôrodu (a neeviduješ sa na ÚP), po narodení dieťaťa ideš na ÚPSVaR kde požiadaš o RP a PnD + Príspevok pri narodení (28 dní po narodení), automaticky by ťa mali vyradiť z ÚP. Deň po o ukončení RD ak nebudeš mať prácu eviduješ sa na ÚP.

5esicko
autor
3. nov 2015

@alenah31 u tohto zamestnavatela pracujem od 1.1.2012, takze ano, vznika mi narok 🙂 ale k tomu 31.12.2015 u neho koncim...takze v tomto pripade plati pre mna rovnaky postup ako si napisala? musim sa dat vypisat na PN? resp. mozem byt subezne vypisana na PN a zaroven na MD? to som nevedela...alebo sa ma to cele netyka, lebo som u zamestnavatela pracovala dostatocne dlho? 😨 pardon, ze sa tolko vypytujem, ale mam v tom chaos 😀 🙂

alenah31
3. nov 2015

@5esicko Nie nemusíš ísť na PN🙂 Ja som myslela, že nemáš nárok na materskú. Normálne si dáš v práci potvrdiť žiadosť o materské, to donesieš na soc. poisťovňu, od 19.12. normálne budeš na MD, z ktorej potom plynulo prejdeš na RD, o ktorú požiadaš na ÚPSVaR až do dovŕšenia troch rokov dieťaťa. Potom buď nastúpiš niekde do práce alebo sa zaeviduješ na ÚP resp. zostaneš na neplatenej RD do dovŕšenia 6 rokov dieťaťa. PP budeš mať normálne ukončený k 31.12.2015 - to na teba už vplyv nemá.

5esicko
autor
3. nov 2015

@alenah31 dakujeeeem ! 🙂 odlahlo mi...tato zjednodusena verzia sa mi paci viac 😀 v praci povedali, ze to tlacivo poslu SP oni, tak dufam, ze tak urobia 😝 dakujem este raz, velmi si mi pomohla 😉

alenah31
3. nov 2015

@5esicko nenechávaj to na nich - dones si ho tam sama. Pretože tam budeš vybavovať aj iné veci🙂 Držím palce😀

majusqa77
3. nov 2015

este jedna vec - podla toho co pises, mas narok aj na podporu. takze ja byt na tvojom mieste, tak po skonceni materskej napisem rodicak na otca dietata, prihlasim sa na urad prace, vyberiem 6 mesiacov podporu a potom sa prihlasim na rodicak. ked ti skonci rodicak vo veku 3 rokov dietata uz na podporu narok mat nebudes..

5esicko
autor
3. nov 2015

@majusqa77 dakujem za tip....rodicak moze otec dostavat aj ked bude normalne zamestnany? a ja teda tym padom na podpore..? vlastne budeme mat jeho prijem+rodicak+moja podpora? spravne som pochopila? 🙂

majusqa77
3. nov 2015

@5esicko presne tak. momentalne su nase zakony postavene tak, ze popri rodicaku mozes riadne pracovat
este k tomu dodam, ze narok na podporu vznika do roka od skoncenia pracovného pomeru. takze sa musis zaevidovat najneskôr v decembri 2016

alenah31
3. nov 2015

@5esicko dobre si to pochopila😀

5esicko
autor
3. nov 2015

@majusqa77 aspon nieco pozitivne, dakujem 😉

5esicko
autor
3. nov 2015

@majusqa77 mozem sa este opytat prosim ta, kvoli kamoske co je uz na rodicaku..tiez je nezamestnana, ale moznost vybrat podporu nevyuzila....dokedy sa to teda da "vyuzit"? ako si spominala, po skonceni rodicovskej dovolenky uz nie...je tam nejaka lehota dokedy este ano? ja neviem napr. do 1 roku dietata a pod.? 😕 dakujem!

majusqa77
3. nov 2015

@5esicko do roka od skoncenia pracovného pomeru (resp. najneskôr 364dni po sa treba zaevidovat na UP plus vsetko obehat

