Najnižší tehotenský príspevok

23. aug 2024

Ahojte otazka trosku mimo ale rada sa poradim o skúsenejšími 😊 dnes mi prišiel vymeriavací zaklad na tehotenský príspevok prekvapilo ma, ze mám najnižší možný zaklad a teda 257,30€ vychádza mi to 8,57€ na deň. Pred otehotnením som pracovala viem že sa to pocita z hrubej mzdy, v čistom som mala každý mesiac v priemere 970-1000€ ja si myslím že to nie je až tak zle, viem že sú zamestnania kde zeny zarábajú 700-800€ tak koľko majú ony tehotenský príspevok? Toľko ako ja aj keď zarábajú o dosť menej? Viem, že sú až zeny čo zarábajú viac ale ja si myslím že mám priemerný plat tak som počítala s vyššou čiastkou.

Ďakujem za odpovede 🙂

barbora232323
23. aug 2024

Ahoj aj mne dali na deň 8,57€ a dostala som 190

michaela789
23. aug 2024

Presne toto zaskočilo aj mňa. Tiež som bola normálne zamestnaná a hoci som nezarobila trojku mesačne, na tú dobu to bolo slušné.
Nuž, majú to asi nastavené tak, aby drvivá väčšina spadla do toho nižšieho výplatného spektra, aby mohli vyplatiť menej. Aspoň tak som to uzavrela v rámci zachovania duševného zdravia.

zuzanockamt
23. aug 2024

@michaela789 Pozerala som staršie tabuľky, tak do 1400€ v hrubom sa poberal ten najnižší príspevok. Veď si trošku pogooglite, aké sú teraz tie intervaly.

michaela789
23. aug 2024

@zuzanockamt no, však to sa nevylučuje s tým, čo som napísala. Majú to nastavené tak, aby väčšina žien spadla do nižšej výplaty. Viac ako 1400 mesačne v hrubom určite nemá každá druhá tehotná, hoci peniaz to najhorší nie je.

dencii
23. aug 2024

Ja to zas napíšem z opačnej strany, dostávala som ten najvyšší možný tehotenský príspevok (ale aj zarábam podstatne viac ako autorka, teda aj na odvodoch zaplatim ovela viac) a s mužom sa nám ani nechcelo veriť, že štát mi ide posielať peniaze len za to, ze som tehotná (rodiny by si mali podľa mna zakladat ludia, ktori na takuto sumu nie su odkazani, doteraz nic take nebolo - ani pri mojom prvom dietati, a prezili sme). Uplne zbytočná davka, ktorú by som zrušila medzi prvymi. Ale samozrejme keď vie štát rozdávať aj takým, co v živote nič nerobili ani robiť nebudú, potom si zaslúžime aj my pracujúci..

autor
23. aug 2024

@dencii ja nevravím že tie peniaze nutne potrebujem ale som za tie peniaze rada. Ja som sa len spýtala niečo čo ma zaujímalo nikto nevravi, že som na tie peniaze odkázaná. Myslím si že veľa zien tie peniaze ozaj potrebuju a nie je to hanba, to že pre vás sú to “zbytocne peniaze” tak ich venujte do detských domovov alebo útulku 😉
Ostatným ďakujem za odpoved 🙂

monsterablue
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
masandra
23. aug 2024

@dencii tak to je síce pekné, ale uvedomte si, že väčšina nedostáva plat ako vy, takže tým, že je žena na rodičovskej, príde rodina o plat...

petamich
23. aug 2024

@masandra a rodina tej, co zaraba lepsie nepride o plat, to je co za argument? 🙂 ved to nedava logiku

dencii
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
petamich
23. aug 2024

Tehotenske je 15% z denneho vymeriavacieho zakladu, moze sa vam to zdat malo ale je to skratka tak, rovnako matersku ma nizku vela zien, lebo nema dostatocny zaklad, hoc materska je 75% z denneho vymeriavacieho zakladu (tam navyse minimalna materska nie je a ak by UPSVaR nedoplacal do vysky vyssieho rodicovskeho, vela zien by malo podstatne menej)

Nikto nic nenastavil tak, aby tam "spadlo" co najviac zien - je to jednoducha matematika a kazdy dostane vypocitane z toho aky mal vymeriavaci zaklad v rozhodujucom obdobi

