Na aké príspevky mám nárok po narodení bábätka?

misutka27
14. júl 2015

Ahojte prosím Vás na čo všetko mám nárok pri narodení bábätka?viem že na jednorazový príspevok t.j. okolo tých 800e + prídavky na dieta t.j.tých okolo 20e.........som vydatá,zamestnaná(čiže zatial na MD).....sú ešte nejaké skryté prídavky ktoré si môžem uplatniť a úradníci o nich proste nepovedia????

liz_lemon
14. júl 2015

@misutka27 manžel si môže uplatniť daňový bonus na dieťa, a keď budeš na RD, tak aj na teba

zabina27
14. júl 2015

@misutka27 este sa skus opytat, ci nedava nejaky prispevok pri narodeni obec, kde mate pobyt, u nas napriklad mesto dava

bonaqa2013
14. júl 2015

@misutka27 to je asi tak všetko - nie je toho veľa ☹ ☹ ☹ ☹

misutka27
autor
15. júl 2015

no veru je to bieda 😒

gretocka
15. júl 2015

tie ktore spominas, plus manzel si moze potom uplatnovat dan. bonus a obce zvyknu davat nejaky prispevok, ten ale ma aspon u nas nejaky limitovany cas, dokedy si onho musis poziadat.
Ak si zamestnana, tak mas narok na matersku, ktora zavisi od platu, ktory si mala....

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
misutka27
autor
16. júl 2015

no hej presne je to tak ako píše fidka79 😖 ........sme na Slovensku bohužial

velkacica
16. júl 2015

a koľko by ste chceli?? Maternica nie je výrobný prostriedok, či pracovný nástroj, zdroj príjmu, ba ani kvalifikácia k tomu!

misutka27
autor
16. júl 2015

no aspon tolko aby sa dalo z toho dôstojne vyžit...ked je podla vás 230e vela tak potom neviem

velkacica
16. júl 2015

To, že rodíte, je len Vaše súkromné/rodinné rozhodnutie a nesiete za to plnú zodpovednosť. Naozaj nie je potrebná ingerencia štátu v týchto veciach. Nestávate sa sociálnym prípadom (sem patria maloletí, dôchodcovia, chorí - PN, invalidi). Každý dospelý je zodpovedný za seba a za svoje materiálne zabezpečenie.

sense
16. júl 2015

@misutka27 nuz su krajiny kde mqs matersku 3mes. A nic viac bud ta zivi muz al. Sa vratis do prace...a o nejakom prispevku pri narodeni mozes len snivat

misutka27
autor
16. júl 2015

tak vdakobohu ja nepatrím k prípadom že musím obracat každé euro.....ale nechápem ako môže existovat situácia že je slobodná mamička od priatela ani cent podpory a je závislá len od toho čo dostane od štátu.....a podla mna dostávat 230e a z toho platit nájom a všetky výdavky na bývanie,živit z toho mesiac seba a malé dieta tak ako prepáčte zdá sa mi to úbohé a ked jej po zaplatení zostane 3e na den no neviem či to nie je sociálny prípad......ano je to moje rozhodnutie ale........

larus9
21. júl 2015

Ahojte, chcem sa opýtať, ako je to s príspevkami od štátu. Príklad: som tehotná, ale musím isť na PN (trpím nevolnostami). Marodku dostanem do konca tehotenstva a potom nastupuje materska a rodicovsky prispevok? Kolko a kedy? Vobec sa z toho neviem vysomarit. Ďakujem krásne. 🤐

liz_lemon
21. júl 2015

@larus9 na MD nastupujes 6, alebo ak mas rizikove tehotenstvo, tak aj 8 tyzdnov pred predpokladanym datumom porodu, MD trva 34 tyzdnov (ak si osamela matka, alebo sa ti narodia dvojicky, tak trva 37 tyzdnov), dostavas materske vyratane z priemernej hrubej mzdy (65%)
potom nasleduje RD, a ta ti trva do 3 rokov veku dietata, a tam dostavas uz len rodicovsky prispevok, momentalne je to 203,20

lara1507
21. júl 2015

@misutka27 tie peniaze nie sú určené na platenie nájmu a ďalších vecí spojených s bývaním..ale skôr strava a iné potreby pre dieťa. Preto sa stále apeluje na to, aby sa deti rodili v zabezpečených a pripravených rodinách - čo ale samozrejme nie vždy vyjde, kedže sa to môže stať aj neplánovane - ďalšia vec je keď rodičia nie sú zobratí, potom ako si spomínala - slobodná mamička a jej trápenie... nuž ani na to nie sú peniaze určené,že keď nemá podporu muža, tak teraz bude plataiť štát výdaje na jej život... Čiže sú to peniaze vyslovene len na potreby dieťaťa - tie najzákladnejšie. OStatné sa majú starať rodičia. Naši rodičia nás pripravovali (alebo aspon mali nás pripravoať) do života tak,aby sme sa vedeli zabezpečiť a pripraviť na tieto veci. Hovorím ale, že stávajú aj tzv,náhody a vtedy je to ozaj komplikované.

