Nárok na predĺžený rodičovský príspevok - skúsenosti

lluckaa
16. mar 2013

Prosím, aké skúsenosti máte so získaním predlženého rodičovského príspevku do 5veku dieťaťa? Malá má pruh pupka, ak ju chcem ako 3ročnú dať do škôlky musia jej pruh zopoerovať, ale ja to zatiaľ nechcem podstúpiť, nemá problémy myslím tým bolesti alebo niečo podobné, len ten pupok trčí stále von . No a kedže ju nechcem dať ako 3ročnú na operáciu, tým pádom nemôže ísť do škôlky, nemala by teda, chcela by som vedieť predbežne či by som v tomto prípade nemala nároko na predlžený rodičovský príspevok, lebo tým že malá nepôjde do skôlky ja nemá možnosť sa zamestnanť a predlžený rodičovský príspevok dostanú mamičky pri detičkách , ktoré majú zdravotné problémy, len neviem či sa to môže vzťahovať aj na tento môj, samozrejme, že sa budem informovať u detskéj lekárky , len som zvedavá na tie prípady , ktorým sa podarilo získať predlžený rodičovský príspevok, ďakujem za každý príbeh 🙂 príspevok 🙂

xlucia
16. mar 2013

@lluckaa vola sa to predlzena rodicovska dovolenka zo zdravotnych dovodov dietata. byva do 6 rokov dietata a zvycajne sa udeluje na rok
nerozumiem preco ju nechces dat operovat, a uz vobec ako si toto moze skolka podmienovat ako podmienku na prijatie???

lluckaa
autor
16. mar 2013

@xlucia nie škôlka, ale lekár!! 🙂 ten mi povedal, pokiaľ ju chcete dať do škôly, pruh treba zoperovať, ale popritom operácia ešte nie je nevyhnutná, čiže môžeme počkať aj do 5rokov 🙂 ak nenastanú komplikácie, už 5ročné dieťa takýto zákrok zvládne lepšie ako 3ročné obzvlášť tá moja malá ☹

xlucia
16. mar 2013

@lluckaa ktory lekar?? pediater??

lluckaa
autor
16. mar 2013

@xlucia nie detský chirurg ku ktorému chodíme od 6mesiacov pravidelne na kontroly s týmto pruhom , pruh sa totiž operuje len novorodeniatkam ale pokiaľ sa pruh spraví neskôr, tak sa do 3rokov neoperuje je tu šanca na stiahnutie pupka z tohto dôvodu na neoperuje, ale v našom prípade to bohužial skôr vizerá na tú operáciu, ale sám doktor povedal radšej počkať a pupok kontrolovať, no pokiaľ chcem robiť a malú dať do skôlky pruh musia zoperovať- toto je veta od lekára

xlucia
16. mar 2013

@lluckaa aha. no ja som tak chodila v pohode do skolky, aj syn ma spoluziacku s pruhom, tiez ju budu operovat az ako 6 rocnu, teraz ma 4 roky.
neviem o tom ze by takeho dieta nemohlo do skoly

lluckaa
autor
16. mar 2013

@xlucia hm ... zaujímavé, že lekári to nehodnotia jednotne , možno je to aj od veľkosti toho pruhu, neviem, ja som pridala príspevok preto ,že ma zaujíma či nemám náhodou nárok v tomto prípade na predlženú rodičovskú dovolenku, pruh pupčeka prenechám na lekárov, keď bude nutná operácia tak pôjdeme na operáciu, kým nutná nieje nechcem ju podstúpiť s čím aj lekár súhlasil, ale chcem sa tu hlavne dozvedieť o predlženom rodičovskom príspevku 🙂

lluckaa
autor
16. mar 2013

@xlucia a pruh pupka som mala ako dieťa aj ja a taktiež som chodila do skôlky, no dnes je iná doba a lekári sa tým viac zaoberajú, pruh sa mi stiahol a po rokoch ho dnes mám znovu

pink_lady
16. mar 2013

Skusit mozes, zalezi aj od posudkovej...

xlucia
16. mar 2013

@lluckaa ja som sa s pruhom uz narodila a 6 rokoch mi ho operovali. ak ti chirurg prilozi spravu ze dieta z tohto dovodu nie je vhodne, aby chodilo do skolky, je mozne ze vam to schvalia.

lluckaa
autor
16. mar 2013

@pink_lady a kto to vlastne posudzuje?

lluckaa
autor
16. mar 2013

@xlucia hm, ...chela by som to vyskúšať, uvidím čo nato povie pediatrička, lebo ona musí vypísať žiadosť, teda asi aj návrh ...nemám ani predstavu ☹ preto začnem u nej

lalus
16. mar 2013

@lluckaa môj starší mal slabinový pruh, operovať som ho dala asi dva týždne pred tretími narodeninami. zvládol to bravúrne... po operácii chvíľu postonkával, asi týždeň si musel dávať pozor na prudké pohyby a dva týždne po operácii sme so súhlasom chirurga leteli k moru na dovolenku, kde sa šialil, behal a skákal, akoby sa nič nestalo. mne zase chirurg hovoril, že zoperovať sa to nemusí akútne, ale takéto malé deti to najlepšie znášajú a najskôr sa zotavia.