Rovnako sa mozu aj tie zeny, co zarabaju viac stazovat, ze kazda davka ma strop - to vam pride fer, ze dane strop nemaju ale tehotenske a materske ma? Cize odviest mozem ale nedaju mi ani tych 15/75% spat, lebo som si "dovolila" zarabat slusne

dadka1997
23. aug 2024

Aby si mala plny tehotensky prispevok by si musela zarabat 2000+

michaela789
23. aug 2024

@petamich ďakujeme za vysvetlenie 👍🏻

masandra
24. aug 2024

@petamich tak asi sme sa nepochopili... keďže pani sa zdá, že vlastne majú ako rodina také dobré platy, že by príspevok nepotrebovali, ide mi o tom, že všetky rodiny take platy nemajú, áno prišla o plat tiež, dostávala ale viac a vlastne ona ho ani nepotrebovala, tak možno manžel zarába veľa, ale na Slovensku asi ťažko každý manžel zaraba tak ako oni... za to, že jedna mamička nepotrebuje dostávať nič, neznamená, že druhej rodine to nepomôže...

masandra
24. aug 2024

@petamich možno vám to nedáva logiku, ja viem, že prišla o plat tiež, nenapísala som, že nie...

masandra
24. aug 2024

@dencii no mne stačí, že vám to príde ako úplne zbytočná dávka, tak asi vám peniaze vystačia, ale myslím si, že velka časť Slovákov má problém vyžiť a majú ledva dosť, ale vy by ste dávku porušila...

dencii
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zuzanockamt
24. aug 2024

@masandra Keď má niekto problém vyžiť, tak prečo sa zamýšľa nad tehotenstvom. Ak nevychádzam z platu, tak neprivediem do rodiny ďalšieho člena. Dávky tú situáciu nezlepšia.

monsterablue
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
24. aug 2024

@dencii tak v tej dobe ako ste vy mali prvé dieta nebola ani taká inflácia ako je teraz myslím si že by ste sa tu nemali ľutovať čo ste mali a čo ste nemali. Ja som sa slušne spytala zien, ktoré by mi s tým vedeli poradit a to že to za doby Vašeho prvého dieťaťa nebolo je druha vec ktorá ale nikoho nezaujíma… keď sa chcete vyťahovať s vysokým platom a s tým ako sú vám tie peniaze navyše tak si to ozaj nechajte radšej pre seba.

dencii
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
monsterablue
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
dencii
24. aug 2024

@monsterablue možno v inej ako ty a uz túto bezcieľnu debatu nemusíme ďalej rozvíjať, ani som to nikdy nemala v plane, keby sa niektorymi nedezinterpretovalo to, co som napísala (ja som sa neprišla ani ľutovať, ani vyťahovať- da sa to vobec sucasne?, ani rozculovat a neviem co vsetko). Kto chcel, pochopil. Autorke este raz všetko dobre

lilinka88
25. aug 2024

@dencii úplne s tebou súhlasím. Ide sa znižovať daňový bonus, rieši sa 2. pilier, lebo nie sú peniaze a xy ďalších veci a rozdáva sa na takejto dávke. Jediné čo ma utesuje je,že nárok majú ozaj len tie, čo aj niečo odvedú do systému... Tiež by som túto dávku zrušila a radšej tie peniaze presunula na daňový bonus napr. Som názoru,že keď niekto nie je dostatočne zabezpečený mať dieťa, nemal by ho mať, resp nemal by čakať,že zvýšené náklady s tehotenstvom, pre ktoré sa samostatne rozhodol, nebude znášať štát.

lilinka88
25. aug 2024

Tehotenské je 15% z vymeriavacieho základu, ktorý sa mimochodom počíta z hrubej mzdy, nie čistej čo dostávas ako výplatu, čiže je vyšší proti výplate. Stačí teda jednoduchá matematika,aby si si vypočítala akú hrubú mzdu musíš mať, aby si mala vyšší príspevok. V tvojom prípade buď teda vďačná za ten najnižší, lebo z tvojho vymeriavacieho základu by si mala mať ešte nižší ak by nebola stanovená min. suma na deň