Na čo mám nárok po narodení druhého dieťaťa?

zuzu233
6. okt 2019

Ahojky, chcela by som sa opýtať na čo všetko mám nárok po narodení druhého dieťa- financie, príplatky apod....

Viem, že klasika- ,, pôrodné,, , prídavky, manžel daňový bonus. Ja bohužiaľ len rodičovský príspevok, materskú mi neschváli, nakoľko mi pracovný pomer skončil počas mojej rodičovskej dovolenky 30.11.2018 a termín pôrodu mám 22.10.2019.....

Známa získala aj nejaký jednorazový príplatok pri narodení druhého dieťaťa na prvé dieťa vo výške cca 50€. Viere ako sa volá ten príplatok?

Ďakujem.

liz_lemon
6. okt 2019

@zuzu233 na ten narok nemas, kedze nemas narok na materske

zalka
6. okt 2019

@zuzu233 ak by si sa zamestnala teraz tak nárok na MD mať budeš ... ak ti skončil PP ako píšeš ...

zuzu233
autor
6. okt 2019

@liz_lemon

@zalka
Mňa skôr zaujíma ten jednorazový príspevok 50€....na MD nárok nemám a istotne má už nikto nezamestná, keďže o pár dní rodím.

ceklis
6. okt 2019

@zuzu233 bože môj 🙈🙈🙈 a nespytas sa radšej
@zalka ako by sa dala zabezpečiť ta materská???

mirka17
6. okt 2019

@zuzu233 príspevok na starostlivosť o dieťa, ale ako bolo uvedené nemáš nárok keďže nemáš md

dopolbokaodrata
6. okt 2019

@zuzu233 ale uz ti napisali, že na ten príspevok nárok nemáš, keďže nemáš nárok na MD. Ale keby si sa bola zaujímala skôr, mohla si si ten nárok na MD zariadiť...

zalka
6. okt 2019

@dopolbokaodrata @ceklis tak ju asi nezaujíma aspon minimálna MD .. čo sa dá zabezpečiť prihlásením sa na DNP ...
a tým pádom dostane aj ten príspevok o ktorý sa pýta.
A tiež aj vyšší rodičovský ju nezaujíma,,,,
:D nemám slov, ale každý sme nejaký 🙂

zuzu233
autor
6. okt 2019

@zalka
@dopolbokaodrata
@mirka17
@ceklis
Mňa zaujíma ale bohužiaľ neviem v tomto chodiť, preto sa pýtam o pomoc...ja som momentálne na predĺženej rodičovskej dovolenke- platenej a bola som sa pýtať aj na úradoch a povedali mi, že za žiadnych okolností nemám nárok na MD a ani na vyšší RP, hoci som pred prvou MD robila vkuse 6 rokov.

veronikaszabova
6. okt 2019

@zuzu233 ved Zalka ti napisala, ze to mas riesit cez DNP

zalka
6. okt 2019

@zuzu233 no teraz nemáš nárok, ale stačí urobiť krok a budeš mať nárok ...
stačí sa prihlásiť na dobrovolné poistenie ... a ísť na MD ... stačí že den pred nástupom sa prihlásiš .. nastúpiš na MD.. a zrušíš poistenie .. zaplatíš im 12 eur a počkáš si na rozhodnutie

zuzu233
autor
6. okt 2019

@zalka
@veronikaszabova
Áno, pýtala som sa aj na dobrovoľné poistenie a oni ma odbili, že to mi nepomôže, keďže som na platenej rodičovskej dovolenke a ani keby som zrušila platenú RD tak s tým.nevyhram.

zalka
6. okt 2019

@zuzu233 parádne ťa oklamali, vždy si také veci pýtaj písomne a garantujem, že nikto ti to nedá písomne a nepodpíše sa pod to. fLebo klamú .... vedome.

kotulicek
6. okt 2019

@zuzu233 Manžel by mohol ísť na materskú.... Šak teraz sa to dá a môže pri Tom aj pracovať ale musí byt zmena pracovnej pozície .... Mali by ste niečo v kapse

jana005
6. okt 2019

@zuzu233 ahoj, rob ako ti radí zalka a budeš mať nárok na materskú

zuzu233
autor
6. okt 2019

Ďakujem za rady, o MD manžela uvažujeme tiež.

ceklis
7. okt 2019

@zuzu233 urob to, co napísala zalka.

kika1905
7. okt 2019

@zalka Ahoj , vidím ,že sa vtom vyznáš. Chcem sa ťa opýtať ,teraz idem z materskej na rodičovský príspevok . Mám ten najnižší .Oplatí sa mi platit si DNM a mala by som ten zvýšený rodičovsky príspevok , alebo nie . Dakujem za radu .

zalka
7. okt 2019

@kika1905 no momentálne rodičovský je rovnaký tento rok .. a ak si mala materské tak sa ti od budúceho roka zvýši.

kika1905
7. okt 2019

@zalka dakujem

lila1988
27. nov 2019

@zalka môžem tá veľmi pekne poprosiť s touto situáciou, V 2018 som poberala materske na dieťa. V súčasnosti mám nárok na 24 dni dovolenky(nevyčerpana dovolenka za rok 2017, 2018 a obdobie na materskej 2018). Nastup na ďalšiu matersku mám február 2020. Ako si prosím môžem maximalizovať matersku? Môžem zamestnávateľa požiadať o preplatenie celej dovolenky teraz v decembri počas trvania RD? Mám na to právny nárok, či to len v prípade výpovede a môžu mi to zamietnuť? Moja HM je 1430eur. Dakujem veľmi pekne za napad, ako si ju môžem navysit(dodatok na vyššiu mzdu nedostanem a ani mi nepotvrdila nereálnu sumu, keďže sa jedna o obrovsku firmu)

zalka
27. nov 2019

@lila1988 dovolenka sa neprepláca počas trvania PP . Takže aj keby si čerpala tento rok dovolenku, tak kvôli sviatkom ti skôr môže znížiť priemer ako zvýšiť ... kedže sa nedá preplácať a odmenu ti asi nedajú .
V podstate ti vyrátajú MD minimálne v takej výške ako si mala pri prvom dieťati.