5esicko
autor
3. nov 2015

@majusqa77 dakujem este raz! 😅 🙂

gapa
3. nov 2015

@5esicko trošku pridám.
Ty budeš čerpať MD len do 31.12.2015 ako zamestnanec (lebo materská dovolenka a rodičovská dovolenka sú ospravedlnené volno v práci a upravuje ich Zákonník práce. Ten, kto prac.pomer nemá, ten nečerpá MD ani RD. Samozreme medzi mamičkami sa tomu tak hovorí aj ked nepracujú, ale na úradoch to niekedy môže byť podstatné, napr. pre nárok na podporu, materské ... či si ozaj čerpala rodič.dovolenku).
Ak si už nezamestnaná, tak len poberáš rodičovský príspevok alebo materské (ako nezamestnaná, či príp. ako szčo).
Tebe skončia 31.12.2015 všetky poistenia zamestnanca (aj ked materské samozrejme budeš poberať aj po ukončení nem.pistenia=prac.pomeru). Tj. od 1.1.2016 už nebudeš poistená v soc.poistovni ako zamestnanec (dôchodkovo, nemocensky, v nezamestnanosti) a ani zdravotne poistená ako zamestnanec (aj ked počas PN si poistená štátom, čo ale ukončením pp odhlásia).
Na Sk je jedine zdravotné poistenie povinné a musíš ho mať od narodenia až do smrti bez jediného dna prerušenia (ak nie si poistená v zahraničí samozrejme) a treba nahlasovať zmeny.
ZDRAVOTNE POISTENá môžeš byť napr.
- ako zamestnanec
- poistenec štátu
- samoplatitel
Poistencom štátu môžeš byť napr.
- počas poberania nemocenského, ošetrovného, materského
- počas poberania rodič.príspevku (u "zdravých" detí do 3rokov)
- počas osobnej celodennej a riadnej starostlivosti o dieťa do 6rokov (napr. ak sa staráš o dieťa aj po dovršení 3rokov a bez poberania RP a chodí do škôlky na max. 4hod. denne)
- ako uchádzač o zamestnanie
...
nevypisujem všetky možnosti, len niečo také typické
A ty musíš na zdr.poistovnu nahlasovať zmenu, tj. ked ti skončí pp, tak že poberáš mateské, potom ukončenie poberania materského a začiatok poberania RP a potom ukončenie poberania RP a napr. zaevidovanie do evidencie uchádzačov o zamestnanie. Zákon hovorí, že zmenu treba nahlásiť do 8dní, ale čosa týka zdr.poistenia, nedá sa to dodržať, lebo do 8dní od zmeny nemáš šancu mať doklady preukazujúce poberanie materského, rodič.prísp., to trvá dlhšie, tj. v ZP sa toleruje nahlasovanie neskôr (v soc.poistovni v istých prípadoch sa to nedá!!!)
DôCHODKOVé POISTENIE
počas starostlivosti o dieťa, ak si nezamestnaná môžeš byť aj dôchodkovo poistená štátom, ale len za podmienky, že si sama podáš prihlášku. Ak tak urobíš do 45dní po pôrode, môžeš byť poistená odo dna pôrodu (ak netrvá už vtedy si bola nazamstnaná). Ak ale podáš prihlášku neskôr, tak ťa prihlásia odo dna podania prihlášky!!!! tj. ani den spätne!!!! Odporúčam si urobiť kopiu prihlášky (aj odhlášky, ktorú treba neskôr), dať si opečiatkovať na soc.poistovni prevzastie a založiť ich k zápočtovým listom do dôchodku (jediný dôkaz, že si prihlášku podala bude ten papier, ak by v ich PC bolo niečo iné a ako píšem, toto sa nedá spätne vybaviť a ani inak dokázať, len kopiou podanej prihlášky). Odhlášku treba podať, ak začneš pracovať na prac.zmluvu či dohodu, no najneskôr dovršením 6rokv dieťaťa (to platí teraz, no zákony sa môžu zmeniť).
To je len tak zrýchla, nedá sa všetko zachytiť na pár riadkoch, treba si o tom viac naštudovať, je dosť o tom popísaného 🙂
----------------
A súhlas s tou podporou, ak chceš podporu a robila si 2roky, tak do 1roku od ukončenia pp treba sa zaregistovať inak nesplníš podmienku mať aspon 730dní poistenia v nezam. v posledných 3och rokoch. Počas evidvoania na up podla teraz účinných zákonov môžeš byť nadalej dôch.poistená štátom.

