Na čo mám nárok, keď som nikdy nebola zamestnaná?

5. sep 2024

Ahojte len hypotetická otázka. Som študentkou na Vš, končím ing. Nebola som nikdy zamestnaná na tpp, len brigády. Na čo by som mala nárok keby hneď po škole otehotniem? Je to nejaká uřcitá suma ? Ďakujem

3009
5. sep 2024

Jedna Ing. si to nevie dať do googlu? No zbohom VŠ.

autor
5. sep 2024

@3009 Pýtam sa niekoho kto to tak mal, nie nejakej premúdrelej pani čo nemá čo povedať 😀

martul
5. sep 2024

@3009 Jedna žena a nevie čítať s porozumením a odpovedať na otázku? No zbohom slušnosť.

doriiis
5. sep 2024

Skúsenosť nemám,ale som čítala novinku,že do obdobia rozhodujúceho do zaratavania materskej od 1.4.2024 patrí aj štúdium na VŠ.
Treba si vygooglit

30majka71
5. sep 2024

Tak je rozdiel otehotnieť a rozdiel hneď porodiť. V prípade tehotenstva nastúpiť do práce a pracovať. Možno akurát uplynie tých 270 dní

rk123
5. sep 2024

keby si otehotnela hned po skole, tak sa zamestnas kym pojdes na matersku a materska sa ti bude pocitat z toho zamestnania.
cize nie je to konkretna suma, nikto nevie kolko budes zarabat

autor
5. sep 2024

@rk123 Po škole tehotnú nezamestná tak nikto, pytala som sa na nekalé dávky keď nebudem mať odpracovaný ani jeden deň na tpp

autor
5. sep 2024

@doriiis ďakujem

eko22
5. sep 2024

Podľa mňa máš nárok na to isté ako aj iná žena bez vysokej školy. Mala by si materské ale nízke tým že si nikde nepracovala. Aj pôrodné by si mala a aj tehotenské. No moc veľká výhra to nie je 😀

rk123
5. sep 2024

no tak pojdes na urad prace kym nepojdes na matersku a budes dostavat minimalnu matersku.

autor
5. sep 2024

@rk123 pracujem brigádne, to na úrad práce asi ist nemôžem nie?

rk123
5. sep 2024

@eko22 tehotenske mat nebude, musela by mat aktivne poistenie v 13temu tyzdnu tehotenstva a ked nebude zamestnana tak to mat nebude

doriiis
5. sep 2024

@rk123 ....ale úrad práce platí iba zdravotnú,nie sociálku.Ci sa mýlim?

rk123
5. sep 2024

@doriiis nemylis. ale ona musi mat do nastupu na matersku odpracovanych 270dni. co bude mat lebo sa jej tam pocita do “odpracovanych” aj vysoka skola.
takze dostane minimalnu matersku.

petracandle
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
rk123
5. sep 2024

neviem aku mas zmluvu, ake z toho odvadzaju odvody.
ked si na urade prace mozes pracovat na dohodu ale len do urcitej sumy, ktora sa da dohladat, neviem aka konkretne to je.

autor
5. sep 2024

@rk123 na účet mi chodia peniaze len do tej miery aby sa nemuseli zdaňovať nijako.

rk123
5. sep 2024

tu nejde o to kolko ti chodi na ucet ale aku mas zmluvu

autor
5. sep 2024

@rk123 čo presne v zmluve

melanta
5. sep 2024

Či máš zmluvu ako študent alebo dohodu, z ktorej sú odvádzané aj "plnohodnotné" odvody do SP vrátane nemocenského. To si vieš pozrieť na výplatnej páske. Čo doplním, pretože tu neodznelo, máš nárok na výživné od otca dieťaťa.

30majka71
5. sep 2024

Nuž tak to poradím len tak, že počkať aspoň mesiac. Hneď po škole sa zamestnať a na ďalší mesiac riešiť tehotenstvo, potom kľudne bude aj materská a myslím si, že vyššia ako tá čo by vyšla hneď po škole. Dávky tam potom asi nie sú žiadne, jedine tehotenské a materské, hmotná núdza to už podľa podmienok. Inak nič nikomu nedávajú, žiadnej žene tehotnej.

revikat
5. sep 2024

Ak by si otehotnela ešte počas VŠ, máš od 13. týždňa nárok na tehotenské štipendium 200€ mesačne.
Po úspešnom skončení VŠ sa ti bude štúdium rátať ako keby si pracovala, ale s minimálnymi odvodmi (teda aj materská bude minimálna). VŠ sa ráta do tých 270 "odpracovaných" dní za 2 roky.
Pri žiadaní o materskú ale musíš mať ukončené štúdium štátnymi skúškami a byť dobrovoľne nemocensky poistená.
Materská tak vyjde cca 550€ a potom máš nárok aj na vyšší rodičovský príspevok 🙂

cookie29
5. sep 2024

tak na NEKALE davky sa pytas... 🙂

autor
5. sep 2024
ns994
5. sep 2024

Tak davky su. Tehotenske, materské a rodicak. Tehotenske a materske ti vysvetlili ako, ze musis uspesne ukoncit atd. Rodicak mas narok aj tak. Akurat, ked nebudes mat materske tak bude ten nizsi a bude od narodenia.

martinkatinka
5. sep 2024

Ty vies kolko odvadzas na brigadnicku zmluvu aj kolko mas odpracovane. Cierne peniaze a robota sa ti nikde nerataju. Zvysok sa da vygooglit 😉

autor
5. sep 2024

@martinkatinka nikto sa tu nepýta na čierne peniaze 🙂

martinkatinka
5. sep 2024

Sama si pisala, ze nedostavas vsetko oficialne. A podla toho kolko mas oficialne a kolko mas odoracovane(co si vobec neuviedla), mas narok na jednotlive davky, ktore sa daju vygooglit. Myslim tie podmienky na davky.

melanta
5. sep 2024

@martinkatinka ak má zmluvu ako brigádnik, tak neplatí nemocenské. Ale na otázku, akú má zmluvu (či ako študent alebo dohodu s odvodmi do SP) nereaguje.