Nástup na druhú materskú

ninocka11
17. feb 2016

ahojte vie mi niekto poradit?momentalne som na rodicovskej do marca,kedze som na rizikovom mala by sombist hned na PN,a od zaciatku juna nastup na novu matersku,z coho sa mi bude ratat materska,popripade pomohlo by mi ak by som odpracovala asponn par dni s vyssim platom?lebo momentalne by som mala na paske minnimalnu mzdu?
dakujem

yanulkab
17. feb 2016

mne ju vyratali z hrubeho prijmu ktory mam v zmluve. Cize prvu som mala vyssiu, kedze sa robil priemer z platov, kde som mala aj nadcasy atd....

dobromila1111
17. feb 2016

@ninocka11 podľa mňa si vycerpajte dovolenku,potom pn.pokiaľ tej dovolenky nebude viac ako tuším 90 dní, tak by sa mala md rátať zo mzdy na zmluve. Lepšie poradí @gapa.

ninocka11
autor
17. feb 2016

dakujem,nad tou dovolenkou som rozmyslala 🙂

gapa
17. feb 2016

@ninocka11 ak si celý predchádzajúci kalend. rok k roku nástupu na md nemala žiadny vymeriavací základ pre nem.poistenie, lebo si čerpala LEN rodič.dovolenku a, nič iné (tj. nebola pn, očr), tak sa ti mateské vyráta z vym.základu, ktorý mzdárka uvedie do potvrdenia pre soc.poistovnu ako pravdepodobnú mzdu, ktorú by si dosiahla za mesiac nástupu na MD. Mala by uviesť najmenej hrubú mesačnú mzdu podla platnej prac.zmluvy/mzd. dekrétu) a ak máš fixnú a variabilnú časť mzdy, Je na mzdárke, či uvedie len fixnú časť alebo aj tú variabilnú, tj. ak si takto odmenovaná, treba sa pobaviť s mzdárkou, čo uvedie.

ninocka11
autor
18. feb 2016

ano bola som len na rodicovdkej dovolenke,a na zmluve mam len minimalku,a este
Kedze kazda korunka je dobra a sefka mi ponukla zvysenie platu ako novu zmluvu a dala by mi to ku dnu kedy by som mala nastupit po rodicovskej a odrobit dva mesiace,tak to by mi nepomohlo???

gapa
18. feb 2016

@ninocka11 ak by išlo o ten istý prac.pomer a by ste podpísali dodatok o zmene prac.zmluvy - mesačnej hrubej mzdy, príp. aj pozície ... tak je to ok, mohla by si si pred nástuom na md čerpať dovolenku už s tým vyšším platom a potom za mesiac nástupu by si mala odvádzať tiež z tej sumy, z akej si čerpala dovolenku. Ale nie ukončovať pp a nový, aj ked aj tak by sa asi dalo, ale tak by som to neriešila, lebo teraz to nemajú radi ukončovať pp a nový.

evittam
19. feb 2016

@ninocka11 Ahoj, ani nemusíš nič odrobiť - stačí ak si zamestnávateľ spraví dodatok k zmluve o zvýšení mzdy (len pre svoje účely - nakoľko SP ho vôbec nevyžaduje) a záleží vlastne od toho čo ti napíše mzdárka do potvrdenia pre SP o predpokladanom príjme - a od toho sa bude odvíjať tvoja MD. 😉

gapa
19. feb 2016

@gapa no a ešte dodám, že ak budeš čerpať riadnu dovolenku (nemusíš), nezabudni podať odhlášku ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov - ak si dôch.poistená štátom z toho titulu. Lebo ukončením rodič.dovolenky a nástupom na čerpanie dovolenky ti vzniká dôch.poistenie zamestnanca a zákone nepripúšťa súbeh dôch.poistenia štátom aj ako zamestnaca. Treba odhlášku do 8dní. Potom nanovo prihlášku treba nástupom na čerpanie rodičovskej dovolenky č.2, lebo počas čerpania MD ti stále trvá dôch.poistenie zamestnaca. Podla info čo mamičky tu písali, ak by si prechádzala z RD1 na MD2 bez čerpania riadnej dovolenky, tak pri podávaní prihlášky nástupom na RD2 ti dajú podpísať aj odhlášku spätne s dátumom odhlásenia od čerpania MD2. Ale pri čerpaní riadnej dovolenky odporúčam si to dať do poriadku hned. A!!!!! odporúčam robiť kopie prihlášok a odhlášok, dať si prevzatie soc.poistovnou potvrdiť pečiatkou a založiť do dôchodku. Tiež žiadost o matesrké to isté kopiu opečiatkovať, už tu bolo dosť prípadov uvedených, kedy doklad o tom pomohol dokázať isté skutočnosti, ked rozhodli na SP inak, ako bolo na žiadosti, čo ak nemáš kopiu nijako nedokážeš.

gapa
19. feb 2016

@ninocka11 (odpovedám si sama sebe 🙂 ) vid vyššie, to bolo pre teba :D

ninocka11
autor
19. feb 2016

velmi pekne vam dakujem moc ste mibpomohli,lebo nikde som sa pomoci nedopatrala,takto mi to nikto nevysvetlil,velke dakujem 😉

gapa
19. feb 2016

@ninocka11 🙂 a ešte tú prihášku na dôchodkové, ak nechceš žiadnu medzeru, najneskôr prvý den čerpania rodič.dovolenky, nie neskôr, lebo sa to nedá dať spätne ako odhláška, prihlásia ťa najskôr odo dna, kedy podávaš prihlášku. tj. ak to vyjde na sobotu či nedelu, tak treba vybaviť skôr, už v piatok.

ninocka11
autor
21. feb 2016

dakujem pri prvej materskej som to nepodala,tym padom som nemala dochodkove ak tomu rozumiem,
Ked som sa na socialke pytala ,povedali mi ze to netreba...

gapa
21. feb 2016

@ninocka11 takže to nemáš podané? tak ozaj sa ti to neráta do dôchodku. Ak teda nemáš, tak môžeš v pondelok vybaviť-overiť (RLFO=prihláška k tomu prehlásenie o riad.starostl+ ako príloha kopia RL) a potom platí, čo som písala, ukončením rd odhláška...

ninocka11
autor
29. feb 2016

ahojte tak po dohode so sefkou mi zvysi hrubu mzdu len sa ma pytala na aku sumu aby som mala najvyssiu matersku ,aky je strop aby ona vedela sa rozhodnut,viete mi poradit,
A druha otazka
a budem cerpat dovolenku vktora mi vznikla pocas materskej dovolenky viete mi to niekto preratat
1.12012- 1.2..2012 som pracovala
2.2.2012-27.9.2012 cerpanie materskej
28.9.2012-31.12.2012 cerpanie rodicovskej dovolenky
Dakujem

majusqa77
29. feb 2016

@ninocka11 za rok 2012 mas narok na celu dovo

ninocka11
autor
29. feb 2016

dakujem 😉