Nárok na materskú, keď nestihnem reťazový pôrod

dominikadominika11
17. aug 2020

ahojte mam otazku akp t0 je ak som na RD a mam trvaly Prac pomer na neurcito no 23.7.21 my konci Rd no druhe babo nestihnem retazovo porodit co v tedy nemam narok na matersku?alebo sa vratim do prace kym benastupim na MD a narok budem mat dakujem rataju sa my aj do rych 270 dni toe dni na RD

liz_lemon
17. aug 2020

narok mat budes, kedze PP stale trva, idealne je sa vratit do prace kym nenastupis na MD, niektore su na PN, pripadne cerpaju dovolenku, ty nepotrebujes mat opat 270 dni, kedze PP stale trva

dominikadominika11
autor
17. aug 2020

@liz_lemon dakujem pekne

dominikadominika11
autor
17. aug 2020

A este sa opitam ak smiem ked toho 23.7 21 nastupim do prace ale otehotnela by som az 9mes 21 nadalej by som pracovala az do md a nar0k by som mala nadalej na amtersku kedze mam tpp

lucka_ke
17. aug 2020

kým ti trvá pracovný pomer nárok na materskú máš určite, ak by ti prac. pomer skončil a ty by si už bola tehotná aj vtedy by si nárok mala v ochrannej lehote, ak by si otehotnela až po skončení pracovného pomeru, tak potom je to už ťažšie, ale dá sa aj to

dominikadominika11
autor
17. aug 2020

@lucka_ke dakujem za radu

sasesoe
17. aug 2020

@dominikadominika11 Ahoj, no ak planujete dalsie babo za cca rok, tak este mas sancu stihnut retazovu. Nezabudni, ze mnoho zien po navrate z RD caka v praci ukoncenie zmluvy (bud dohoda, alebo vypoved), cize mat v tom case minimalne tehotensku knizku moze byt isty sposob ochrany. No nikde nie je napisane, ze sa firma nezavrie al nezrusi nejaku pobocku uz tento rok a to Ta uz neochrani ani RD, ani tehotenstvo pred vypovedou... ak by si bola v tom case uz tehotna, tak mas MD z ochrannej lehoty (8mesiacov), ale ak nie, tak nemusi Ti vzniknut narok na MD, lebo okrem 270 dni NP (kde sa pocita aj RD) potrebujes este aktivne NP v case nastupu na MD, mozno by sa to dalo potom riesit dobrovolnym, nie som si ista. (Pripadne nove zamestnanie).

dominikadominika11
autor
17. aug 2020

@sasesoe dakujem vo firme som 8 rokov a ma perspektivu pochybujem ze krachne ale moze sa stat vsetko a u nas vo firme to tam nieje ze po materslej caka vypoved ale dakujem za radu

sasesoe
17. aug 2020

@dominikadominika11 jasne, chapem, zila som v podobnej iluzii, lenze teraz je corona... nemusi krachnut cela firma, mozu zavriet len nejaku prevadzku...drzim palce, nech Ti to vyjde

pibza
17. aug 2020

@sasesoe urcite sa to da riesit dobrovolnym ja som tak a mam narok.

dominikadominika11
autor
18. aug 2020

@pibza ak sa smiem spitat ako to je s tym dobrovolnym prosim

dominikadominika11
autor
18. aug 2020

@sasesoe dakujem

pibza
18. aug 2020

@dominikadominika11 to je v podstate to iste ako normalne zo zamestnania akurat si to platite sama. nie je ale mozny subeh akehokolvek ineho poistenia s dobrovolnym cize staci hoc aka mala brigada a dobrovolne zanikne. takze ja napr som si rok platila dobrovolne z vymeriavacieho zakladu 500 euro a to som mesacne platila nejakych 150 euro potom sme sa sa zacali intenzivne snazit o babo a zvysila som si to na 800 euro vymeriavaci a platim teraz 300 mesacne a budem mat matersku nejakych 600 euro. proste treba mat tych 270 dni...ale ked napr by ste pracovala a mala by ste ja neviem 200 dni z prace a chyba vam tych 70 tak vam staci si platit dva mesiace a ked uz ste tehu tak to zrusite a pojdete do ochrannej. tak som bola prve tehu. teraz druhe nechcem ist do ochrannej lebo chceme potom mat retazovy s tretim babom a chcem aby sa mi ratalo aj toto poistenie.

greacee
20. aug 2020

@liz_lemon dobry den ahojte..mozem poprosit o radu? Konci mi RD az buduci rok december 2021 ,chcela by som aj druhe babo, aku vysku mi vyrata socialka ak pojdem hned na pn s druhym ale v podstate porodila by som az 2022? Taku istu aku som mala pri prvom?dakujem pekne

dominikadominika11
autor
20. aug 2020

@pibza dakujem

kreatis
9. okt 2020

Ahojte dievcata,aj ja by som vas chcela velmi pekne poprosit o radu. Teraz 18.11.2020 mi konci RD s dcerkou. Trva mi pracovny pomer v nasej malej firme. Pred par tyzdnami som zistila,ze som tehotna, aktualne zacinam 8.tt..Termin porodu je 30.05.2021. Chcem sa opytat,co je najlepsie urobit,aby mi opat vysla materska ako pri dcerke. Viem,ze je to komplikovane a staci spravit trivialnu chybu a skoncim s minimalnou materskou a tomu sa veru chcem vyhnut,preto by som vas chcela pekne poprosit o pomoc. Kedze porod je az dalsi rok ako konci RD, musim nastupit do prace,aby sa mi obnovilo nemocenske poistenie? Rozmyslam aj preto,lebo kedze som zamestnanec vlastnej firmy platim odvody aj ako zamestnanec aj ako zamestnavatel a tie odvodu su dokopy ozaj neznesitelne vysoke hlavne teraz v case korony 😓 preto potrebujem najst nejaky sposob ako nezruinovat firmu ale zaroven ziskat rovnako vysoku matersku ako som mala povodne. Dakujem krasne za kazdu jednu radu ❤️❤️❤️

sasesoe
9. okt 2020

@kreatis ahoj, takze si "sama sebe sefom" al je tam nejaky iny rodinny prislusnik? V pripade druhej moznosti daj pozor na to, ze v ramci rodiny sa robia najvacsie podrazy....
Ale k otazke, Tebe sa bude ratat MD z prijmu z tohto roku 2020 co zarobis od konca RD (samozrejme delit sa na dni, kolko odpracujes). Cize teoreticky si vies MD i navysit, ak by si mala vyssiu mzdu teraz, len to nerobte nejako "okato"... pokial chces len taku istu md aku si mala, tak ti staci taky isty plat, ako si mala... ak by sinsa s firmou dohodla napr na vypovedi, tak by Ti mali dat vycerpat 1-2dni dovolenky, zvysnu preplatit (pripadne odstupne) a ides na MD v ochrannej lehote. Do MD moze byt na urade prace na podpore al pripadne PN (pozor na ochrannu dobu). Ak by si si pred nastupom na MD nasla inu lracu, kde by si mala odrobenych (zaplatene NP) za viac ako 90 dni, tak by sa Ti MD pocitala z tej novej prace. Osobne by som nesla do vypovede pokial to fakt nie je len a len Tvoja firma (predsa i roky do dochodku, atd), ale to sinuz musis Ty zvazis, kde co je dolezitejsie...

kreatis
9. okt 2020

@sasesoe velmi velmi pekne dakujem 🥰 velmi si mi pomohla ❤️