lucik159
21. júl 2015

Viem že do roka je este nejaký ppríspevok nejakých 14e ale zabudla som ao sa vola

moni244
21. júl 2015

Kto to dieta vychovava, vy alebo stat? Vy, tak preco chcete od statu neviem ake prispevky

lucik159
21. júl 2015

@moni244 A prečo stále platíme státu my nejaké peniaze??

sense
21. júl 2015

@lucik159 aby keby si socialny pripad aby si mala aspon minimum alebo aby bolo dat co dochodcom a g coho dat aspon matersku a rodicak .....a aby deti a dochodci mali aj zdravotne poistenie....vzdy sa omielaju len cigani ale kolko je aj medzi bielimi takych co nikde nerobili a vyciciavaju system al. Ked sa ohradi nejaka nastka ze stat sa nestara a aku almuznu dostanu rodicak ale ze ani ony este nic do statnej kasy nedali tak to je ina vec...dotycna na jednej strane chce vediet na co ma narok a ze je to almuzna a potom povie ze to vlastne nepotrebuje

lucik159
21. júl 2015

@sense a ty si myslís ze 200 e je dost na to aby si uzivila seba a dieta?? je x slobodných matiek

moni244
21. júl 2015

@lucik159 ale to nemá nahrádzať mzdu, je to rodičovský príspevok, nemá z toho žiť celý mesiac a platiť všetko

simmsi
21. júl 2015

Nerozumiem tým, ktoré tu píšu v duchu toho, že dieťa je len "na ťarchu" rodičom. Štát ako taký má eminentný záujem o to, aby sa deti rodili a prevýšili natalitu oproti mortalite. Rodičia vychovávajú budúcich daňových poplatníkov, ktorí budú robiť na dôchodky zas pre iných. A 203 eur je smiešna suma pre ženu, ktorá zarába napr. 600 a má nejaké záväzky (inkaso, mobil,...), ktoré si môže dovoliť, a potom dostane 203 eur. RD by mal byť podľa výšky doterajšej mzdy, nejakým systémom ohodnotený. Nespomínajte prosím zahraničie, kde sú ženy na RD len 3 mesiace dokonca niekde aj menej. Pretože tam dostávajú väčšie príspevky ako my počas RD na jasličky, pestúnky a iné. Samozrejme iný štát iný mrav. Ale zo slovenských platov by asi máloktorá, mohla platiť ročnému dieťaťu 300 e jasličky.

sense
21. júl 2015

@lucik159 ako pisala @moni244 to nie je nahrada mzdy ....ale mas pravdu nie je to Vela...ale tie deti tych x slobodnych matiek ma aj otcov...okrem toho nikto nenutil mat tie zeny deti ani nikto ich nenuti byt tri roky Doma ....je x krajin, kde nic ako rodicak neexistuje, kde je takmer nulova materska, kde si zdravotne poistenie platis nielen ty ale musis ho platit este aj detom, kde nie je ziaden dochodok len to co si sama nasetris....

moni244
21. júl 2015

@simmsi to nemyslíš vážne toto. Ženy sú doma 3 roky, aj viac, podľa toho ako sa rozmáha platená rodičovská do 6 rokov a za to majú dostávať ženy dajme tomu 600 eur? veď toto je niečo, čo nie je v reále možné v žiadnom štáte

simmsi
21. júl 2015

@moni244 pravdaže nie 600e, ale keď má žena napr. 30 ročná zabezpečená, čo má niečo odrobené dostávať toľko isto ako 15 ročná cigánka tak je to na uváženie. No ja viem o tom, že predlžená RD býva z rôznych dôvodov, keď deti nemôžu napr. nastúpiť do škôlky, a podvodníci, ktorí sa priživujú na tom tí boli aj budú. Určite neberiem starostlivosť o dieťa ako biznis a viem, že to nie je obdobie, keď si mám finančne prilepšiť, ale hovoriť, že starostlivosť o dieťa je výlučne v režii rodičov je neadekvátne.

moni244
21. júl 2015

@simmsi tam by skôr bolo lepšie, keby oni dostávali menej. Ono by stačilo, keby štát vytvoril podmienky, aby matky mohli pracovať, polovičné úväzky, 7/8 uväzky, štátne jasle a škôlky v omnoho väčšej kapacite a podobne

simmsi
21. júl 2015

Ano, aj to by bola možnosť, alebo keby jasličky nie sú tak drahé prip. prispevok na opatrovateľku. Ale keby skrátia RD napr. na 1,5 roka, tak kapacitne to jasličky prip. školky nezvládnu.

lucik159
21. júl 2015

@moni244 Ano ?? a matka ktorá ma dvoj mesacne dieta má ist do roboty?? ty asi nemás deti že?

lucik159
21. júl 2015

@sense tak ja ti nieco poviem ... mam 5 mesacnu dceru som s nou sama a chlap sa na to vysral... to je moja vin?? alebo som mla ist na potrat a zabit ju lebo má otca hajzla?? to dieta za to nemoze!!!

sissmiss
21. júl 2015

@simmsi stat sa sprava ako vypalnik, ma sice zaujem a velmi silny aby sa rodili deti, vymierame, cochvila to tu bude drsne, nebude mat kto robit, starneme ako obyvatelstvo, ale stat sa stale sprava akoze mna sa to netyka, to su tvoje deti, staraj sa. A potom plat, danovy poplatnik, pracuj a odvadzaj.