Muž - živnostník na materskej

sauterellebleue
28. jún 2020

Dobrý deň,
Chcela by som sa spýtať, ako je to,keď muž živnostník poberá materskú. Naňho sa potom poberá aj rodičovský príspevok? Viete mi prosím povedať jeho výšku? Keď robí už viac ako tri roky na živnosť. Bude poberať ten vyšší či ten nižší?
Vopred ďakujem za odpovede a rady🙂

daniela1911
28. jún 2020

@sauterellebleue nárok na zvýšený RP má osoba, ktorá predtým poberala materské.
Rodičovský príspevok môže poberať jeden z rodičov, samozrejme. Je výhodné, aby to bol ten, kto má nárok na vyšší.
Ak si bola na materskej a muž taktiež na “otcovskej” dovolenke, obaja by ste mali nárok na vyšší.

lucka_ke
29. jún 2020

živnostník by mal nárok na materskú len ak by si platil nemocenské poistenie, na to treba dať pozor, je veľa ľudí čo majú živnosť a odvody do Sp neplatia

sauterellebleue
autor
29. jún 2020

@daniela1911 nikto z nás dvoch predtým nebol na materskej, ja som príjem Nikdy nemala, teraz som skončila VŠ. Takže má nárok na vyšší rodičovský či nie? Prepáčte že sa takto pýtam,ale som z toho úplný jeleň. Ďakujem Vám za reakciu

sauterellebleue
autor
29. jún 2020

@lucka_ke platí si všetky odvody ktoré treba,zdravotku aj sociálku

lucka_ke
29. jún 2020

ak si platí odvody tak má nárok na MD a potom na vyšší rodičovský, ale musí ísť na RD on

lucka_ke
29. jún 2020

a výhoda je, že živnostník môže pri tom neobmedzene podnikať

sauterellebleue
autor
29. jún 2020

@daniela1911 a ešte by som sa chcela opýtať, či by som mohla byť tak dlho na úrade práce, teda tri roky,kým by som bola doma s dieťaťom.

lucka_ke
29. jún 2020

no neviem či ťa úradníčky nechajú tak dlho v evidencii, budú sa snažiť ti nájsť prácu... ale môžeš sa nahlásiť ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov a štát za teba bude platiť zdravotné poistenie (po skončení mužovej materskej)

sauterellebleue
autor
29. jún 2020

@lucka_ke mužovi skonci materská a bude poberať Rodičovský príspevok. Pocas toho poberania sa môžem ja nahlásiť na úrade ako osoba starajúca sa o dieťa do 6r?

lucka_ke
29. jún 2020

áno, ale len v tvojej zdravotnej poisťovni, na žiadnom úrade

sauterellebleue
autor
29. jún 2020

Aha, a co teda s tým úradom? Keď ma majú v evidencií? Či len odhlásiť z evidencie a dať sa na dobrovoľne nezamestnanu?

lucka_ke
29. jún 2020

kľudne tam ostaň, zase za obdobie kým si na úrade práce si muž môže uplatniť odpočet na manželku pri daniach, ale ak by ťa tlačili do práce a ty by si nechcela ísť tak máš možnosť ako som písala