Nárok na materskú a možná výpoveď

anicocka1706
27. nov 2017

Zdravím Vás dámy. Prosí Vás o radu ohľadom nároku na materskú. Viem, že musím mať odpracovaných 270dní to už mám teda aspoň myslím pretože pracujem cca 1 rok a 4mesiace ale vraj je tam ešte jedna podmienka a moja šéfka ma chce vyhodiť k 31.12.17. Mala by som nárok ak by som v decembri otehotnela na materskú?
Ďakujem Vám krásne za rady veľmi mi pomôžete.

zalka
27. nov 2017

@anicocka1706 áno mala

anicocka1706
autor
27. nov 2017

@zalka ďakujem krásne za radu 🙂 z toho čo som našla na stránkach soc.poisť. som bola jeleň 😀

zalka
27. nov 2017

@anicocka1706 bola by si v ochrannej lehote,
alebo ak by si nestihla a otehotnela neskôr tak akékoľvek zamestnanie alebo dobrovolné poistenie a nárok na MD máš

anicocka1706
autor
27. nov 2017

Veď práve toho sa bojím, že ma nikde nezamestnajú tehotnú resp. šefka ma chce vyhodiť kvôli PN po operácií tak mám strach, že ma nikde nezamestnajú možno aj kvôli tomu. Vážim si tvoje rady ďakujem

zalka
27. nov 2017

@anicocka1706 tak využiješ dobrovolné poistenie a budeš mať ak to urobíš včas vysokú materskú.

anicocka1706
autor
27. nov 2017

@zalka dobrovoľné poistenie? Môžem ťa ešte otravovať a popýtať sa na to poistenie?

lindusss2016
27. nov 2017

@anicocka1706
Aj ako nezamestnana si.mozes do.socialnej poistovne odvadzat dobrovolne poistenie. V povodnom prispevku si.neuviedla spravne, ze musis pracovat 270 dni na matersku, ty si tych 270 dni musis platit socialne poistenie. Cize ak si zamestnana, automaticky to.za teba hradi.zamestnavatel, ak nie, mozes si to platit sama

zalka
27. nov 2017

@anicocka1706 áno skludom ...

mionag
28. nov 2017

Zdravim vas...mam jednu otazku.tento rok som bola cca 4mesiace PN.ak by som isla buduci tok na MD tak by sa mi MD vypovitala z prijmu za 2017...nakolko mam slusny prijem-rata sa do vypoctu MD aj prijem pocas mesiacov co som bola pn alebo len z tych co som pracovala?vdaka za radu

kilio
28. nov 2017

@mionag PN sa nezarátava.

weyja
25. dec 2017

Ahojte kocky,kedze po mojej navsteve SP -pani pri okienku neochotna odpovedat a ze ona nevie odpovedat,som este viac zmatena,idem si po radu k Vam 🙂 v 03/17 som nastupila do prace,dovtedy som bola na rodicovskej so synom.Teraz planujeme druhe babo,ak sa podari co najskor a moja otazka znie: ak pojdem na MD v r.2018,vymeriavaci zaklad budem mat za rok 2017 len z hr.prijmov zo zamestnania od toho 3-12/2017?Rodicovska sa nezaratava?A ked som neodpracovala cely rok nevadi?Dopocita sa nieco aj z prijmov v r.2018?Dakujeeem

kilio
25. dec 2017

@weyja rodičovský sa nezaratava, musíš mať odpracovaných 270 dní pred nástupom na materskú a bude sa ti počítať z roku 2017

weyja
25. dec 2017

@kilio Kedze robim od 13.3. tuto podmienku by som mala splnit.Neochotna pani na SP ma zmiatla lebo som si to takto chcela tiez overit a ona,ze nevie ako budem mat rozhodujuce obdobie,ze mozno sa mi bude zaratavat aj prijem v tomto roku,co mi neslo do hlavy!

weyja
25. dec 2017

@kilio nie v tomto ale z roku 2018 kym pojdem na matersku..a za tie dva mesiace co som bola na rodicaku sa nezaratava aspon nejaky pravdepodobny VZ?

kilio
27. dec 2017

@weyja ak si v čase poberania rodicovskeho prispevku nebola zamestnana nemoze sa ti z toho ratat nijaky VZ na matersku. preto tí ktorí nie sú zamestnaní počas MD resp. následne RD a idú na ďalšiu matersku dostavaju od zaciatku rodicovsky prispevok