Nárok na finančné príspevky po narodení dieťaťa

dadus_ka
18. dec 2018

Ahojte, ja mam v tom bordel. Moze mi prosim niekto vysvetlit co je možné poberať po narodení dieťaťa? Všade sú články a tlačivá ale info sa mi nejak nezhodujú. Niečo sa nedá poberať ked ma zena materskú ale niečo zas áno ale v tlačive je zas iná info. Môže mi niekto prosím vysvetliť ako to je ked budem poberať matersku? Mám okrem materskej nárok aj na pridavok na dieťa co je tych cca 25e? Viem ze mam narok na jednorazovy prispevok po mesiaci dozitia dietata ale to je jedine co viem.

pininka
18. dec 2018

@dadus_ka všetky príspevky po narodení dieťaťa budeš poberaz z úradu práce. Odporúčam tam ísť ešte než sa dieťa narodí, dajú ti všetky tlačivá a vysvetlia kedy máš čo doniesť. Doma to vyplnia a donesie to už len muž. A áno aj keď poberaz materskú dostaneš prídavok na dieťa.

dadus_ka
autor
18. dec 2018

@pininka dakujem. Ja som v tom uz mala gulas lebo som to doma zacala tlacit aby som si po porode ulahcila ale tolko bolo tych tlaciv ze som sa z toho nevedela vysomarit ze co vyplnit a na co mam vobec nárok. A na urade som sa bala ze mi neporadia. Ked niekde citam ako mamicky pisu ze tam su strasne neochotni este aj poradit, ze poslu ich ze maju vsetko na nete aj tlaciva. No ale kaslat na to ja im poviem ze som z toho debil a nech mi to proste vysvetlia nesmiem sa nechat odbit 😀🙈

pininka
18. dec 2018

@dadus_ka ja som to nezazila ani raz, vždy mi všetko vysvetlili a ešte mi aj s ceruzkou napísala čo a kedy mám doniesť. Ale inak pri poslednej som zistila že treba o dosť veľa papierov viac ako pred desiatimi rokmi keď som mala prvého.

katus87
18. dec 2018

Ak máš nárok na materskú, tak hneď po narodení máš nárok na Prídavok na dieťa cca 24€, keď bude mať bábo 28 dní, tak je zas nárok na príspevok pri narodení cca 800€ a až po pol roku, keď sa ukončí materská, tak sa žiada o rodičovský príspevok 230€. Sumy neviem presne.

anve
18. dec 2018

@katus87 a ten pridavok na dieta si ziadas na Urade prace? Hned po narodeni,alebo ako?

pininka
18. dec 2018

@anve áno, hneď po pôrode, len ten príspevok pri narodení môžeš žiadať až keď sa dieťa dožije 28dni a potvrdí ho pediater dietata

anve
18. dec 2018

@pininka dakujem pekne

katus87
18. dec 2018

@anve ano na úrade, dá sa hneď, ale ja som dávala naraz, dosť že človek behá kade tade po potvrdenia, ešte aby som tam chodila na x krát, nehrozí

anve
18. dec 2018

@katus87 a potom ti to vyplatili spatne?

katus87
18. dec 2018

@anve ano, ale treba to stihnúť do pol roka od narodenia dieťaťa

anve
18. dec 2018

@katus87 ok dakujem pekne