pink_lady
16. mar 2013

@lluckaa lekar ti vyplni tlacivo, to zaneses k posudkovej na UPSVar. Ale dobre by bolo, aby ti chirurg napisal ze neodporuca skolku

lluckaa
autor
16. mar 2013

@lalus veď práve , že moja malá je hyperaktívna, čiže po operácii ju trošku udržať v klude bude ešte problém , a pokiaľ to nie je akútne a lekár neurčí nutnú operáciu nedám ju operovať, stále je šanca aj keď malá, že sa pruh sám stiahne 🙂

lalus
16. mar 2013

@lluckaa nebude to problém, pretože po tej operácii ju to bude reálne bolieť...takže si sama bude regulovať, koľko pohybu zvládne. malý ten prvý týždeň mohol normálne fungovať sa a hrať, ale keď pobehol, či sa pokúsil vyskočiť, tak ho to pichlo a hneď sa ukľudnil
a ešte ma chirurg varoval, že aj keď to nie je akútne, že radšej odoperovať ako plánovanú operáciu ako potom akútne riešiť, ak by sa mu to tam zaseklo...vtedy ide o život a treba operovať okamžite...

lluckaa
autor
16. mar 2013

@pink_lady ďakujem krásne za radu, hlavne za radu ktorá je k tejto téme 🙂,ktorú som tu otvorila 🙂

lluckaa
autor
16. mar 2013

@lalus neviem ti to vysvetliť, jednoducho sa tej operácii bojím , pokiaľ nemusíme nebudeme operovať 🙂

pink_lady
16. mar 2013

@lluckaa napisala by som viac,ale som len cez mobil. Ak je mala hyperaktivmma aj to moze byt dovod na predlzenu,ale to by sa zislo ist k neuro na eeg. Ak chces,vecer napisem viac. My mame aj kvoli hyperaktivite,ale aj kvoli astme a ctp

lluckaa
autor
16. mar 2013

@pink_lady budem rada, keď mi napíšeš viac 🙂 nech som trošku viac v obraze 🙂

lluckaa
autor
16. mar 2013

@pink_lady inak neviem čo by zistila na nevro a eeg, malá je hyperaktívna v prostredí, ktoré dobre pozná, to už vonkoncom nehovorím čo vystrája doma 🙂 , pokiaľ je v neznámom prostredí je zatajená až tichá, keď sa oťuká tak sa ukáže 🙂 ...ale počkám si večer na viac info od teba 🙂

anuska74
16. mar 2013

Choď si pre tlačivá, a vypíše ti pediater a doložíš správu od chirurga, potom sa to dáva na posudkovú. Stane sa, že zamietnu aj zložitejšie dg., ale ešte sa môžeš odvolať, prípadne ostať na predĺženej rodičovskej, do 6 rokov, ale to už nedostávaš rodičovsksý príspevok, ale len zdravotné za teba platí štát.

lluckaa
autor
16. mar 2013

@anuska74 ďakujem za radu a tlačivá zoženie z kadiaľ? a správy mám až 3 ale v ani jednej nie je napísané,že sa neodporúčam nástup do MŠ čo asi predpokladám,že tam musí byť, alebo stačí ak napíše pediater,že neodporúča nástup do mš a priložia sa len správy o náleze od chirurga? v tých nálezoch je stále uvedený rozmer pruhu,stále uvádzajú kontroly, stále uvádzajú v prípade problémou kontrola ihneď netuším či to bude postačujúce, však uvidím , keď to začnem riešiť

anuska74
16. mar 2013

@lluckaa Choď na vaše UpsaV, kam patríš, odkial ti posielajú rodičovský.
Talčivo samá podať cca 3 mesiace pred dokončením 3 roku a aj správy od lekára majú byť čo najaktuálnejšie, samozrejme môžeš doložiť aj iné čo máš.

mata128
16. mar 2015

Tak uz aj my mame rozhodnuteee....rodicak na rok predlzeny,uvidime co bude o rok 😉

simonkaa5
31. mar 2015

@mata128 možen sa spýtať na akom základe vám predlžili príspevok.záleží hlavne od posudkového?dakujem

mata128
31. mar 2015

@simonkaa5 syncek je imunodeficitny,ale hlavne je kardiak.....po narodeni mal velmi tazku operaciu srdiecka,po operacii prekonal tazky infekt,odvtedy je imunita na bode mrazu.V priebehu troch mesiacov sme mali 5*laryngitidu,raz bronchitidu a nasledne dostal mononukleozu...a vzhladom na ohrozenie srdcoveho svalu si takuto castu chorobnost "nemozeme dovolit"...comu by sme sa ale v skolke isto nevyhli