Nárok na materskú po návrate zo zahraničia

zuzanka691
13. apr 2024

Ahojte, žijem 2 roky v Nemecku, otehehotnela som. Chcela by som sa vrátiť na Slovensko (sama) a porodiť tu. Vzniká mi nejaký nárok na materskú na Slovensku? Alebo sa bude dať požiadať Nemecke úrady o platenie Materskej aj keď nebudem žiť v Nemecku? Ďakujem 😊

luliu
13. apr 2024

@zuzanka691 na Slovensku si nepracovala, neplatila odvody, takže tu nárok na materskú nemáš. Jedine z Nemecka

muchacici
13. apr 2024

@zuzanka691 Myslím si, že ak máš nárok z Nemecka, tak ti vyplatia oni. Na materskú na Slovensku nárok nemáš. Čo by som urobila ja by bolo, že by som sa skontaktovala s nemeckým úradom a zistila si to u nich, plus zavolala na slovenský úrad práce, a tam sa tiež poinformovala. Ja som prišla z Uk na Sk pár mesiacov pred pôrodom, na materskú nárok nemám, zdravotku si platím sama (lebo spadáme pod manželovu v Uk, lebo to je náš hlavný príjem), dostávam iba rodičovský. Všetko som si zisťovala vopred, čiže vedela som, do čoho idem. Ale trvalo to, kým som si to všetko pozisťovala 🙂 držím palce

mogaa
14. apr 2024

@zuzanka691 záleží či PP naďalej trvá.....prioritne musíš žiadať štát kde si platila odvody a kde bol stret tvojich záujmov...ak PP už skončil a ty by si bola evidovaná na Slovensku na UP a bola v ochrannej lehote, vtedy by ti materskú vyplácalo Slovensko ale z minima, nie z príjmu v Nemecku.....ak chceš materskú z Nemecka, žiadaj tam....

kiki68
14. apr 2024

@zuzanka691 vsetko prezistit, moze to byt vyplacane cez Nemecko na Slovensko, narok mas iba na tu nemecku matersku.