Nárok na materskú

sojka116
20. nov 2020

Pozdravujem. Poprosila by som radu ohladom naroku na matersku. Som na predlzenom rodicovskom prispevku, od februara - juna tohto roka som pracovala na tp (125dni) avsak vacsinu z nich som bola na pandemickej ocr. Tam mi pracovny pomer skoncil. Od 13.7. 2020 pracujem az po sucastnost. Bez ocr, pn. Rozmyslame nad dietatom. Kedy by som mala narok na matersku? Velmi pekne dakujem za radu.

klarissa25
20. nov 2020

@sojka116 už teraz by si mala narok na MD....

fokuska
20. nov 2020

@sojka116 Podmienky su:
1. Aspon 270 dni nemocenskeho poistenia za posledne dva roky pred porodom
a zaroven:
2a. Aktivne nemocenske poistenie (cize napr. aktivne doborovolne poistenie alebo pracovny pomer, ktory trva)
alebo
2b. Ochranna lehota (cize nemocenske poistenie zaniklo v case, ked si uz tehotna)

Kedze tehotna este nie si, nevieme teda vypocitany termin porodu, tak nevie ti teraz nikto povedat ci by narok mat budes.
Rozhodujuce budu 2 roky spatne od datumu porodu - ak za ten cas budes mat nazbieranych aspon 270 dni NP a budes mat NP trvajuce alebo splnat ochrannu lehotu, tak narok bude.

sojka116
autor
20. nov 2020

@fokuska dakujem ☺ k dnesnemu dnu mam 125 dni np z byvalej prace + 131 z terajsej, teda spolu 256 dni NP. Takze teoreticky keby otehotniem o mesiac, dva by som narok mala? Do 270 dni sa rata aj pn, ocr avsak 90 dni z nich musi byt bez pn a ocr? Dobre tomu chapem? Problem vidim v tom, ze takto by bol termin porodu az august, september a prac.pomer mi trva len do konca juna 2021. Na matersku by som nastupila az po skonceni pomeru. Teda uz nezamestnana. Aj tak by vznikol narok?Dakujem.

fokuska
20. nov 2020

@sojka116 256 dni mas k dnesnemu dnu alebo kedy. Dolezite bude ci odo dna porodu 2 roky spatne tie dni stale vyjdu.
PN, OCR a pod. nema ziadny vplyv - ak pocas PN, OCR trva aj pracovny pomer, tak trva poistenie.
Podmienka 90 dni bez PN a OCR sa tyka niecoho uplne ineho, nie zakladneho naroku na matersku. Takze toto chapes nespravne.

Citaj co som pisala - ak otehotnies este pocas trvania PP, cize aj trvania nemocenskeho poistenia, tak budes v ochrannej lehote.

juliatriscova
20. nov 2020

@sojka116 teoretický ak teraz otehotnieš a budeš rodiť až v septembri, tak spĺňaš podmienku 270 dní nemocenský poistená....pracovný pomer ti skončí v 06/2021 a ochranná lehota pre tehotné je 8 mesiacov, čiže materská ti bude priznaná....

fokuska
20. nov 2020

@juliatriscova Za predpokladu, ze naozaj PP neskonci napr. o mesiac a uz sa nezamestna. Cize teoreticky ano, ale istota tam nie je.

sojka116
autor
20. nov 2020

@fokuska po oznameni zamestnavatelovi o tehotenstve by som teoreticky o pracu nemala prist. Ale moze sa stat kadeco do toho mesiaca, resp. otehotnenia.

fokuska
20. nov 2020

@sojka116 Ano, po oznameni budes chranena. Myslela som take vynimocnejsie pripady ked napr. zamestnavatel skrachuje, prestahuje sa uplne inde, pripadne ak sa nahodou nieco stane a hrub porusis pracovnu disciplinu a bude to na okamzity vyhadzov a pod. - proste pripady kedy PP skonci a je to v sulade so zakonom.

Ale za normalnych okolnosti ak budes dalej pracovat, tak to bude ok - budes mat dost dni a budes aj v OL.