Nárok na materskú

levik12
22. jan 2013

Možete mi niekto poradiť ak od 5.4.2012 som nezamestnaná pracovala som vo firme 2roky a 303dni,odvtedy som evidovaná na úrade prace s výnimkou 3mesiacov pracovala som v zahraničí a teraz som zasa evidovaná na úrade práce,som tehotná či budem mať nárok na materskú?

zuzana909
22. jan 2013

@levik12 na materskú zo zamestnania nebudeš mať nárok, nakoľko ochranná doba ti vypršala.
neviem ako si pracovala v zahraničí a či sa to nejako dá využiť.
kedy máš termín?

levik12
autor
22. jan 2013

pracovala som na zmluvu,termín august

zalka
22. jan 2013

@levik12 ak sa prihlásiš na balík DNP v SP , tak nárok na MD mať budeš. A výška záleží od teba.

levik12
autor
23. jan 2013

@zalka spýtam sa to poistné si mám zaplatiť aj za január?mám sa ísť o tom informovať do SP?Ďakujem za odpoveď

zalka
23. jan 2013

@levik12 no poistné sa platí odo dna prihlásenia. Takže ak si v menej ako 6tt , tak sa môžeš prihlásiť z maximálneho VZ pre maximálnu MD .. VZ je 1179 eur mesačne sa platí 35,15% z tej sumy tj. 414,41 eur. Ak sa nahlásiš dnes a piatok pôjdeš na PN tak zaplatíš alikvotnu čiastku tj. za deň je to bajočko 13,40 eur ... takže za dva dni by to bolo 26,80 eur . Počas PN sa odvody neplatia a PN dostaneš bajočko 216 eur. V tomto prípade aby bola rátaná MD z maxima musí poistenie trvať 26 týždňov minimálne.
Ak si tehotná dlhšie ako 8 tt .. tak sa Ti neoplatí prihlasovať z maxima, vtedy môžeš prihlásiť sa z minima 393 eur a mesačne sa platí 138,13 eur a MD bude bajočko 255 eur a PN 216 eur.

levik12
autor
23. jan 2013

@zalka ďakujem za radu som v 9 týždni tak si to pojdem dať z minima,piatok pojdem do SP sa prihlásiť,chcem sa spýtať čo budem k tomu potrebovať?

zalka
23. jan 2013

@levik12 no ešte by si mohla mať vyššiu MD ak by si sa zamestnala niekde na 90 dní ale za tieto dni by si nesmela byť na PN ...

A na DNP sa prihlásiš cez RLFO http://www.socpoist.sk/ext_dok-rlfo-27122012-v2... ten je tu ,
http://www.socpoist.sk/ext_dok-rlfo_poucenie_11...
http://www.socpoist.sk/ext_dok-poistne_rlfo_vyh...

A minimum je 393 eur mesačne sa platí 138,13 eur .. počas PN sa neplatí. A nič k tomu nepotrebuješ len vypísanú žiadosť čo je vyššie a vyhlásenie .

levik12
autor
23. jan 2013

@zalka takže nemusím isť do SP stačí to cez internet vypísať?

zalka
23. jan 2013

@levik12 musíš ísť do SP, odniesť im to vypísané tlačivo. Odporúčam vypísať 2x ... aby ti potvrdili prijatie toho prvého .. a potom môžeš ísť na PN aby si nemusela platiť odvody.

levik12
autor
23. jan 2013

ďakujem za radu

bajciatko
23. jan 2013

Ahojte baby,
ja by som sa chcela tiez poradit ohladom rodicovskeho prispevku.
Od r. 2009 som bola na rodicovskej a nasledne na materskej, spolu v trvani 3 roky. Po skonceni materskej som odpracovala este akoby 1 mesiac v praci, teda odpracovala som 2 dni a zbytok som cerpala dovolenku, co spolu tvorilo 1 mesiac (30 dni). To bolo obdobie oktober 2012. Nasledne som pocas oktobra pracovala na dohodu, len oktober. V novembri som isla na urad prace a teraz som na podpore, ktora mi prinalezi 6 mesiacov. Chcem sa opytat, ze pokial by som opatovne chcela otehotniet, ze ako postupovat a z coho mi bude vypocitana rodicovska dovolenka a ci mi vobec nejaka prinalezi. Dakujem

zalka
23. jan 2013

@bajciatko no ty si moja riadne domotaná,
bola si na MD, a potom na rodičovskej.
A ak otehotnieš tak nemajú ti z čoho vyrátať lebo nie si nemocensky poistená, môžeš sa dobrovolne poistiť ... 🙂
A rodičovský príspevok dostane každá je bajočko vo výške 200 eur mesačne. A čo sa týka materskej, tak na tú má žena nárok ak splní podmienky tj. 270 dní poistenia. U teba by sa mohlo to poistenie rátať z predošlého zamestnania ale nie som si istá.

