Nástup do práce a materská

9. jún 2023

Prosím vás,ak pracovný pomer trvá,v situácii ,že sa nestíha reťazova materská,aký je postup? Napr keby pôrod druhého dieťaťa bol niekoľko mesiacov po 3 narodeninách prvého ? Žena nastúpi na tých pár mesiacov do práce ?
A nárok na materskú vzniká?
Zaujíma ma to,lebo dlhšie sa snažíme o súrodenca ale nejde to. A nestihneme to asi už ako reťazovú materskú.
Ďakujem.

rora_kvasnik
9. jún 2023

Pokial ti pracovny pomer trva nastupis naspat do prace a kedykolvek potom otehotnies mas narok na matersku aj na tehotensky prispevok. Ja som nastupila v januari a v marci som uz otehotnela 😀

helcanw
9. jún 2023

U mna je presne tato situácia, staršie dieťa bude mat 3 a druhé sa narodí 2 mesiace potom. Rozdiel medzi skončením RD a nástupom na MD mám 10dni, takze to budem riešiť dovolenkou - u mna by bol nezmysel nástupit na tých pár dni do prace 😅

adka3321
9. jún 2023

@rora_kvasnik ja som mala nastupit minuly rok 1.7. a 23.6. som zistila, ze som tehotna 😂😂😂 sef nebol velmi nadseny, ale taky je zivot. tiez sa nam dlhsie nedarilo

autor
9. jún 2023

@helcanw no práveže by sme sa radili ďalej snažili a uvidíme. Ale teda nevieme to úplne ovplyvniť takže premyslame ako by to bolo . Ak nástup na materskú by bol ešte pred ukončením RD s prvým dieťaťom ale pôrod druhého by bol po 3 narodeninách prvého tam tiež je v pohode ta materská?

helcanw
9. jún 2023

Mne materská vyjde, ale nebude to v takej sume ako som dostávala s prvým dieťaťom (škoda - ta bola fakt super 😂) aktualne stále poberam rodičovský príspevok na staršieho a vyšiel mi aj tehotenský príspevok. Ako je to ale keď je ten odstup medzi RD a MD väčší neviem, ja som to riešila s našou mzdarkou.