Na Slovensku mi stopli rodičovský, lebo priateľ pracuje v Rakúsku

milacik65
16. aug 2012

Ahojte baby, potrebujem poradit, priatel pracuje v rakusku od januara a teraz mojej svokre na urade povedali, ze uz nemame narok na peniaze zo svk, ze si mame poziadat tu, tu nam este nic neschvalili, dokonca na svk povedali, ze od januara odkedy tu pracuje, tak musime vsetko co sme dostali vratit, teraz nedostavame nic ani s tade ani s tade, je to normalne, ze matka s dietatom zostane bez penazi?! Prosim poradte mi...

elephant
16. aug 2012

@milacik65 Bohužiaľ, nastali zmeny. Rodičovská dávka sa má poberať v "štáte záujmu", teda tam, kde žijete. To sa určuje podľa toho, v ktorom štáte si platíte zdravotné poistenie, keďže sa nesmie mať viac než jedno zdravotné poistenie. Pokiaľ ste v Rakúsku, mali by ste si požiadať o dávku tam, ak tam nič nedostávate, mali by ti to Rakúšania dať písomne, že ti nič nedávajú, a potom by si mala mať na dávku zo Slovenska ako doposiaľ.

milacik65
autor
16. aug 2012

@elephant dakujem za odpoved, velmi si ma nepotesila, ale co uz, myslela som si ze inu odpoved nedostanem, ale bojim sa toho, ze sa to bude tahat tak dlho, ze nakoniec uz nebudem mat narok na nic, nechapem ako mozu stopnut peniaze a nechat cloveka bez koruny, ale to ich asi nezaujima 😒

atomica87
17. aug 2012

@milacik65 znama vybavovala v rakusku pridavky, sice na starsie dieta, ale schvalili jej ich, dokonca jej ich vyplatili spatne za cele obdobie, od kedy na ne mala narok , a boli omnoho omnoho vyssie ako tu na SR....ked to vybavite, mozno budes milo prekvapena

milacik65
autor
17. aug 2012

@atomica87 ved to uz vybavujeme, ale uz presiel mesiac a poslali nam len odpoved s tym, ze mame dolozit dalsie papiere a kym nam neschvalia pridavky nemozeme poziadat o rodicovsky a takto nam idu mesiace a rodicovsky vyplacaju len pol roka do zadu..

atomica87
17. aug 2012

@milacik65 aha...no vari vas nebudu natahovat pol roka

milacik65
autor
17. aug 2012

@atomica87 zda sa mi ze aj hej dnes sme tam boli odniest papiere a zase vymysleli, ze mame doniest este aj najomnu zmluvu a to uz neviem naco, ale problem je , ze nam ju majitel este nespravil, tak teraz nam bude zbytocne utekat cas, ach jaj 😖

atomica87
17. aug 2012

@milacik65 oh...tak to je skoda, ale oni asi potrbuju mat preukazane, ze tam skutocne byvate...

milacik65
autor
17. aug 2012

@atomica87 preukazanie uz dostali my tu uz mame riadne zahlaseny trvaly pobyt a aj to dostali, takze najomna zmluva je uz podla mna vymysel, ach co by som teraz dala za tie slovenske drobaky co by som dostavala, tolko opletaciek co tu s tym je, je jedna velka katastrofa

atomica87
17. aug 2012

@milacik65 oh, tak potom je to fakt bieda...

bublina83
18. aug 2012

Ahoj, ja mam podobny problem. Manzel pracuje tiez v Rakusku uz rok a pol, my sme sa za nim prestahovali minuly mesiac. V januari sa nam narodil syn a do dnesneho dna som nevidela ani cent z materskej, resp. rodicovskeho prispevku zo Slovenska. Teraz vsetko vybavujeme tu v Rakusku, vdacne ti pomozem ak potrebujes este pomoct. Len som nepochopila tvoju situaciu, ty zijes cely cas so svojim priatelom v AT ?

milacik65
autor
19. aug 2012

@bublina83 Dakujem za tvoju reakciu, my sme prisli za priatelom v maji, on je tu od januara, prave vybavujeme tie pridavky, a chcu od nas este aj najomnu zmluvu a tu zatial nemame, lebo este vraj majitelovi neprisla, ak by si bola taka dobra mohla by si mi povedat co vsetko potrebujem na rodicovsky prispevok? A kde v rakusku zijete? My sme vo Viedni 🙂

lumiva
19. aug 2012

Ja ti potom poviem, co potrebujes na pridavky. Priprav sa na to, ze budes cakat vecne veky. Uprimne 😒 .

milacik65
autor
19. aug 2012

@lumiva tak napis co vsetko potrebujem ja dufam, ze uz budeme mat vsetko a ty si ako dlho cakala?

lumiva
19. aug 2012

@milacik65 Pas, rodny list, meldezettel vsetkych, pracovnu zmluvu, anmeldebeschenigung z MA35, potvrdenie o spolupoisteni (mitversicherung)... Ak som nieco zabudla doplnte babenky.

lumiva
19. aug 2012

@milacik65 Teraz bude 12 tyzdnov a cakam.

milacik65
autor
20. aug 2012

@lumiva tak toto vsetko sme uz odniesli a prisla nam odpoved, ze este treba doniest najomnu zmluvu a aj potvrdenie, ze tu bude chodit do skolky, takze mi cakame zatial mesiac a teraz som zvedava co zase vymyslia a poziadala si uz aj o rodicovsky?

lumiva
20. aug 2012

@milacik65 Nie, ja mam uz skolakov. Neviem, naco im je najomna zmluva. V ktorom bezirku si to podavala?

milacik65
autor
20. aug 2012

@lumiva my byvame v 15.-tom a finanzamt mame v 7.-mom, a este som sa chcela opytat ci si aj ty tu poistena, lebo ja este nie som, lebo v poistovni povedali, ze ked nie sme zobraty tak tu musime byt spolu 10 mesiacov az potom si ma moze pripoistit, tak ja som im prefotila slovensku karticku, dufam, ze to nebude vydit, kedze pridavky sme dali na priatela...

lumiva
20. aug 2012

@milacik65 Ano, ja som poistena a deti mam pripoistene.

odyseana
24. aug 2012

ahojte, a ako to je ked TP je na Sk ale manzel pracuje v AT? ak tam plati odvody, da sa aj v tomto pripade poziadat o prispevky z AT? vopred dakujem 🙂

milacik65
autor
24. aug 2012

@odyseana TP je trvaly pobyt? my mame trvaly pobyt na sk a priatel pracuje v at a vsetko na sk mi stopli

odyseana
24. aug 2012

ano, TP je trvaly pobyt..my aj byvame na SK, tak sme pravdepodobne na tom inac 😒

milacik65
autor
24. aug 2012

@odyseana na to, aby ti dali peniaze, tu musi mat tvoj muz aspon prechodny pobyt

daimon
27. aug 2012

@odyseana ahoj ja pracujem v AT, mám TP na SK, takže na dávky mám nárok zo slovenska a rozdiel mi doplatia z AT, kedže tam sú vyššie dávky, ale bude mi to spätne vyplatené, takže to znamená, že v marci 2013 mám termín pôrodu a peniaze z AT rodičovský príspevok, môžem žiadat až v roku 2014!!!!!A neviem si predstavit ako máme vyžit z tých smiešnych 200 e.