5esicko
autor
4. nov 2015

@gapa wow 🙂 dakujem za vycerpavajucu odpoved, kiez by som sa aj ja do toho tak rozumela 🙂 zatial je pre mna podstatna informacia ze po 1.1.2016 musim nahlasit zdravotnej poistovni zmenu, to je asi najblizsia povinnost, dalej uz sa z toho hadam nejak vymotam 😅 mam sice dve VŠ ukoncene ale tieto nase zakony a povinnosti boli pre mna vzdy spanielska dedina 😀 dakujem 😵

gapa
4. nov 2015

@5esicko ešte tolko, že ak nie si vo všzp, tak možno sa to dá vybaviť aj telefonicky (som počula, no nemám overené, t.j. nechceli potvrdenie, mne kedysi sa podarilo v spoloč.zdr.poistovni tiež bez potvrdení)

5esicko
autor
4. nov 2015

@gapa som prave vo všzp 😀

gapa
4. nov 2015

@5esicko a tak zase lepšie, no môžeš si zavolať, aké potrebuješ potvrdenie, či o poberaní materského, či stačí rozhodnutie zo soc.poistovne + kopia rodného listu dieťaťa, ked sa narodí, či to až potom nahlásiť. Potom ked budeš vybavovať rodič.príspevok, potrebuješ potvrdenie dokedy poberáš materské, to si prefoť pre zdr.poistovnu pred odovzdaním žiadosti o rodič.príspevok a hned pri podaní žiadosti povedz, že potrebuješ potvrdenie o poberaní RP, ako sa dá vybaviť.- tj. zdravotná sa dá v pohode aj neskôr, aj ked nezabudnúť!

5esicko
autor
4. nov 2015

@gapa Dakujem, vsetky tvoje rady si rovno kopirujem a vytlacam, aby som na to o par mesiacov nezabudla 😉 🙂

migelka
8. nov 2015

Ked budes na materskej, na UP sa neregistrujes, si pocas materskej aj rodicovskej v ochrannej lehote. Ked bude mat dieta tri roky, zaregistrujes sa a ak si pracovala dva roky z predchadzajucich troch pred nastupom na matersku, budes mat narok aj na podporu v nezamestnanosti.

majusqa77
8. nov 2015

@migelka narok na podporu je ak z poslednych 3 rokov 2 pracovala. Ak skonci PP trebars pocas materskej, po rodicaku uz narok nebude

5esicko
autor
8. nov 2015

@majusqa77 prave som sa chcela opytat ako to je vlastne...🙂 ci je narok na podporu aj potom co bude mat dieta 3 roky, alebo ako vravela ty, len ak si narok uplatnim do roka od zaniknutia PP... 😅

migelka
9. nov 2015

@majusqa77 Ja som po rodicovskej narok na podporu mala, je to novinka, asi rok to plati.

petina5001
9. nov 2015

@5esicko v rýchlosti som to v príspevkoch nenašla, či ti radili ...
Aj keď budeš na materskej, tak sa musíš sama prihlásiť na SP na dôchodkové ako poistenec štátu od 1.1.2016 (keďže PP ti končí 31.12.2015 a sa ti to k tomu dátumu vlastne aj odhlási). Najlepšie tam zájsť koncom roka. Takto prihlásená na dôchodkové môžeš zostať aj kebyže si sa po skončení materskej prihlásila na UPSVaR a poberala podporu. Odhlásiš sa z dôchodkového až keby si mala zdaniteľný príjem (zamestnanie alebo SZČO)

majusqa77
9. nov 2015

@migelka a kedy ti skoncil pracovny pomer?

evittam
9. nov 2015

@migelka Áno nárok na podporu je ak PP trvá aj počas MD....nie je to žiadna novinka.

miselaaaa
10. nov 2015

Ahoj baby ,prosim vas viete mi poradit ako mam postupovat,ked mam zmluvu na dobu urcitu do konca tohto roka a na matersku by som mala nastupit vo februari? Mam ist na Pn? A ake urady a co vsetko mam vybavit pred MD kedze od 1.1.2016 budem nezamestnana? Dakujeem za rady.