Nárok na materskú - výška materskej

zuzankaa55
19. sep 2021

Dobrý deň🙂vedel by mi niekto poradiť? Som tehotná, termín bude cca v apríli/máji na budúci rok. Keďže nárok na materskú vzniká ak je odpracovaných 270 dní za posledné 2 roky, materskú budem poberať, len neviem ako vypočítať výšku. Tá sa bude odvíjať od predch. kalendárneho roku, a teda tohto roku - v januári som ešte bola nezamestnaná, platila som len zdravotku. Od februára som pracovala, ale len na skrátený úväzok a až od júna ma dali na trvalý pracovný pomer. Ovplyvní to veľmi výšku materskej dávky, má s tým niekto skúsenosť? Ďakujem

nafka0483
20. sep 2021

@zuzankaa55 Narok nevznika ked je odpracovanych 270 dni, ale ked mas aspon 270 dni nemocenskeho poistenia. Den nemocenskeho poistenia sa nerovna odpracovanemu dnu. To len pre vysvetlenie.

A ano vysku davky ti ovplyvni tvoj prijem - od februara do decembra. Ten januar nie, ved si nemala nemocenske poistenie, nemala si zdanitelny prijem, tak nema co vstupit do vypoctu.

draik
20. sep 2021

Zohľadní sa príjem 2/2021 až 2(3,4)/2022 (podľa nástupu na MD), ak ste u toho istého zamestnávateľa na PP.

dianittka
20. sep 2021

dobrý deň prajem mohla by som sa pripojiť k diskusii a spýtať sa, že ak som zamestnaná a chcela by som tu najvyššiu materskú, musím dať v práci výpoveď a zamestnať sa u iného zamestnávateľa, kde si zaplatím tie vysoké odvody ? alebo sa to dá aj bez toho, aby som dala výpoveď..napr. živnosť alebo dohoda popri súčasnej práci ?

nafka0483
20. sep 2021

@dianittka Neda sa to inak. Musela by si sucasny PP ukoncit.

dianittka
20. sep 2021

Aha chápem, ďakujem za odpoveď.

erikazefi
20. sep 2021

@draik čiže ak mám termín vo februári 2022 rátať sa bude od 1.1 21 do kým nepôjdem na materskú...a keďže som v tímto roku ako veľa iných rodičov musela ostať s dcerou na pandemickej OČR čiže mi to pokazilo príjem a budem mat nižšiu materskú? Dakujem

nafka0483
20. sep 2021

@dianittka Este v pripade, ze tehotna nie si, este len planujes, tak vtedy vies poriesit druhu pracu - subezne s tou aktualnou a ak aj z novej prace splnis podmienky (co mozes stihnut ak este tehotna nie si), tak dostanes matersku aj z tej sucasnej aj z novej - cize by si mohla mat napr. z novej maximalnu + zo sucasnej kolko ti vychadza podla platu.

nafka0483
20. sep 2021

@erikazefi OCR nie je zdanitelny prijem, neplatis z nej odvody, cize nijako ti do vypoctu materskej nevstupuje. Ani PNka do vypoctu nevstupuje. To nie je prijem, to su nemocenske davky.

erikazefi
20. sep 2021

@nafka0483 Ok dakujem

dianittka
23. sep 2021

@nafka0483 ďakujem krásne za rady, budem vedieť do budúcnosti, teraz už nestíham 🙂

biii7
25. sep 2021

@nafka0483 Ahoj, mozem sa opytat ako to myslis, ze den nemocenskeho poistenia sa nerovna odpracovanemu dnu? Ak si niekto plati nemocenske a nepracuje tak nestaci mat zaplatenych 270 dni, aby mal narok na matersku? dakujem za info

nafka0483
25. sep 2021

@biii7 Presne tak - mozes si poistenie platit a pritom nepracovat. Podmienkou je poistenie, nie odpracovanie ;)
Alebo mozes byt zamestnana a tym padom ti bezi poistenie ale si cely cas na PN cize nemas odpracovane dni.

biii7
28. sep 2021

@nafka0483 Dakujem. A vies mi poradit alebo niekto iny ako to je, ked si plati matka nemocenske, dostava pandemicky rodicak, ci ma narok na pandemicke osetrovne alebo sa nemoze dostavat iba jedno z nich?

nafka0483
28. sep 2021

@biii7 Ak si platis dobrovolne nemocenske poistenie, tak mas narok na OCR.
Rodicak nevyplaca SP, to nie je davka z nemocenskeho poistenia. Ale nie som si uplne ista pri kombinacii pandemicky rodicak a pandemicke osetrovne

biii7
28. sep 2021

@nafka0483 Dakujem. Asi nie je mozne poberat obe alebo mate baby nejake skusenosti, ze sa da?

draik
28. sep 2021

@biii7
Nie je to možné.

tatia333
30. sep 2021

Ahojte, prosím vás, od 1.10.2021 mám novu pracovnú zmluvu kvôli zvýšeniu materskej. Na tu nastupujem koncom januára. Nebude problém ak mám tuto zmluvu na dobu určitú do konca januára?

draik
30. sep 2021

@tatia333
Problém to nebude, ak prácu aj reálne vykonávate.

tatia333
30. sep 2021

@draik áno to vykonávam, akurát teda že mi konci PP týždeň po nástupe na materskú. A ešte je tam ta ochranná doba 8 mesiacov, pokial som to dobre naštudovala, tak hádam to bude ok.

biii7
30. sep 2021

@draik dakujem