Nárok na materskú pri druhom dieťati

vladka_26
5. jan 2018

Ahojte. Viete mi prosim niekto poradit s problematikou materskej pri "retazovom" porode? Moja dcerka bude mat v oktobri 2018 3 roky. Nedavno sme prisli o babatko, cize uz nie je mozne, aby sme mali druhe, kym dcerka dovrsi 3 roky.
Som zamestnana na TPP, ak otehotniem a porodim babatko po oktobri 2018, budem mat narok na matersku? Je tam nejaka ochranna lehota? Vopred vdaka za odpovede.

jezurka47
5. jan 2018

ak pracovný pomer bude trvať naďalej, nieje dôvod nato, aby nevznikol nárok na MD

vladka_26
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
vladka_26
autor
5. jan 2018

@jezurka47 dakujem za odpoved. Budem musiet nastupit po skonceni RD do prace, kym nebude termin nastupu na MD, ci ako sa to riesi? Nevies? Chcela by som sa vyhnut tomu dat dcerku napr.na 3 mesiace do skolky.

jezurka47
5. jan 2018

no ak pracovný pomer trvá, tak asi budú vyžadovať, aby si sa vrátila do práce, ešte vidím možnosť ísť po skončení rodičovskej na PN, v prípade, že už budeš tehotná

vladka_26
autor
5. jan 2018

@jezurka47 pravdepodobne budem mat rizikove tehu od zaciatku, ale ak by som nastupila na PN ihned po skonceni RD, neovplyvni to vysku MD?

mimi3706
5. jan 2018

ahoj, ja som asi presne tvoj pripad, som zamestnana, dcera mala v juli 2017 3 roky a v novembri 2017 som porodila tretiu dceru. po skonceni MD som cerpala nejaku dovolenku co mi ostala a bola som pn 2 mesiace, potom nastup na MD a mala som lepsiu matersku ako predtym 🙂 este v juni som sa bola dohodnut so zamestnavatelom ze co a ako so mnou planuje a ci mozem byt pn, lebo nastupit som nechcela, a ani nemohla, lebo som ucitelka a naco by som tam traposila 2 mesiace...takze sa nestrachuj, ide to 🙂

vladka_26
autor
5. jan 2018

@mimi3706 aha...tak super, dakujem za objasnenie...netusila som, ako to chodi a vidim, ze asi by to slo, dufam sa nam teda mimi podari a bude sa dat dohodnut s vedenim.

dzina007
5. jan 2018

Ahoj... vlastne mas tam viac moznosti...
Ked otehotnies nastupit na matersku pocas rodicaku to znamena pri rizikovom tehu 8 tyzdnov pred porodom... vtedy je to origo retazovy porod...
Druha moznoat je ze po skonceni rodicaku nastupis do prace a cerpas dovolenku a potom ides na matersku ak ti to vykryje dovolenka... aj v tomto pripade narok na matersku isto vznikne...
Alebo tretia moznost pojdes po ukonceni RD na PN... a aj taktp budes mat narok...
Hlavne je oznamit zamestnavatelovi ked budes tehu ze si tehotna a ze vtedy a vtedy nastupujes na matersku (podla TP) aby si bola chranena a nebol dovod a moznost ta vyhodit

mimi3706
5. jan 2018

@vladka_26 drzim palce,ja som tiez chcela otehitniet kym mi skonci Rd a neslo to,a bala som sa ako mi to vyjde s materskou a pnkou,ale nastastie sa podarilo vsetko dobre. Tak neh sa dari aj tebe teda 😉

majusqa77
5. jan 2018

@vladka_26 ak bude nastup na md v ten isty rok ako koniec rd, pn ti matersku neovplyvni. Ale, ak bude prechod medzi rokmi a hned po rd pojdes na pn, budu ti ratat z minima. Tam treba aspon ma 1 den nastupit do prace alebo cerpat dovo a az potom ist na pn

vladka_26
autor
5. jan 2018

@majusqa77 to asi nijako nestihnem porodit tento rok, ked este ani tehu nie som. Musime cakat aspon prvu mrsku, ktora este neprisla a ked som odchadzala s prvou dcerkou na MD, mala som asi 3,5dna dovolenky este nevycerpanej. Cize radis hned po ukonceni RD v oktobri 2018 vycerpat dovolenku a potom nastupit na PN? Vtedy sa nebude MD ratat z minima, ked bude s PN prechadzat rokmi? (Viem je to hypoteticke, kedze nie som este ani tehu)

majusqa77
5. jan 2018

@vladka_26 nastup na md 2019 = bude sa pocitat z 2018. Ak budes cerpat dovo, bude sa ratat z toho, ak bude iba rd a pn spominane minimum. A aj pocas materskej ti dovo nabieha.
Uplne idealne by bolo 1 den odrobit plus odmena a nastup na pn. A mozes mat aj maximalnu matersku 🙂 zalezi ci sa vies nejak dohodnut so zamestnavatelom

dzina007
5. jan 2018

Tej dovolenky budea mat mozno viac ako 3.5 dna.. ratam ze pri nej si nastupila na MD koncom augusta takze MD ti pokracovala aj do nasledujuceho roku do cca aprila. Cize aj v tom dalsom roku ti vznikol narok na dovolenku. Takze po ukonceni RD ako prve dovolenku cerpat a potom PN

tinaa64
6. jan 2018

Ja som v praci dala vypoved v januari....v maji ma vypisal dr.na matersku a v juni sa mi narodila dcera a mala som narok na matersku..ochranna lehota je tusim 8 tyzdnov..opravte ma niekto ak sa mylim....

evittam
6. jan 2018

@tinaa64 Ochranna lehota pre tehotne je 8mesiacov.

evittam
6. jan 2018

@tinaa64 Keby bola len 8tyzdnov tak ty by si nemala ziadnu MD.😉

tinaa64
6. jan 2018

@evit jaaaaj jasneeee..ja som si zapamätala len tych osem..😂😂😂😂

vladka_26
autor
6. jan 2018

Kocky ak to spravne chapem a dohodla by som sa s vedenim, ze vycerpam po RD dovolenku a sucasne by mi na ten mesiac, v kt.by som dovolenku cerpala dali aj vyssi vym.zaklad, (len na papier) mohla by som mat aj vyssiu matersku? A hned po dovolenke ist na PN

vladka_26
autor
6. jan 2018

@tinaa64 prosim ta a januar - maj si bola na urade prace evidovana? Ci ako si mala vykryte to obdobie do nastupu na matersku?

tinaa64
6. jan 2018

@vladka_26 ano a piberala som podporu