bajciatko
23. jan 2013

@zalka no ano, uplne opacne som to napisala ) Ide mi o vyplatenie MD a nie RD, lebo RD je isty... To som chcela vediet, ze ako mi vypocitaju tu MD prave, ze ci sa pripoistit dobrovolne alebo z toho co som bola zamestnana by mi vedeli vypocitat. Asi sa obratim rovno na SP, aby som to mala naisto potvrdene. Ale dakujem, ze si ma odmotala 😉

takyna
23. jan 2013

Ahojte chcela by som sa poradit..
Mame jednu babu na dohodu zamestnanu od novembra 2012, je aj evidovana na urade prace. Otehotnela, ma narok na PN-ku, alebo matersku?
Co by mala spravit, ak by chcela mat nejaky narok? nie len na rodicovsky po narodeny dietatka?
dakujem

zalka
23. jan 2013

@bajciatko no ak si nebola tehotná ku dnu skončenia PP tak nárok na MD z ochrannej lehoty nemáš. Otázka znie, kedže si po skončení RD pracovala , či by sa ti narátali tie dni RD a starého PP k DNP.

Trebalo by oskúšať, skús sa prihlásiť na DNP v jeden deň, na druhý deň chod na OCR alebo PN , a na tretí den zruš. Zaplatíš cca 13,50 eur .. a ak TI príde OCR alebo PN na účet. Tak potom sa TI to obdobie narátava do splnenia podmienky 270 dní postenia v posledných 2 rokoch, ak ti nič nepríde, a zamietnu Ti PN alebo OCR tak vieš, že na to aby si mala nárok na platenú MD potrebuješ 270 dní poistenia teda 9 mesiacov bud zamestnanie alebo DNP.

bajciatko
23. jan 2013

@zalka dakujem

levik12
autor
30. jan 2013

@zalka bola som sa pýtať v SP a tam mi povedala,že keď si budem platiť DNP a pojdem na PN tak sa tam počíta spatne 2 roky,chcela som sa ťa opýtať či tá materská sa potom bude vyplácať z toho DNP?Tá pani tam bola niaka dopletená a moc mi neporadila.Prosím ťa DNP si budem musieť ako dlho platiť,aby som mala nárok na MD.

zalka
30. jan 2013

@levik12 ved som ti písala vyššie ..
ešte ti dám otázku .. akú mzdu si mala k od 1.1.12 - 4.4.2012?

levik12
autor
31. jan 2013

mzda bola za 01 - 429 e, 02 - 363 e, 03 - 412e, 04 - 167e, to som mala v čistom vyplatene,to sa k tomu aj niako zohladňuje?

zalka
31. jan 2013

@levik12 mna zaujíma hrubá mzda .. lebo z hrubej mzdy sa ráta MD a PN.

levik12
autor
31. jan 2013

529, 435, 506, 211 to bola hrubá mzda ďakujem

zalka
31. jan 2013

@levik12 ak si nájdeš zamestnanie , aj keby len za minimálnu mzdu ... a pôjdeš hned po zamestnaní sa na PN tak tvoja MD bude bajočko 350 eur.
Ak nájdeš zamestnanie , kde odpracuješ 90 dní bez PN .. a dajú ti hrubú mzdu 1179 eur tak MD dostaneš 750 eur.
Ak nemáš možnosť sa zamestnať .. tak potom už len to DNP ostáva .. a z toho výjde MD 255 eur.

levik12
autor
31. jan 2013

ďakujem veľmi pekne za odpoveď 🙂

zalka
31. jan 2013

@levik12 len pozor zamestnanie musí trvať aj DNP musí trvať .. aby si stihla mať ku dnu pôrodu 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch lebo termín pôrodu si nenapísala, teda ak hej tak som si nevšimla.